Filtry
-
-

Strelicja królewska - jak uprawiać i pielęgnować

Materiał partnera:

Każdy uwielbia egzotykę, a w szczególności, jeżeli chodzi o rośliny. Strelicja królewska to zdecydowanie bardzo dobry wybór dla fanów niecodziennych kwiatów. Z powodu swojego pochodzenia, ta roślina wymaga specyficznego rodzaju pielęgnacji oraz uprawy. W tym artykule dowiesz się więcej o tym niezwykłym kwiatku oraz sposobach jego pielęgnacji.

Strelicja królewska


Strelicja królewska - więcej o kwiatku



Strelicja królewska pochodzi z Afryki, gdzie rośnie nad brzegami rzek. Charakterystyczną cechą jest wygląd przypominający ptaka z dziobem i piórami. To właśnie od tego nietypowego atrybutu zależy popularność rośliny.

Jednak to nie tylko afrykańskie pochodzenie i egzotyczne środowisko sprawiają, że strelicja królewska jest tak wyjątkowa. Jej imponująca wysokość, sięgająca nawet 1,5 metra, dodaje jej majestatycznego charakteru, który przyciąga uwagę wielu miłośników roślin.

Strelicja królewska - jak stworzyć dobre warunki?



Uprawa tej rośliny będzie się nieco różnić niż uprawa klasycznych polskich kwiatów. Kwiatek musi otrzymać warunki, które chociaż w małym stopniu będą odzwierciedlać jego naturalne środowisko.

Przygotowanie do uprawy strelicji można zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Jak pewnie się domyślasz, z powodu, że jest to kwiat egzotyczny, będzie potrzebował dużo światła. Dlatego w sezonie letnim ustaw roślinę w nasłonecznionym miejscu, ale niekoniecznie przy samym oknie. Jeżeli pogoda zmieni się na bardziej ponurą, trzeba zabrać kwiat do domu, aby uchronić go przed chłodem. W okresie wegetacji potrzebuje temperatury w zakresie 20-25 st. C. Przy wyborze miejsca warto znaleźć takie, które będzie wolne od przeciągów, ponieważ rośliny tego nie lubią. W przypadku strelicji warto wspomnieć o istocie przesadzania. Warto robić to, co kilka lat, na przykład pod koniec wiosny. Przy okazji można pomyśleć o rozmnożeniu rośliny między innymi poprzez podział. Można to zrobić poprzez odcięcie jej części tzw. karpów i zasadzenia ich w oddzielnej doniczce.

Strelicja królewska


Jeżeli wiesz już, gdzie umieścisz strelicję królewską, możesz przejść do kolejnego etapu, którym jest wybór odpowiedniej gleby. Idealnym podłożem dla strelicji będzie żyzna i gliniasta ziemia. Przykładami ciężkich gleb jest: gliniasta ziemia ogrodowa lub ziemia darniowa. Dla najlepszego efektu możesz połączyć te typy ziem w jedno.

Uprawa i pielęgnacja



Po stworzeniu odpowiednich warunków, można przystąpić do pielęgnacji. Jak w przypadku każdego kwiatka, strelicje trzeba podlewać. Jest to roślina, która lubi stałą wilgoć podłoża. Oczywiście nie można przesadzać, aby nie zalać korzeni, czego kwiat bardzo nie lubi. Dlatego sadząc roślinę, zainwestuj w doniczkę z otworami odpływowymi, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji związanej z przelaniem.

Z powodu, że strelicja ma bardzo duże liście, łatwo osadza się na nich kurz. Dlatego warto systematycznie przecierać go albo myć całą roślinę pod prysznicem. Dla najlepszego efektu można przecierać kwiat olejem Neem, który będzie dodatkowo chronił roślinę przed szkodnikami.

Nawożenie strelicji nie należy do łatwych zadań, ponieważ z powodu, że jest to roślina egzotyczna, wymaga ona sporej ilości składników pokarmowych. Jeżeli chodzi o nawóz, dobrym wyborem będzie taki przeznaczony do doniczkowych roślin kwitnących. Ważne, aby nawóz był kompletny, czyli zawierał zarówno makro i mikroelementy. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na składniki, ponieważ dla przykładu nawozy azotowe mogą negatywnie wpłynąć na kwiat i osłabić jego wzrost. W okresie rozrostu strelicji warto nawozić ją co mniej więcej co dwa tygodnie.