Praca Pszczyna Praca Pszczyna
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-

Zielone światło dla budowy osiedla

Radni miejscy na czwartkowej sesji zdecydowali o wniesieniu aportem do Pszczyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego nieruchomości przy ulicy Cieszyńskiej w Pszczynie. Do 2020 roku ma tu powstać przeszło 200 mieszkań na wynajem.

Koncepcja nowego osiedla w Pszczynie · fot. PTBS


Osiedle składające się z trzech budynków punktowych oraz czterech budynków klatkowych ma powstać w rejonie ulic Cieszyńskiej i Sznelowiec, wzdłuż drogi prowadzącej do pola golfowego. Według koncepcji architekta w siedmiu budynkach znalazłoby się 208 mieszkań na wynajem o powierzchni około 50 metrów kwadratowych.

Lokale docelowo mają służyć osobom o umiarkowanych dochodach, których nie stać na kupno mieszkania własnościowego, a budżet domowy pozwala na comiesięczne opłacanie czynszu najmowanego mieszkania w zasobie TBS. Szacunkowy koszt najmu ma oscylować w okolicy 10 złotych za metr kwadratowy.

Warunkiem rozpoczęcia jakichkolwiek prac było wniesienie udziałów gminy w postaci nieruchomości do majątku PTBS. Decyzja ta leżała po stronie radnych. Chociaż temat poruszany był kilkakrotnie na komisjach oraz podczas sesji Rady Miejskiej, to oficjalną akceptację uzyskał w czwartek, 28 stycznia. 19 z 23 radnych opowiedziało się za przeznaczeniem działki przy ul. Cieszyńskiej pod inwestycję mieszkaniową.

ulica cieszyńska, ptbs, ogródki działkowe
Planowana przez PTBS lokalizacja nowego osiedla · fot. pless.pl


Na sesji obecny był prezes Pszczyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Wojciech Studzieński. - Cieszę się, że w końcu udało się przekonać radnych, że idea budowy mieszkań na wynajem jest słuszna i potrzebna w Pszczynie - skomentował głosowanie i przypomniał, że o decyzję zabiegał już od zimy ubiegłego roku, przedstawiając projekt mieszkaniowy na posiedzeniu Komisji Gospodarki Rady Miejskiej.

Jak mówi, teraz PTBS rozpocznie kolejne kroki związane z budową domów wielorodzinnych przy ulicy Cieszyńskiej. - W piątek ogłaszam konkurs na dokumentację projektową. Mam nadzieję, że uda się ją wykonać do końca roku, a na początku kolejnego uzyskać pozwolenie na budowę. W 2017 roku chciałbym złożyć wniosek o dofinansowanie, a rok później rozpocząć prace - opisuje plany. Prezes PTBS zapowiada, że potencjalnych 200 mieszkań powinno być już gotowych w 2020 roku.

Planowana lokalizacja inwestycji:Według wstępnych szacunków nowa inwestycja mieszkaniowa może kosztować 25 milionów złotych. Finansowanie osiedla ma być możliwe dzięki programowi wsparcia społecznego budownictwa czynszowego, który w ubiegłym roku przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. 5-letni program przewiduje finansowanie społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na zasadzie preferencyjnego kredytu zaciąganego na okres 30 lat.Pszczyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o. o.

43-200 Pszczyna
ul. Jana Kilińskiego 5A

tel. 32 2128555
tel. 32 4490326
fax 32 2128555

new / pless.pl