Filtry
-
-

Jak zaplanować oświetlenie w salonie?

Materiał partnera:

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To w nim relaksujemy się i spędzamy czas z rodziną i znajomymi. Ze względu na to, że wnętrze to może pełnić wiele różnych funkcji, warto zaaranżować je w taki sposób, by było nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Jednym z istotnych elementów, o których warto pamiętać już na etapie budowy lub remontu tego wnętrza, jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Jak zaplanować je w salonie? Podpowiadamy.

Jak zaplanować oświetlenie w salonie?


Jak dobrać oświetlenie główne do salonu?W każdym salonie powinno znaleźć się główne oświetlenie, którego zadaniem jest równomierne doświetlenie całej powierzchni tego wnętrza. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się lampy sufitowe, które umieszczane są w centralnej części sufitu. W przypadku dużych wnętrz bardzo często montuje się kilka lamp sufitowych, których zadaniem jest równomierne doświetlenie całej przestrzeni. Zastosowanie kilku lamp jest czasami konieczne również w mniejszych salonach, które mają specyficzny kształt, na przykład przypominający literę L lub U.

Jak oświetlić poszczególne strefy w salonie?Ze względu na to, że salon to często spora otwarta przestrzeń, która pełni wiele różnych funkcji, warto podzielić ją na swego rodzaju strefy i w każdej z nich zastosować odpowiednie oświetlenie. Jednym z obszarów, jakie bez wątpienia znajdują się w każdym salonie, jest strefa relaksu, czyli ta, w której umieszczona jest kanapa i telewizor. Bardzo często właśnie w tym miejscu spędzamy wiele czasu, dlatego warto zastanowić się nad jego aranżacją. Oświetlenie tego obszaru może być realizowane na przykład przez lampę wiszącą umieszczoną nad stolikiem kawowym czy lampę stojącą znajdującą się za kanapą lub obok niej.

Kolejnym elementem wyposażenia salonu może być stół. Warto zadbać o jego odpowiednie oświetlenie i zdecydować się na przykład na montaż wiszącej lampy. Nisko zawieszony nad stołem model nie tylko dobrze doświetli blat, ale również stworzy miły klimat. W salonie często znajdują się też fotele. Nierzadko umieszczone są one w kącie, by tworzyły przytulne miejsce na przykład do rozwiązywania krzyżówek czy czytania. Warto więc pomyśleć o doświetleniu tej strefy. W tym celu doskonale sprawdzą się lampy podłogowe oraz lampki nocne umieszczone na przykład na komodzie.

W niektórych mieszkaniach salon pełni funkcję również mini gabinetu lub pokoju do nauki. Jeżeli więc w pomieszczeniu tym znajduje się nasze miejsce do pracy, nie zapomnimy o jego odpowiednim doświetleniu. W tym celu można wykorzystać na przykład lampkę biurkową lub oświetlenie sufitowe.