Filtry
-
-

Jak dobrać odpowiednią długość firan?

Materiał partnera:

W aranżacji wnętrza każdy szczegół ma znaczenie, a odpowiednio dobrana długość firan może odmienić wygląd pomieszczenia i nadać mu zupełnie inny charakter. Niezależnie od tego, jaki pokój w domu właśnie urządzamy, wybór właściwych zasłon może stworzyć harmonijny, elegancki bądź przytulny klimat, w zależności od naszych preferencji i wyboru produktów. W artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając dodatki do swojego domu oraz jaki wpływ na wnętrze ma długość firan.

Jak dobrać odpowiednią długość firan?


Jak dokonać pomiaru szukając odpowiedniej długości firan?Zanim przystąpimy do wyboru i zakupu firan, ważne jest, aby dokładnie zmierzyć okna, na których mają zostać umieszczone. Prawidłowy pomiar jest niezwykle istotny, ponieważ błędne wartości mogą prowadzić do doboru nieodpowiednich produktów, co w konsekwencji sprawi, że firany okażą się nietrafionym zakupem.

Najlepszym narzędziem w tym przypadku jest taśma miernicza. Pozwala ona zmierzyć zarówno szerokość, jak i wysokość okna. Jeśli mamy już zawieszony karnisz, należy zmierzyć go od góry do dolnej krawędzi, aby uzyskać prawidłowy wynik.

W przypadku karniszy zwykle zaleca się, aby firany były od 1,5 do 3 razy szersze od szerokości okna. Dzięki temu uzyskamy efekt pełności. Natomiast, jeśli chodzi o szyny, rozmiar dodatków może być równy szerokości okna lub nieco dłuższy, aby zapewnić swobodne opadanie materiału.

Odpowiednia długość firan, a styl wnętrzaDługość dodatków powinna zależeć od wielu czynników, takich jak wysokość sufitu, wielkość okna oraz styl dekoracji. Zazwyczaj, zasłony powinny kończyć się na parę centymetrów powyżej podłogi, nie dotykając tym samym ziemi. Wszystko jednak zależy od stylu i charakteru wnętrza. W momencie posiadania pomieszczeń o niskim suficie warto zdecydować się na dodatki z większą ilością materiału. Dzięki temu wizualnie wydłużymy okno i sprawimy, że pomieszczenie będzie wyglądało bardziej przestronnie.

Gdy zdecydujemy się na firany, warto również pamiętać o ich funkcjonalności. Jeśli mają one pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, możemy poszaleć zarówno z długością jak i kolorami oraz wzorami. Zasłony, które mają być użytkowane codziennie, powinny być krótsze, tak aby nie przeszkadzały podczas zasłaniania bądź odsłaniania okna.

Dekorując wnętrza, warto stawiać na dodatki, dzięki którym stworzymy przytulne mieszkanie, do którego będziemy wracali z uśmiechem na twarzy. Firany są świetnym wyborem, niezależnie od tego, czy w naszym domu przeważa styl nowoczesny, czy rustykalny.