Filtry
-
-

Jak często należy myć destylatory?

Materiał partnera:

Smak alkoholu to przede wszystkim kwestia jakości surowca oraz sposobu przeprowadzenia destylacji, w czym mieści się także prawidłowa konserwacja aparatury. Dobrze utrzymany destylator posłuży przez długie lata, a jego czyszczenie na szczęście nie jest bardzo skomplikowanym procesem.

Owoce


Jak prawidłowo umyć destylator miedziany?



Miedziana aparatura do bimbru ma tę zaletę, że oczyszcza alkohol z wszelkich szkodliwych związków chemicznych, ale żeby za każdym razem cieszyć się czystym, pełnym smakiem alkoholu, trzeba utrzymywać sprzęt w dobrym stanie. Po zakończeniu procesu sprzęt wystarczy przepłukać wodą, ale co kilka (6-10) destylacji aparaturę należy umyć dokładnie od wewnątrz - nastawy smakowe zostawiają więcej brudnych śladów niż nastawy cukrowe, więc przy produkcji trunków smakowych czyszczenie warto przeprowadzać nawet częściej.

Czyszczenie chemiczne zaczyna się od odtłuszczenia - można do tego użyć roztworu zwykłej sody oczyszczonej. Następnie do właściwego mycia używamy roztworu kwaśnego - powstaje on z kwasku cytrynowego i czystej, ciepłej wody. Do zwiększenia efektywności można też dodać wodę utlenioną. Sprzęt zalewa się przygotowaną mieszanką, zostawia na minimum kilkanaście minut (lub dłużej w zależności od zabrudzeń) i płucze wodą, a jeśli w dalszym ciągu widać brud, procedurę trzeba powtórzyć. Dla lepszego efektu można zastosować perhydrol zamiast wody utlenionej. Do czyszczenia fizycznego najlepszy będzie wycior druciany o właściwej średnicy, a z zewnątrz destylator myje się wilgotną szmatką.

Z czasem jednak nawet najlepsze kolumny rektyfikacyjne, dostępne np. na dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54, zaczynają ciemnieć, ale to nie powinno martwić - zmiana koloru to efekt utleniania miedzi. Jasny odcień da się przywrócić polerując miedzianą powierzchnię specjalnym czyścikiem - preparaty poprawiające wygląd miedzi wolno stosować tylko na elementach, które nie mają kontaktu z destylatem. Więcej o właściwościach tego typu sprzętu: dobrydestylator.pl.

Jak czyścić destylatory stalowe?



Aparaturę ze stali nierdzewnej czyści się trochę inaczej. Po każdej destylacji trzeba opłukać wodą kocioł destylatora i dokładnie go osuszyć. Silne zabrudzenia najlepiej usuwać mieszanką wody z octem w proporcji 2:1 albo wodą z dodatkiem kostki do zmywarek. Sprężynki powinno się przemywać czystą wodą, wlewając ją do kolumny w kierunku odwrotnym do tego, w którym przebiegał obieg par, a kiedy woda w całości ścieknie do kotła, całość należy wylać i dodatkowo jeszcze przepłukać sam zbiornik. Co 6-8 destylacji wszystkie sprężynki z kolumny trzeba umyć czystą wodą z detergentem kuchennym (np. płyn do mycia naczyń) lub wygotować w mieszaninie wody z octem.