- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 30 listopada 2023
Nietypowa zabudowa okienna? Wybierz okna aluminiowe!
Nowoczesne budownictwo, zwłaszcza jednorodzinne oraz związane z budynkami usługowymi, stawia na wolną, swobodną przestrzeń. A ta wyrażana jest często przez duże przeszklenia, które mają dodać obiektowi lekkości, a jednocześnie zapewnić maksymalny dostęp naturalnego światła. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem konstrukcyjnym okazuje się wykorzystanie okien aluminiowych. Dlaczego?
Charakterystyka okien aluminiowych
Okna aluminiowe to rozwiązanie technologiczne, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Nie ma się co temu dziwić - aluminium pozostaje bowiem ciągle jednym z lepszych materiałów budulcowych. Jest lekkie, plastyczne, a do tego sztywne, trwałe i odporne, biorąc pod uwagę niewielką masę własną. To pozwala na wykorzystanie nawet wąskich profili, które bez trudu utrzymają duże przeszklenia.
Drugą istotną zaletą stolarki aluminiowej jest jej odporność na działanie czynników atmosferycznych. Jak zapewne wiesz, aluminium nie koroduje, zatem nie musisz obawiać się jakichkolwiek opadów, które mogłyby prowadzić do uszkodzeń okien. Do tego aluminium pozostaje odporne na odkształcenia, które mogłyby zostać spowodowane przez wysoką temperaturą i intensywne nasłonecznienie. I nie wymaga dodatkowych nakładów związanych ze specjalistyczną konserwacją!
Aluminiowe okna to elementy, które montowane są na wiele lat - taka inwestycja pozostaje nieco droższa, aniżeli w przypadku okien PCV, jednak zwraca się szybciej dzięki długowieczności stolarki oraz jej właściwościom, które chronią, chociażby, przed stratami ciepła (izolacja termiczna).
Aluminium - idealne do konstruowania okien o nietypowym kształcie lub rozmiarze
Podane powyżej cechy, a także kilka innych parametrów sprawia, że aluminium sprawdza się w konstruowaniu stolarki otworowej nie tylko w standardowym rozmiarze czy wyglądzie.
Ogromna wszechstronność okien aluminiowych pozwala na wykorzystywanie ich w zabudowie wymagającej nowoczesnego, a przy tym trwałego i pewnego wykończenia. Z tego względu sięga się po nie w trakcie realizacji projektów dużych obiektów budowlanych, takich jak apartamentowce i biurowce. W większości przypadków budynki te wyróżniają się właśnie dużym przeszkleniem powierzchni. Taki efekt jest możliwy do uzyskania dzięki wykorzystaniu konstrukcji okien aluminiowych.
Podobnie wygląda również kwestia okien o mniej typowym kształcie, na przykład wpisanych w obrys koła. Wspomniana już plastyczność aluminium, idąca w parze z lekkością tego metalu, ułatwia projektowanie i produkcję takich spersonalizowanych okien.
Ogrody zimowe - konstrukcje na bazie stolarki aluminiowej
Warto podkreślić, że nie tylko standardowo rozumiana zabudowa stolarki otworowej może być wykonana z okien aluminiowych. Doskonale sprawdzają się one bowiem także w przypadku wyjątkowo eleganckich konstrukcji, jakimi są, tak zwane, ogrody zimowe.
Ogród zimowy to forma całorocznej zabudowy przeszklonej. Może to być zarówno forma tarasu, jak i tego typu zabieg wykończeniowy stosuje się względem otwartej jadalni lub salonu. Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego jest zastosowanie dwóch lub trzech ścian wykonanych całkowicie z szyb. W takiej sytuacji wąskie profile aluminiowe pozwalają uzyskać wrażenie niemal doskonałej tafli, a do tego zapewniają mnóstwo naturalnego światła wpadającego do wnętrza.
Ze względu na zachowanie bardzo wysokich parametrów, okna aluminiowe gwarantują doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną, co przekłada się na niezwykły komfort użytkowania nie tylko ogrodu zimowego, ale też zupełnie standardowej zabudowy. Tym samym w domu czy biurze dostrzec można znaczny spadek kosztów za ogrzewanie, a także łatwiej można cieszyć się ciszą i spokojem we własnych czterech kątach!