Filtry
-
-

Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną?

Materiał partnera:

Prawidłowe i regularne dbanie o trawnik to podstawa jego pięknego, estetycznego wyglądu. Aby maksymalnie ułatwić sobie to zadanie, warto kupić funkcjonalną kosiarkę elektryczną - nowoczesne urządzenie, dzięki któremu pielęgnacja trawnika stanie się przyjemnością, a nie obowiązkiem.

1.Kiedy warto kupić kosiarkę elektryczną?
2.Na co zwrócić uwagę przed zakupem - parametry kosiarki elektrycznej
3.Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?
4. Kosiarka z koszem czy mulczująca?

Wybór kosiarek elektrycznych na rynku jest ogromny - można kupić urządzenie z napędem lub bez, standardowy model koszowy lub nieco bardziej nowoczesny - mulczujący. To, który z nich będzie lepszy, zależy od wymagań kupującego i efektów, jakich oczekuje po pracy z kosiarką.

Kiedy warto kupić kosiarkę elektryczną?

Każdy, kto posiada choć niewielki kawałek trawnika, zwykle inwestuje w kosiarkę. Na jaki model padnie wybór zależy jednak nie tyle od finansów, co od zapotrzebowania i wielkości trawnika. Na tych niewielkich lub średniej wielkości najlepiej sprawdzą się kosiarki elektryczne z https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-i-traktorki/kosiarki-elektryczne.html. Te małe i zwrotne urządzenia doskonale poradzą sobie z każdym rodzajem trawy i w większości przypadków nie wymagają od obsługującej je osoby wkładania zbyt dużego wysiłku w ich prowadzenie. Dodatkowo, kosiarki te są lekkie i ciche - ich praca nie przeszkadza sąsiadom, a na koniec sezonu nie trzeba ich tak dokładnie konserwować, jak w przypadku kosiarek spalinowych. Stosunek ceny kosiarek elektrycznych do jakości ich wykonania i funkcjonalności jest bardzo dobry. Można je kupić przez cały rok, jednak poza sezonem, czyli w okresie jesienno-zimowym, można liczyć na niższe ceny.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem - parametry kosiarki elektrycznej

Kryteria wyboru kosiarki elektrycznej można podzielić na trzy kategorie. Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na jej efektywność, czyli:
  • moc silnika - im będzie wyższa, tym można liczyć na efektywniejszą pracę. Lepiej jest kupić mocniejszą kosiarkę, niż wymaga tego powierzchnia trawnika, niż słabszą w stosunku do potrzeb;
  • szerokość koszenia, czyli tzw. szerokość robocza - optymalny wybór zależy od rodzaju trawnika. Jeśli rosną na nim drzewa, krzewy lub rabaty kwiatowe i konieczne będzie manewrowanie między nimi, kosiarka o dużej szerokości koszenia może być niewygodna i nieefektywna. Standardowe modele posiadają szerokość koszenia z przedziału 32-46 cm;
  • regulację wysokości koszenia - dzięki niej można dopasować wysokość koszenia do "wieku" trawy, np. w okresie jesiennym trawę kosi się wyżej niż latem.


W użytkowaniu kosiarki elektrycznej liczy się też komfort, a więc obecność napędu, który znacznie ułatwia pracę, jednak zwiększa też wagę urządzenia; poziom hałasu, czy rozmiar kół (duże koła znacznie poprawiają komfort prowadzenia kosiarki). Warto zwrócić także uwagę na możliwość regulacji kierownicy, którą dostosowuje się do, np. wzrostu użytkownika. Nie bez znaczenia jest trwałość samego urządzenia, a więc materiał, z którego wykonano obudowę i korpus, oraz możliwość szybkiego serwisowania kosiarki.

Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?

Zastanawiając się czy lepsza będzie kosiarka elektryczna z napędem czy bez, trzeba przemyśleć czy ważniejsza jest wygoda koszenia czy waga urządzenia. Praca z kosiarką z napędem jest znacznie wygodniejsza niż koszenie kosiarką bez napędu. Wymaga jedynie nadania kierunku koszenia i regulacji prędkości. Urządzenie porusza się samo, a napędzane jest silnikiem. Ceną za wygodę jest waga - napęd kosiarki waży kilkanaście kilogramów, przez co przewożenie jej lub podniesienie może być problematyczne.

Kosiarki elektryczne bez napędu są znacznie lżejsze niż te z napędem, do koszenia wymagają jednak więcej pracy ludzkich mięśni. Przesuwanie urządzenia po trawniku zależy jedynie od siły i zręczności użytkownika, co dla osób słabych jest niekomfortowe, męczące i problematyczne. Urządzenia bez napędu są jednak lekkie, a przez to zwykle zwinne, dlatego dobrze sprawdzą się na trawnikach niewielkich, na których konieczne jest manewrowanie między bujną roślinnością.

Kosiarka z koszem czy mulczująca?


Standardowe modele kosiarek elektrycznych z koszem służą jedynie do koszenia trawy. Ścięte źdźbła trafiają do umieszczonego z tyłu urządzenia kosza, a stamtąd trzeba je ręcznie usunąć i umieścić, np. w kompostowniku. Kosze mogą być różnej wielkości, a częstotliwość ich opróżniania wpływa znacząco na wygodę koszenia. Te modele są najpopularniejsze, jednak w ofercie czołowych dostawców, np. https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html dostępne są również nowoczesne kosiarki z funkcją mulczowania trawy.

Kosiarki mulczujące nie tylko koszą trawę, ale również pokrywają ją warstwą naturalnego nawozu, który wytwarza się sam w trakcie koszenia. Urządzenia te zostały wyposażone w dodatkowe noże, bardzo drobno siekające ścięte źdźbła trawy. Te następnie wyrzucane są na trawnik w postaci pokosu. W ten sposób można jednocześnie kosić i nawozić trawnik.