Filtry
-
-

Wybieramy idealne mieszkanie pod inwestycję

Nie każde kupowane obecnie mieszkanie jest zajmowane przez swoich właścicieli. Duże zapotrzebowanie na mieszkania w większych miastach sprawia, że kupno mieszkania pod wynajem jest bardzo dobrym sposobem na lokowanie i pomnażanie pieniędzy. Wybór mieszkania pod inwestycję stanowi tak samo poważną decyzję, co nieruchomości przeznaczonej do stałego zamieszkania. Oto kilka porad.

Wybieramy idealne mieszkanie pod inwestycję


Wynajem długo- czy krótkoterminowy?Atrakcyjne turystycznie miejsca, takie jak Kraków, dają ogromne możliwości dla osób inwestujących w nieruchomości. W pierwszej kolejności, po określeniu możliwości finansowych, należy zadać sobie pytanie: czy mieszkanie ma być przeznaczone do wynajmu na krótki czas, czy też na wiele miesięcy lub lat. Turyści coraz chętniej decydują się na wynajęcie mieszkania lub apartamentu na kilka dni, zamiast korzystania z usług hoteli. Wynajem długoterminowy, na kilka miesięcy lub lat, interesuje studentów, młode osoby które są się usamodzielnić i mieszkać bez rodziców, a także pracowników krakowskich firm. Krótki termin to większe ryzyko ale i możliwa wyższa stopa zwrotu. Eksperci szacują, że inwestycja w mieszkanie do wynajmu daje mniej więcej od 4 do nawet 10% zwrotu rocznie.

Lokalizacja i standardWybór lokalizacji mieszkania pod inwestycję może sprecyzować grupę docelową najemców. Centrum miasta i okolice atrakcji turystycznych Krakowa to najlepsza okolica dla turystów. Bliskość uczelni wyższych lub łatwy do nich dojazd gwarantuje zainteresowanie studentów. Kompleks biurowców niedaleko ułatwia znalezienie chętnych do wynajęcia mieszkania pracowników korporacji. Analizy wykazują, że w Krakowie najbardziej opłaca się wynajmować mieszkanie zlokalizowane w Dzielnicy XIII- Podgórzu.

Najlepiej kupić mieszkanie od dewelopera, z rynku pierwotnego. Świeży, nowy lokal świetnie się prezentuje i jest znacznie bardziej atrakcyjny, niż mieszkanie z drugiej ręki. W zależności od tego, jaką zasobność portfela ma grupa docelowa, należy zadbać o odpowiedni standard wykończenia wnętrz. Stanowi on jeden z najważniejszych wyznaczników ceny najmu. Liczy się także obecność balkonu lub tarasu, miejsca parkingowego oraz windy w budynku.

Mniejszy metraż - większy zwrotSpecjaliści wskazują, że najlepszą stopę zwrotu można uzyskać z mieszkań o małej i średniej powierzchni. Kawalerki i mieszkania dwupokojowe, mające do 50 metrów kwadratowych są najbardziej opłacalne i najczęściej poszukiwane przez najemców.