Filtry
-
-

Centrala alarmowa - kluczowa rola w każdym systemie zabezpieczeń

Materiał partnera:

Decydując się na założenie systemu monitoringu i zabezpieczenie nieruchomości przed włamaniem, w zdecydowanej większości przypadków konieczny będzie zakup centrali alarmowej. To ona odpowiada za komunikację pomiędzy różnymi urządzeniami systemu zabezpieczeń i jego prawidłowe funkcjonowanie.

Centrala alarmowa


Centrala alarmowa - serce każdego systemu zabezpieczeńSystemy zabezpieczeniowe składają się z wielu elementów. Komputery lub urządzenia przenośne z odpowiednim oprogramowaniem, urządzenia rejestrujące i responsywne (kamery monitoringu, czujki ruchu, sygnalizatory dźwiękowe i wizualne) to tylko niektóre części kompletnego systemu. Wszystkie jednak do dobrego działania wymagają jednej rzeczy - centrali alarmowej.

Najlepsze centrale alarmowe, dostępne na przykład tutaj: https://ivolta.pl/centrale-alarmowe/6/produkty, to produkty odpowiedzialne za przetwarzanie informacji z pozostałych części systemu zabezpieczeń. Z tego powodu często określane są mianem rdzenia lub serca systemu. Odpowiednio zaprogramowana centrala alarmowa w przypadku wystąpienia danych bodźców automatycznie „decyduje” o danym sposobie reakcji. Może być obsługiwana za pomocą prostych manipulatorów LED bądź sterowana poprzez pojedyncze wyjścia takie jak przekaźnik monostabilny czy telefoniczny.

Oprócz przekazywania informacji między poszczególnymi częściami systemu zabezpieczeń centrale alarmowe pełnią też inne funkcje. Wiele z nich związana jest z coraz modniejszymi rozwiązaniami z zakresu inteligentnego domu. W takim wariancie do obowiązków centrali będzie mogło należeć wówczas sterowanie oświetleniem i roletami antywłamaniowymi czy nawet niektórymi sprzętami RTV i AGD.

Szczegółowe funkcje centrali alarmowejCentrala alarmowa, zwana też płytą główną, to bardzo zaawansowane urządzenie, które może pełnić wiele funkcji. Umożliwia m.in. grupowanie podłączonych do systemu czujek, a także określanie ich stref kontroli, nadzoru. Ustawienia centrali alarmowej determinują stopień uruchomienia się alarmu w reakcji na pojawiający się bodziec. Czuwanie różnych stref za pomocą płyty głównej może być w wielu wypadkach włączane lub wyłączane w sposób zarówno indywidualny, jak i grupowy.

Do innych funkcji przedstawionego produktu należy powiadamianie telefoniczne o alarmie, informowanie użytkownika o stanie systemu zabezpieczeń i przesyłanie bieżących informacji o wybranych zdarzeniach. Centrala alarmowa przetwarza i przekazuje informacje nie tylko o alarmach wywołanych czynnościami takimi jak potencjalny napad lub włamanie. Równorzędnie sprawdza się w sygnalizowaniu alarmów pożarowych, pomocniczych i technicznych. Im bardziej rozbudowany system, tym bardziej zaawansowana powinna być płyta główna, która może pełnić wiele innych funkcji, np. kontrolować dostęp do pomieszczeń z drzwiami wyposażonymi w elektrozatrzaski.