Filtry
-
-

Ogrzewanie elektryczne - różne oblicza ciepła w domu

Artykuł sponsorowany:

Domowe ogrzewanie potrafi przybierać rozmaite formy. Dziś pragniemy opowiedzieć nieco o różnych rodzajach systemów elektrycznych, które zapewniają przyjemne ciepło i komfort funkcjonowania w domowym zaciszu.

Linkhouse


Elektryczne ogrzewanie do domu - jaki mamy wybór?Współczesne czasy lubią różnorodność. Widać ją także w przypadku dostępnych na rynku rozwiązań grzewczych, które bez trudu zaspokajają oczekiwania i wymagania każdego z nas. W przypadku ogrzewania zasilanego elektrycznością, możemy wymienić kilka różnych rodzajów instalacji:
  • centralne ogrzewanie z piecem zasilanym energią elektryczną,
  • promienniki,
  • folie i maty do stosowania na ścianach, podłogach i sufitach.


Pierwsze z wymienionych od standardowego systemu z piecem na paliwa stałe różni się sposobem zasilania. Wszystkie pozostałe elementy, jak system rur oraz grzejniki pozostaje bez zmian. Ten typ instalacji to ogrzewanie konwekcyjne. Gorąca woda wędruje rurami do poszczególnych kaloryferów. Z nich ciepło jest przekazywane do powietrza, które wraz ze wzrostem temperatury unosi się coraz wyżej. Gdy zacznie się schładzać w najwyższych częściach pomieszczenia, powoli opada ku podłodze. Ruch powietrza jest nieustanny i prowadzi do dystrybucji ciepła w całym wnętrzu.

Promienniki, folie i maty należą natomiast do ogrzewania typu radiacyjnego. Wszystkie trzy opierają się na podczerwieni, przy której powietrze nie jest nośnikiem ciepła. Fale elektromagnetyczne przekazują je bezpośrednio do ciał stałych (wyposażenia, ścian i podłóg), które napotykają na swojej drodze.

Jakie są między nimi różnice? Folie i maty kładzie się płaszczyznowo, dzięki czemu cała powierzchnia podłogi lub ściany oddaje później ciepło. Uzyskujemy efekt przyjemnej, podgrzanej podłogi, co może być szczególnie pożądane w łazience, zaraz po wyjściu spod prysznica lub wanny, a także w sypialni. W przypadku tego typu produktów, nie potrzeba żadnych dodatkowych elementów, wystarczy tylko podłączyć folię lub matę do domowej instalacji elektrycznej.

Promienniki elektryczne to z kolei rodzaj grzejników stojących lub wiszących, które montuje się w pomieszczeniach lub na zewnątrz, dzięki czemu mogą posłużyć choćby do ogrzania przydomowego tarasu. Szczególnie wysoko w ich przypadku ceni się fakt, że pozwalają na kierunkowanie fal elektromagnetycznych. W ten sposób, ogrzewamy tylko tę przestrzeń, na której nam szczególnie zależy. Przydaje się to w szczególnie dużych wnętrzach (np. halach i magazynach) lub też pomieszczeniach w domu z dużą ilością przeszkleń, generujących spore straty ciepła.

Warto stawiać na sprawdzone produkty. Jeśli chcemy znaleźć naprawdę wydajne i tanie ogrzewanie, Econovli.pl, oferuje szereg rozwiązań dla domu, dzięki czemu zapewnimy sobie zawsze optymalną ilość ciepła.

Linkhouse


Ogrzewanie domu a dbanie o ekologięChoć często o tym zapominamy, to również w domu możemy przyczyniać się do poprawy sytuacji ekologicznej. Jednym z bardzo istotnych elementów jest bez wątpienia właśnie ogrzewanie.
Problem zanieczyszczenia powietrza staje się niezmiernie poważny, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Z tego powodu, część z nich zaczęła się zastanawiać nad sposobami ograniczenia źródeł toksycznych pyłów, które dostają się do powietrza, którym wszyscy oddychamy. Do cząstek najbardziej niebezpiecznych dla ludzkiego życia zalicza się: PM2,5, PM10 oraz benzo(a)piren.
W niektórych miastach, w tym w Krakowie, wprowadza się obecnie zakaz ogrzewania domów mieszkalnych piecami na paliwa stałe, w tym węgiel i drewno. W takiej sytuacji, ogrzewanie elektryczne staje się nie tylko rozwiązaniem wygodnym, ale też koniecznością i skuteczną formą walki o czyste powietrze.

Czy warto instalować ogrzewanie elektryczne?Jeśli szukamy wydajnego i wygodnego rozwiązania, które zapewni nam komfort i oszczędności dla domowego budżetu, warto zapoznać się z opisanymi powyżej systemami. Dzięki temu, wprowadzimy do naszych domów czystą i bezpieczną energię oraz dużo przyjemnego ciepła.