Filtry
-
-

Skąd wziąć pieniądze na nieruchomość, czyli źródła finansowania inwestycji deweloperskich

Materiał partnera:

Wbrew powszechnemu przekonaniu, deweloperzy rzadko kiedy inwestują własne pieniądze. W przeważającej większości przypadków potrzebują zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji. Sprawdziliśmy, które są najlepsze.

Skąd wziąć pieniądze na nieruchomość


Kredyt deweloperskiJuż sama nazwa sugeruje dwie rzeczy: po pierwsze źródłem finansowania jest bank (zgodnie z prawem tylko banki mogą udzielać kredytów), po drugie kredyt przeznaczony będzie na konkretny cel, w tym wypadku sfinansowanie inwestycji deweloperskiej. Podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu, tak i tu wnioskodawca musi spełnić szereg warunków, by taki kredyt otrzymać. Nie każdy, kto pójdzie do banku i wystąpi z wnioskiem o kredyt na sfinansowanie budowy nieruchomości deweloperskiej, otrzyma go. Pomimo tego, że w ostatnich latach aż 98% inwestycji było finansowane z zewnętrznych źródeł, banki szczegółowo sprawdzają wszystkich potencjalnych kredytobiorców. Pod uwagę brana jest lokalizacja inwestycji i jej potencjalna rentowność, ale także kondycja finansowa dewelopera i jego doświadczenie na rynku nieruchomości. Ostateczny koszt kredytu może być znacząco różny dla różnych deweloperów, dlatego przy negocjowaniu warunków kredytu warto podeprzeć się doświadczeniem profesjonalistów. Tu na uwagę zasługuje oferta: https://homebroker.pl/finansowanie_inwestycji.

Pożyczka deweloperskaPożyczka deweloperska, podobnie jak kredyt, oferowana jest na określony cel. Jednak w tym przypadku podmiotem finansującym inwestycję nie jest bank, ale finansowa instytucja pozabankowa.

Firmy oferujące pożyczki deweloperskie oceniają rentowność inwestycji, jako zabezpieczenie przyjmują też hipotekę na daną inwestycję. Czas na rozpatrzenie wniosku jest krótszy niż w przypadku banku, dofinansowanie może być przyznane nawet w siedem dni. Klient ubiegający się o pożyczkę deweloperską musi dysponować wkładem własnym lub zabezpieczeniem w postaci innych, najczęściej już ukończonych, inwestycji. Pieniądze wypłacane są w formie transz. Pożyczka może być też uzupełnieniem kredytu bądź innych form finansowania. Często jest sposobem na dofinansowanie końcówki inwestycji.

Obligacje korporacyjneCzym są obligacje, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. To dość bezpieczny sposób inwestowania i pomnażania pieniędzy. Obligacje emitowanie są przez Narodowy Bank Polski i mają gwarancję Skarbu Państwa. Z obligacjami korporacyjnymi jest trochę inaczej. Przede wszystkim nie są emitowane przez NBP tylko przez dewelopera, który szuka alternatywnej dla kredytu bankowego formy sfinansowania swojej inwestycji. Obligacje te dzielą się na krótko i długoterminowe. W pierwszym przypadku termin ich wykupu jest krótszy niż rok, w drugim wynosi średnio dwa lata. Z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego obligacje korporacyjne są opłacalne przede wszystkim dlatego, że są oprocentowane wyżej niż lokaty bankowe. Są też bardziej opłacalne niż obligacje Skarbu Państwa. Szacuje się, że zysk na obligacjach deweloperskich może wynosić nawet 13% w skali roku.

Wpłaty klientówNiegdyś był to bardzo popularny sposób finansowania inwestycji, dziś wygląda to trochę inaczej. Przede wszystkim deweloper nie ma dostępu do całości kwoty wpłaconej przez klienta. Trafia ona na rachunek powierniczy (reguluje to ustawa deweloperska z 2012 roku), deweloper ma dostęp do kolejnych transz pieniędzy po zakończeniu każdego przewidzianego harmonogramem etapu budowy. Taki sposób finansowania obarczony jest jednak ryzykiem. Po pierwsze klienci niezbyt chętnie płacą za domy, które dopiero mają powstać, trzeba więc kusić ich niską ceną, co nie zawsze się opłaca, po drugie - mają prawo wycofać się z tej inwestycji, co dla dewelopera oznacza odpływ środków na jej finansowanie.

Zewnętrzni inwestorzySposób nienowy, ale ciągle skuteczny. Są ludzie, którzy mają żyłkę do interesów i wszystko, czego się dotkną, zamieniają w złoto. Niestety często brakuje im środków na inwestycje. Są też tacy, którzy mają pieniądze i chętnie by je pomnożyli, ale sami nie są w stanie tego zrobić. Najlepszym sposobem na przyciągnięcie i zatrzymanie zewnętrznych inwestorów jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki komandytowej. Udział w spółce oczywiście musi im się opłacać, dlatego już na początku wspólnej działalności trzeba ustalić kwotową lub procentową wartość wynagrodzenia. Warto też zastanowić się, czy wspólnicy będą mieli prawo do udziału w przyszłych zyskach i jak długo. Oczywiście im wyższą kwotę wprowadzą do spółki, tym wyższe będą ich oczekiwania.