- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 27 lipca 2019
Przyssawki próżniowe - do czego można je wykorzystać?
Materiał partnera:
Przyssawki próżniowe zwane również chwytakami, to urządzenia przeznaczone do przenoszenia szkła, kamieni, a także blach oraz innych tego typu powierzchni. Dzięki chwytakom montaż powyższych materiałów jest znacznie łatwiejszy.

Co to są przyssawki próżniowe?
Przyssawka próżniowa to jedno z najpopularniejszych urządzeń do bezpiecznego transportu i montażu szkła, kamienia, drewna, blach, kafelek i innych ciężkich oraz niewygodnych materiałów. Chwytaki umożliwiają przenoszenie i przycinanie kruchych i łamliwych elementów, a także ich precyzyjne pozycjonowanie w wyznaczonym do tego miejscu. Zaletą przyssawek są różne rodzaje talerzy ssących, a także ich niska cena. Działanie przyssawki próżniowej opiera się ciśnieniu atmosferycznym. Wewnątrz ssawki ciśnienie jest większe aniżeli na zewnątrz, dlatego urządzenie doskonale przytrzymuje dany element. Warto pamiętać, że większy rozmiar chwytaków próżniowych przekłada się na większą siłę, z jaką dana przyssawka utrzymuje przenoszony/montowany materiał. Dlaczego? Dzieje się tak ze względu na większy poziom podciśnienia takiej ssawki.
Jak wybrać odpowiednią ssawkę próżniową?
Ssawki to urządzenia, które zapewniają bardzo łatwą i ekonomiczną pracę z różnego rodzaju materiałem. Wybór przyssawki próżniowej powinien być uzależniony od kilku parametrów. Niektórzy decydują się na zakup jednej, uniwersalnej ssawki, a inni inwestują w kilka takich sprzętów. Oczywiście wszystko zależy od tego, do jakich zadań będzie wykorzystywany chwytak i jak często będziemy z niego korzystać. W trakcie wyboru ssawki próżniowej warto zwrócić uwagę na to, jaki ciężar mamy zamiar nią podnosić. Istotny jest również kształt danego elementu oraz powierzchnia materiału. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje ssawek. Pierwsza z nich to najpopularniejsza ssawka płaska, którą wykorzystuje się do przenoszenia i montażu sztywnych i płaskich powierzchni. Z kolei do materiałów zaokrąglonych, które wymagają jeszcze pewniejszego trzymania materiału, poleca się ssawki mieszkowe. Według uplifter.pl, ssawki można również podzielić na ręczne, zasilane z sieci oraz akumulatorowe. Każdy rodzaj powyższych przyssawek jest przeznaczony do przenoszenia materiałów płaskich i giętych, a podstawową różnicą jest oczywiście ich wyposażenie. Elementem ssawek ręcznych jest manualna pompka próżniowa, natomiast pozostałych chwytaków - pompka elektryczna. Chwytaki ręczne w porównaniu do dwóch pozostałych odróżnia fakt, że nie posiadają funkcji mechanicznego obracania i pochylania materiału.
Budowa przyssawki próżniowej
Chwytaki to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu. Mogą być wykorzystywane zarówno do prac wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Są przystosowane do pracy w hali oraz do montażu wielkogabarytowych szyb autobusowych, pociągowych, a nawet samolotowych. Ssawki są zbudowane z trzech podstawowych elementów, które zapewniają im wysoką i niezawodną skuteczność. Najważniejszą częścią chwytaków są oczywiście talerze ssące, które stanowią połączenie między materiałem a układem nośnym chwytaka. Należy również wyróżnić konstrukcję nośną, która umożliwia manipulację materiałem, a także pompę próżniową i układ dystrybucji podciśnienia. Każdy z tych elementów sprawia, że przenoszony materiał jest bezpieczny, a jego montaż ułatwiony i bardziej precyzyjny.