Filtry
-
-

Glebogryzarki - na jaki rodzaj się zdecydować?

Materiał partnera:

Glebogryzarki to urządzenia, z pomocą których wyhodujesz przepiękną trawę i rośliny, a do tego będziesz cieszył się wspaniałymi plonami w postaci owoców i warzyw. Stanowią nieodłączny element wyposażenia ogrodnika, który chce zadbać zarówno o wygląd, jak i jakość swojego ogrodu. Często bez nich optymalne dbanie o rośliny nie jest możliwe, gdyż tylko one pozwalają osiągnąć tak napowietrzoną i wyrównaną ziemię. Jeśli zakup glebogryzarki dopiero przed Tobą, poznaj jej rodzaje i wybierz ten najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

glebogryzarka


Rodzaje glebogryzarek - 4 najpopularniejsze typyOdpowiednio pulchna i napowietrzona gleba jest kluczem - bez względu na to, czy planujesz posadzić owoce, warzywa, trawę, kwiaty, krzewy czy drzewa. To właśnie ona może wpłynąć na jakość Twoich plonów. W tym zadaniu pomogą Ci oczywiście glebogryzarki! Pozostaje tylko pytanie, jaki model - ręczna, elektryczna, spalinowa, a może separacyjna?

Glebogryzarki ręczneGlebogryzarka ręczna jest najbardziej podstawowym typem tego urządzenia. Korzystanie z niej wiąże się ze sporym wysiłkiem, gdyż jej napędem jest moc mięśni. Ze względu na pozycję, którą wymusza, osoby korzystające z niej są narażone na przeciążenie kręgosłupa. Uzyskany efekt zależy od włożonej siły, jednak pracę ułatwia wygodna rączka, umożliwiająca prowadzenie urządzenia. Z tego powodu polecana jest ona do małych przydomowych ogródków.

Glebogryzarki elektrycznePodobnie jak glebogryzarki ręczne, także te elektryczne polecane są do pracy na niewielkich terenach. Przez to, że jest wyposażona w silnik elektryczny, podczas pracy przez cały czas musi być podłączona do sieci. Oznacza to, że wybierając ten typ urządzenia, musisz wziąć pod uwagę, że będzie ograniczał Cię kabel. Ważne jest także to, że działa ono na niewielkiej głębokości.

Do zalet glebogryzarki elektrycznej należy komfort pracy, który jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku modelu ręcznego. Dodatkowo urządzenie to nie jest głośne. W porównaniu do modelu spalinowego odznacza się ona niższą ceną i mniejszą wagą. To doskonały wybór do przydomowego ogródka, jeśli zależy Ci na wygodzie.

glebogryzarka


Glebogryzarka o mocy 1700W będzie idealną alternatywą dla urządzeń spalinowych. Źródło zdjęcia: Oficjalna strona producenta Powermat.

Glebogryzarki spalinoweGlebogryzarka spalinowa jest wyposażona, zgodnie z nazwą, w silnik spalinowy. Dzięki temu wyróżnia się większą trwałością i mocą niż model elektryczny. Zdecydowanie lepiej sprawdza się podczas pracy w wymagających warunkach, np. w glinie czy twardej i mocno zbitej ziemi, a także pozwala na działanie na dużej głębokości. Wykorzystasz ją także do odchwaszczania. Jeśli więc masz dużą działkę lub pole, glebogryzarka spalinowa może okazać się strzałem w dziesiątkę!

To urządzenie ma jednak kilka wad. Przede wszystkim jest dość głośne, co obniża komfort pracy. Dodatkowo odznacza się większą wagą. Jednak przy średnich i dużych terenach jest niezastąpione, jeśli nie chcesz decydować się na glebogryzarkę separacyjną.

glebogryzarka


Mocny silnik spalinowy glebogryzarki sprawi, że urządzenie poradzi sobie nawet w trudnych warunkach. Źródło zdjęcia: Oficjalna strona producenta Powermat.

Glebogryzarki separacyjneOstatnim rodzajem glebogryzarek są modele separacyjne, nazywane także ciągnikowymi. Można określić je jako te najbardziej zaawansowane. Dodatkowo znacząco różnią się one od przedstawionych wcześniej modeli, ponieważ są podłączane do ciągnika. Z tego względu najlepiej sprawdzają się na polach, dużych powierzchniach lub terenach zielonych.

Takie urządzenia oferują wiele dodatkowych możliwości, np. często posiadają wbudowany siewnik. Z ich pomocą możliwe jest również rozprowadzanie nawozów czy oddzielanie ziemi od kamieni. Dzięki temu powstaje gleba gotowa do zasiewu.