Filtry
-
-

Analiza kosztów i korzyści zastosowania trackerów słonecznych.

Materiał partnera:

Produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest głównie od słońca. Jak wiadomo fotowoltaika osiąga najlepsze efekty, gdy moduły ustawione są prostopadle do kierunku promieniowania słonecznego. W zależności od pory dnia, czy pory roku, promienie słoneczne docierają do naszych paneli pod innym kątem.

Analiza kosztów i korzyści zastosowania trackerów słonecznych.


W tym właśnie miejscu pojawiają się trackery słoneczne. Umożliwiają one panelom fotowoltaicznym podążanie za słońcem, co w rezultacie ma zwiększyć uzysk energii elektrycznej.

Czy wykorzystanie trackerów słonecznych jest opłacalne? Jakie przynoszą korzyści? - Wyjaśniamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

TRACKERY SŁONECZNE - CO TO?Tracker słoneczny lub solarny to urządzenie, którego zadaniem jest podążanie za słońcem. Gdy są połączone z panelami fotowoltaicznymi (https://sunsol.pl/producenci/panele-fotowoltaiczne/), moduły mogą podążać za słońcem i wytwarzać więcej energii elektrycznej. Podaje się, że nawet o 30% więcej!

Trackery słoneczne są dedykowane do farm fotowoltaicznych i mogą być sparowane z naziemnymi systemami konstrukcji fotowoltaicznych.

RODZAJE TRACKERÓW SŁONECZNYCHIstnieją dwa główne rodzaje trackerów słonecznych - pojedyncze (jednoosiowe) lub podwójne (dwuosiowe).

Trackery jednoosiowe umożliwiają poruszanie się paneli w jednej płaszczyźnie - pionowej bądź poziomej. Są mniej wydajne od systemów podwójnych. Jednak są dużo tańsze, przez co znajdują zastosowanie w dużych komercyjnych instalacjach.

Z kolei trackery podwójne są znacznie droższe, jednak umożliwiają poruszanie się paneli w obu osiach - pionowej i poziomej. Dzięki takiemu rozwiązaniu są bardziej wydajne. Idealnie sprawdzają się w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych.

Wyżej wymienione rodzaje trackerów różnią się między sobą częstotliwością poruszania się oraz zakresem kąta obrotu.

ZALETY TRACKERÓW SŁONECZNYCHDo zalet trackerów słonecznych należy przede wszystkim:

  • Oferują wyższy poziom produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej,
  • Korzystne w miejscach, gdzie obowiązują stawki za energię elektryczną w czasie rzeczywistym,
  • Umożliwiają większą produkcję energii elektrycznej w godzinach, w których standardowa fotowoltaika nie produkuje maksymalnych wartości,
  • Nawet przy dużym zachmurzeniu są w stanie odnaleźć optymalne ułożenie panel , by wyprodukować jak najwięcej energii elektrycznej,
  • Dzięki zwiększonej wydajności można zredukować rozmiar instalacji fotowoltaicznej,
  • Podnoszą wydajność falowników, które najlepiej pracują przy największym obciążeniu.


WADY TRACKERÓW SŁONECZNYCHDo wad trackerów należy:

  • Stosunkowo wysoka cena,
  • Trackery słoneczne składają się z ruchomych części przez co są bardziej narażone na ewentualne uszkodzenia, co może prowadzić do wyższych kosztów utrzymania,
  • Jeżeli zdecydujemy się na trackery słoneczne to należy podjąć dodatkowe planowania i odpowiednie przygotowanie terenu.
  • W przypadku indywidualnych systemów fotowoltaicznych trackery nie są potrzebne, przez co też nie są szeroko stosowane w mieszkaniowym sektorze solarnym.


TRACKERY SŁONECZNE - OPŁACALNOŚĆJak już zaznaczono przy indywidualnych instalacjach fotowoltaicznych wykorzystanie trackerów nie jest konieczne. Pomogą nam one uzyskać więcej energii elektrycznej, jednak zwiększą także koszty związane z inwestycja w fotowoltaikę.

Koszt trackera na 10 modułów to koszt około 10 tys. zł. W tej cenie możemy zamontować dodatkową ilość paneli fotowoltaicznych i zrekompensować straty związane z różnymi kątami padania promieni słonecznych. Przy dołożeniu dodatkowej ilości paneli oszczędzamy również na serwisowaniu ruchomych części instalacji, które szybciej się zużywają.

Należy mieć również na uwadze fakt, że trackery zużywają prąd przez co też zwiększają domowe zużycie.

PODSUMOWANIEPodsumowując stosowanie trackerów słonecznych w domowych systemach fotowoltaicznych jest mało opłacalne. Jednak na dużą skalę np. na farmach fotowoltaicznych trackery słoneczne sprawdzą się idealnie. Jednak przez wysokie ceny gruntów, może to nadal być mało opłacalne rozwiązanie.

Zastanawiasz się jak zoptymalizować koszty energii w swoim gospodarstwie? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy Sunsol, którzy przygotują ofertę na miarę twoich potrzeb. Dodatkowo pomogą w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz zapewnią doradztwo w zakresie zawarcia stosownej umowy, byś jak najszybciej mógł cieszyć się niezależnością energetyczną dzięki inwestycji w OZE.