Filtry
-
-

Dlaczego projekty domów z poddaszem użytkowym są najpopularniejsze?

Materiał partnera:

Spośród różnych projektów domów - budynek z poddaszem użytkowym jest obecnie najpopularniejszy. Ma to związek z licznymi zaletami tego rozwiązania, o których opowiemy w poniższym artykule.

silnet


Gdy planujemy wybudować dom, zastanawiamy się w pierwszej kolejności, gdzie może powstać. Szukamy idealnego miejsca, w którym zamieszkamy na kolejne lata, a być może do końca swoich dni. Dlatego ten wybór może być o wiele bardziej ciężki, niż zdecydowanie się na projekt domu. Tutaj raczej nie ma zaskoczenia, bo większość wybiera projekt domu z poddaszem użytkowym. Mocne strony tego rozwiązania przekonują każdego, a jeśli się jeszcze wahamy, to ten artykuł powinien nas ostatecznie przekonać.

Czytelny podział na strefyProjekty domów z poddaszem użytkowym są bardzo wdzięcznym materiałem, aby wydzielić w nich strefy: dzienną i nocną. Po prostu, nie ma tu większej filozofii, czyli na parterze jest strefa dzienna - dla rodziny i gości, a na piętrze - nocna, gdzie zlokalizowane są sypialnie. To tu rządzi prywatność. Taki podział jest bardzo funkcjonalny, a każdy domownik może poczuć się swobodnie.

Mała działka? Żaden problemPosiadacze dużych działek raczej nie zastanawiają się zbytnio nad tym, ile powierzchni zajmie dom. Gorzej mają właściciele małych parceli, bo dla nich każdy metr jest jak na wagę złota. I tutaj dom z poddaszem użytkowym doskonale się sprawdza, bo zajmuje zdecydowanie mniejszą powierzchnię niż dom parterowy o tej samej wielkości. Jednocześnie trzeba pamiętać, by powierzchnia zabudowy domu nie była większa niż 30-40% całej powierzchni ziemi, bo tylko wtedy zachowa się odpowiednie proporcje, mające niebagatelny wpływ na komfort mieszkania.

silnet


Co jest równie ważne?Te dwie kwestie: podział na strefy i możliwość posadowienia domu nawet na małej działce, są najistotniejsze. Decydują nierzadko, że to właśnie taki projekt jest wybierany. Nie zapominajmy jednak o innych. Na uwagę zasługują:

  • Bardzo dobre naświetlenie wnętrz, bo w takim domu łatwiej wykorzystać naturalne oświetlenie. Oczywiście bardzo tu pomaga, jak budynek jest usytuowany korzystnie względem słońca.
  • Budowa etapami jak najbardziej możliwa. To dla niektórych inwestorów kluczowa informacja, bo jeśli nie stać nas na realizację od razu całego projektu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to później.
  • Energooszczędność, szczególnie gdy porównamy takie budynki z domami parterowymi. Dzieje się tak, bo ogrzane powietrze z parteru, kierując się ku górze, szybciej ogrzewa poddasze. Oczywiście, aby faktycznie tak było, trzeba też postarać się o dobrą termoizolację.
  • Oszczędność pieniędzy. I znów porównamy ten dom do “parterówki”, której wykonanie jest trochę droższe. Nie są to jakieś wielkie różnice, ale jednak zawsze lepiej mieć więcej pieniędzy w kieszeni. I nawet nie chodzi tylko o kwestie związane z budową, ale też, gdy weźmiemy pod uwagę ocieplenie czy otynkowanie.
  • Piękne widoki. W domu parterowym nie mamy szans, by podziwiać z górnej kondygnacji pięknie rozgwieżdżonego nieba. Mniejsze są też możliwości, aby obserwować okolice. Żeby jednak było to możliwe w domu z poddaszem użytkowym, postarajmy się o wstawienie odpowiednich okien, ale również pomyślmy o budowie balkonów i tarasów.


Widać dokładnie, dlaczego domy z poddaszem użytkowym są tak popularne. Ich zalety są na tyle mocne, że każdego roku kolejne rodziny decydują się na postawienie właśnie takiego domu. I wydaje się, że to zainteresowanie nie będzie słabło.