Filtry
-
-

Ważą się losy Oficyny Zamkowej. Przejmie ja prywatny przedsiębiorca?

Gmina Pszczyna planuje sprzedaż Oficyny Zamkowej. Nabywca będzie zobligowany do przeprowadzenia prac remontowych w ciągu pięciu lat i wybudowania dwóch nowych budynków (komunalnego i socjalnego).

Oficyna Zamkowa w Pszczynie
Oficyna Zamkowa w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Oficyna Zamkowa przy ulicy Basztowej w Pszczynie wzniesiona została na przełomie XVII i XVIII wieku w miejscu pierwotnego muru obronnego, z przeznaczeniem na stajnie i mieszkania dla służby. Murowana, dwupiętrowa, nakryta mansardowym dachem budowla zamyka wschodni dziedziniec pałacu. W XIX w. została powiększona o jedno piętro.

Jej obecnym właścicielem jest gmina Pszczyna. Znajdują się tutaj mieszkania komunalne, zarządzane przez Administrację Zasobów Komunalnych. Obiekt ma status zabytku, ale niestety od dawna jest w opłakanym stanie i odstrasza turystów. Samorząd natomiast od lat powtarza, że nie ma środków na jego remont.

Szansą na ratunek dla obiektu ma być inwestycja prywatnego przedsiębiorcy, gotowego wyłożyć pieniądze na jego odrestaurowanie. Zainteresowane takim przedsięwzięciem jest konsorcjum złożone z pszczyńskich firm.

Basztowa, Kamienica, Oficyna Zamkowa
Oficyna Zamkowa w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Jesienią burmistrz przedstawił radnym projekt uchwały zezwalający na zbycie nieruchomości. Uchwała tej treści została przyjęta.

Zbycie ma nastąpić w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W zamian za zabytkową nieruchomość inwestor byłby zobligowany do budowy dwóch budynków (komunalnego i socjalnego) na rzecz gminy. Równocześnie byłby zmuszony do wykonania niezbędnych zabezpieczeń w terminie roku od nabycia nieruchomości oraz przeprowadzenia kompleksowego remontu konserwatorskiego w terminie pięciu lat. Takie zapisy mają zabezpieczyć przyszłość nieruchomości i nie pozwolić na to, by podzieliła ona los budynku Palais.

Samo przeznaczenie budynku Oficyny Zamkowej określa z kolei miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z nim może być w nim prowadzona działalność usługowa, hotelarska i gastronomiczna (z wyłączeniem tzw. fast-foodów).

Oskar Piecuch / pless.pl