Menu
-
-
  • 27 maja 2025

Umowa na wyłączność. Za i przeciw

Materiał partnera:

Sprzedaż lub wynajem nieruchomości to proces złożony, wymagający nie tylko dobrej znajomości rynku, ale także czasu, doświadczenia i umiejętności negocjacyjnych. Właściciele często decydują się skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. Jedną z opcji współpracy jest umowa na wyłączność. Choć niesie ze sobą wiele korzyści, warto również znać jej ograniczenia.

Umowa na wyłączność. Za i przeciw
fot. freepik


Umowa na wyłączność to forma umowy pośrednictwa, w której właściciel nieruchomości zobowiązuje się powierzyć sprzedaż lub wynajem swojej nieruchomości tylko jednemu agentowi albo agencji. Oznacza to, że nawet jeśli właściciel sam znajdzie nabywcę lub najemcę, będzie zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia pośrednikowi, jeśli doszło do zawarcia transakcji w okresie obowiązywania umowy.

Większe zaangażowanie pośrednika



Pośrednik, który ma wyłączność na sprzedaż nieruchomości, z reguły bardziej angażuje się w działania marketingowe i promocyjne. Może inwestować w profesjonalne zdjęcia, home staging, reklamy premium na portalach nieruchomości czy nawet filmy promocyjne. Wie, że poniesione przez niego nakłady zwrócą się, a wykonana praca nie zostanie przejęta przez konkurencję. W związku z tym opłaca mu się zainwestować więcej środków i energii.

Dzięki umowie na wyłączność ogłoszenia zamieszkane na różnych portalach i innych mediach są jednolite, aktualne i spójne. To ważne z punktu widzenia potencjalnych nabywców. Nie ma sytuacji, w której ta sama nieruchomość widnieje w kilku różnych ogłoszeniach z różnymi cenami i opisami, co może budzić nieufność. Oczywiście, ostatecznie wszystko zależy od tego, czy uda ci się wybrać dobre biuro nieruchomości.

Bardziej efektywne negocjacje



Pośrednik reprezentujący wyłącznie jedną stronę (właściciela nieruchomości) może w pełni skupić się na jej interesie i prowadzić negocjacje z większą determinacją. Działa jak doradca klienta, który pomaga nie tylko znaleźć nabywcę bądź najemcę, ale też przeprowadzić go przez cały proces aż do finalizacji umowy.

Właściciel nie musi odbierać dziesiątek telefonów od różnych agencji i osób zainteresowanych, aktualizować ogłoszeń czy umawiać spotkań w celu prezentacji nieruchomości. Wszystko odbywa się przez jednego reprezentanta.

Utrata elastyczności



Największą wadą umowy na wyłączność jest ograniczenie swobody działania właściciela. Nie może on współpracować z innymi pośrednikami ani samodzielnie sprzedać nieruchomości bez zapłaty prowizji. Nawet jeśli sam znajdzie kupca, to będzie zobowiązany do rozliczenia się z pośrednikiem.

Jeśli pośrednik okaże się niekompetentny, nieskuteczny lub po prostu niezaangażowany, właściciel pozostaje „uwiązany” do końca obowiązywania umowy. Może to opóźnić sprzedaż lub pogorszyć jej warunki.

Umowa na wyłączność nie gwarantuje sprzedaży. Mimo zaangażowania pośrednika może się okazać, że nieruchomość nie znajdzie nabywcy w oczekiwanym czasie lub za założoną cenę. Tymczasem właściciel wciąż ponosi koszty związane np. z ogłoszeniami lub dodatkowymi usługami.

Kiedy warto podpisać umowę na wyłączność?



Umowa na wyłączność może być dobrym wyborem, gdy zależy nam na profesjonalnej obsłudze i kompleksowej promocji. Jest to rozwiązanie dla osób, które oczekują wysokiej jakości usług i maksymalnego zaangażowania, ale nie chcą lub nie mają czasu angażować się w proces sprzedaży, lub wynajęcia lokalu. Zobacz jak biuro nieruchomości może ci pomóc w wynajmie.

Jest to również dobre rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości nietypowych lub trudnych do sprzedaży. Domy w większej odległości od miasta, działki rolne, mieszkania wymagające remontu, luksusowe, a tym samym drogie apartamenty często wymagają specjalnego podejścia. Agenci z umową na wyłączność mogą poświęcić im więcej czasu i energii.

Z umowy na wyłączność często korzystają też osoby zapracowane, mieszkające za granicą lub niemające doświadczenia w obrocie nieruchomościami. Mogą one wiele zyskać na współpracy z jednym, zaufanym pośrednikiem.

Jak ograniczyć ryzyko?



Podpisując umowę na wyłączność, należy dobrze sprawdzić osobę lub firmę, z którą będziemy współpracować. Warto wybrać agenta z doświadczeniem, dobrymi opiniami i udokumentowaną skutecznością.

Umowa powinna określać zakres działań pośrednika, sposób promocji, czas trwania umowy, wysokość prowizji oraz warunki jej wypowiedzenia. Można wprowadzić zapisy pozwalające na wcześniejsze rozwiązanie umowy w przypadku braku działań ze strony agenta lub niezadowolenia z efektów.

Umowa na wyłączność to rozwiązanie, które może znacząco zwiększyć szanse na szybką i korzystną sprzedaż lub wynajęcie nieruchomości. Jej największym atutem jest wyższe zaangażowanie pośrednika, spójność działań promocyjnych i wygoda dla właściciela. Z drugiej strony niesie ze sobą pewne ograniczenia. Zanim podpiszemy taką umowę, warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw oraz dobrać odpowiedniego partnera.