Menu
-
-
  • 27 maja 2024

Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego? Porównanie nieruchomości

Materiał partnera:

Osoby planujące zakup mieszkania muszą podjąć wiele ważnych decyzji. Jedna z najważniejszych dotyczy tego, czy nieruchomość będzie pochodziła z rynku pierwotnego czy wtórnego. Rynek wtórny oferuje lokale, które już były zamieszkałe, podczas gdy rynek pierwotny to możliwość zakupu mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Skoro tutaj trafiłeś/trafiłaś, to zapewne zastanawiasz się, która z tych dwóch opcji będzie dla Ciebie bardziej opłacalna i satysfakcjonująca. Poniżej postaramy się wyjaśnić, jakie są najważniejsze różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?


Rynek pierwotny, czyli kupno mieszkania od dewelopera



Na rynku nieruchomości, termin „rynek pierwotny” odnosi się do nowych, nieużywanych mieszkań, domów lub lokali usługowych, które powstają w wyniku realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. W transakcji zawsze uczestniczy inwestor, czyli deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa. Na poszczególnych etapach zakupu nowego mieszkania nabywca podpisuje z deweloperem realizującym daną inwestycję kolejno:

  • umowę rezerwacyjną - pozwala klientowi zarezerwować konkretny lokal na określony czas (zobacz: creditspace.pl/umowa-rezerwacyjna/),
  • umowę przedwstępną - zobowiązuje strony do zawarcia w przyszłości właściwej umowy sprzedaży,
  • umowę deweloperską - zobowiązuje dewelopera do przeniesienia na nabywcę własności mieszkania.


Ponieważ w ostatnich latach obserwuje się spore wzrosty cen ofert na rynku pierwotnym, coraz więcej osób interesuje się kredytem hipotecznym. W procesie zakupu nieruchomości od dewelopera można spotkać się z pojęciem karencja w spłacie kredytu hipotecznego. Takie rozwiązanie może okazać się pomocne w niektórych sytuacjach, np. gdy mamy przejściowe trudności finansowe, które utrudniają terminową spłatę rat.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego



Alternatywą dla nieruchomości od dewelopera może być lokal z drugiej ręki, czyli taki, z którego już ktoś wcześniej korzystał. Wybierając takie rozwiązanie, zazwyczaj możesz liczyć na lepszą lokalizację, a także niższą cenę w porównaniu do mieszkań na rynku pierwotnym. Aby stać się właścicielem takiej nieruchomości, należy przejść przez kilka etapów związanych z zakupem. Mówiąc w największym skrócie, nabywca powinien wykonać następujące kroki:

  • ocenić stan techniczny budynku i lokalu oraz sprawdzić stan prawny nieruchomości,
  • umówić się na podpisanie umowy przedwstępnej z właścicielem,
  • przekazać sprzedającemu zadatek w wysokości ustalonej z właścicielem nieruchomości,
  • zgromadzić potrzebne środki (jeśli zamierzasz sfinansować transakcję kredytem hipotecznym, musisz najpierw złożyć w banku wniosek o kredyt, a następnie poczekać na decyzję instytucji),
  • podpisać akt notarialny (pamiętaj, by dokładnie wskazać w nim termin, w którym poprzedni właściciel opuści mieszkanie - to bardzo ważne!),
  • spisać protokół zdawczo-odbiorczy ze stanem liczników.


Dopiero gdy wszystkie te formalności zostaną dopełnione, a właściciel wyprowadzi się z mieszkania, możesz odebrać od sprzedawcy klucze i rozpocząć użytkowanie lokalu.

Czy można kupić mieszkanie z hipoteką?



Tak, istnieje taka możliwość. Na rynek wtórny dość często trafiają lokale obciążone hipoteką. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy obecny właściciel nabył mieszkanie, posiłkując się kredytem hipotecznym, a następnie postanowił je sprzedać przed spłatą kredytu. W praktyce kupno mieszkania z hipoteką oznacza zakup nieruchomości obciążonej długiem, najczęściej wobec banku. W takiej sytuacji w większości przypadków zobowiązanie wobec banku spłacane jest w pierwszej kolejności, a ewentualna pozostała część środków z transakcji przekazywana jest zbywcy. Dzieje się tak zarówno w sytuacji, gdy nabywca dokonuje zakupu w całości ze środków własnych, jak i w sytuacji, gdy wspiera się kredytem hipotecznym. Proces zakupu mieszkania obciążonego hipoteką może wydawać się skomplikowany. W związku z powyższym przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać ze wsparcia eksperta kredytowego, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych w przyszłości.