Filtry
-
-

[ZDJĘCIA] Kolejne 10 mln zł na budowę mieszkań w Pszczynie!

W poniedziałek, 11 września minister Grzegorz Puda, wicewojewoda Jan Chrząszcz oraz burmistrz Dariusz Skrobol spotkali się z dziennikarzami na terenie dwóch istotnych dla Pszczyny inwestycji: budowie mieszkań socjalnych przy ulicy Dobrawy oraz budowie osiedla Luizy przy ul. Cieszyńskiej. Minister przekazał ważną informację: do gminy trafi kolejne 10 mln zł!

Minister Puda i wicewojewoda Chrząszcz na budowie budynków socjalnych oraz os. Luizy - 11.09.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


W budynkach przy ulicy Dobrawy przygotowanych zostało 49 lokali, z czego 14 to pomieszczenia tymczasowe. Każde mieszkanie wyposażone jest w wydzieloną łazienkę z kabiną natryskową, miskę ustępową, umywalkę. W pokojach mieszkalnych przewidziano aneks kuchenny ze zlewozmywakiem i kuchnię elektryczną. W sąsiedztwie budynków wykonano także miejsca parkingowe oraz infrastrukturę towarzyszącą, czyli między innymi: dojścia, drogę dojazdową, wiatę śmietnikową.

Cały koszt zadania wyniósł 12 725 159,62 zł, z czego 80%, czyli aż 10 409 399,69 zł gmina pozyskała z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wykonawcą robót była firma Przedsiębiorstwo Budowlane "DOMBUD" Spółka Akcyjna z Katowic.

- Wraz z panem burmistrzem w marcu wizytowaliśmy budynki socjalne, które wówczas były w trakcie budowy. Wtedy burmistrz zapewniał mnie, że na jesień te budynki będą mogły być oddane do użytku. Wydawało się to wówczas bardzo trudne do realizacji. 10 miesięcy trwała ta budowa, dofinansowana ze środków budżetu państwa [...] Dziś pan burmistrz zaprosił mnie, aby pokazać, że dotrzymał słowa, że rzeczywiście te budynki socjalne są już na ukończeniu i niebawem będzie można wprowadzać nowych lokatorów. Serdecznie gratuluję panu burmistrzowi, ale myślę że największymi beneficjentami są mieszkańcy Pszczyny, ponieważ wszystko, co robimy, robimy z myślą o mieszkańcach - mówił Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej Polski.

Minister Puda i wicewojewoda Chrząszcz na budowie budynków socjalnych oraz os. Luizy - 11.09.2023
Minister Puda i wicewojewoda Chrząszcz na budowie budynków socjalnych oraz os. Luizy - 11.09.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


Podczas spotkania na placu budowy osiedla Luizy minister przekazał ważne informacje dotyczące dofinansowania inwestycji przy ul. Cieszyńskiej. - Dziś z samego rana minister rozwoju podpisał decyzję o tym, że kolejne duże środki finansowe trafią do miasta Pszczyna - ponad 10 mln zł, które będzie w tej lokalizacji zainwestowane. Cieszę się, że mamy w tym udział, że rząd ma w tym udział. Zrównoważony rozwój naszego kraju polega na tym, że wspieramy wszystkich po równo, tak żeby te gminy, które mają trochę mniejsze budżety, mogły liczyć na wsparcie. Co istotne, te środki finansowe realizowane przez BGK, są środkami w postaci grantu, co oznacza, że są one bezzwrotne.

- Ponad 120 rodzin oczekuje dzisiaj na mieszkania, te inwestycje z programów rządowych - budowa budynków komunalnych i socjalnych - daje gwarancję, że te osoby znajdą swoje lokum, czyli najważniejsze miejsce na ziemi dla siebie. Blisko 60 mln zł w ostatnich 12 miesiącach zostało zainwestowane zarówno na osiedlu Luiza w 3 etapach (3. etap został właśnie dziś dofinansowany kolejnymi 10 mln zł) i w budynki socjalne i tymczasowe, które już są na oddaniu, a w najbliższym czasie będziemy je zasiedlać. To pokazuje jak ważne są aspekty mieszkaniowe i to, że budujemy to łącznie z funduszami rządowymi pokazuje, że można to zrobić bardzo sprawnie - skomentował burmistrz Dariusz Skrobol.

- Bardzo się cieszę, ponieważ mieszkania, które są budowane, są bardzo oczekiwane. [...] Wielkie podziękowania dla pana burmistrza za współpracę, bo to przykład dobrej współpracy pomiędzy rządem i samorządem. Jestem przekonany, że gdyby nie takie środki z budżetu państwa, przy współpracy administracji rządowej i samorządowej, z pewnością takich inwestycji w mieście Pszczyna nie udałoby się zrealizować - dodał Grzegorz Puda.

- Dziękuję panu ministrowi za to, że jest ambasadorem naszego regionu i te środki szybciej do nas wpływają. Bez pana wiele takich inwestycji - jak ta - w całym naszym regionie by się nie mogło wydarzyć. Gratuluję panie burmistrzu i też dziękuję za to, co pan robi, że potrafi pan korzystać z programów rządowych. Dziękuję za znakomitą współpracę pomiędzy urzędem wojewódzkim a miastem Pszczyna - mówił Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

Minister Puda i wicewojewoda Chrząszcz na budowie budynków socjalnych oraz os. Luizy - 11.09.2023
Minister Puda i wicewojewoda Chrząszcz na budowie budynków socjalnych oraz os. Luizy - 11.09.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


W trwającym I etapie inwestycji przy ulicy Cieszyńskiej powstają dwa 6-kondygnacyjne budynki po 25 mieszkań. Będą to w większości mieszkania trzypokojowe z aneksem kuchennym, 63-metrowe. Ponadto w każdym budynku będzie jedno mieszkanie dla osób niepełnosprawnych oraz po pięć mieszkań niespełna 32-metrowych. Budynki będą wyposażone w windę, a każde mieszkanie będzie miało balkon. W piwnicach będą części przynależne, rowerownie, wózkownie i suszarnie.

Planowane zakończenie tego etapu przypada końcem grudnia tego roku. Do końca stycznia obiekty mają zostać zasiedlone. Natomiast drugi etap inwestycji ma ruszyć w styczniu przyszłego roku.

Jeśli poszukujesz niezawodnego dostawcy sprzętu BHP dla Twojej firmy, to nasza hurtownia BHP to najlepsze miejsce, które z pewnością spełni Twoje oczekiwania. W naszej hurtowni BHP oferujemy szeroki wybór wysokiej jakości produktów, które zapewnią ochronę i bezpieczeństwo Twoim pracownikom.*


Na dzień dzisiejszy w dwóch pierwszych budynkach sprzedanych jest 35 mieszkań, wolnych jest jeszcze 15 lokali. Nabór uzupełniający planowany jest na przełomie października i listopada. Warunki, jakie musi spełniać wnioskodawca, zostały uchwalone przez Radę Miejską w Pszczynie (Dz. Urzędowy woj. Śląskiego z dnia 09 maja 2022 poz. 3273).

Podstawowe warunki to:
1. Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która w dniu objęcia lokalu, nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie gminy Pszczyna lub nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego poza lokalem wchodzącym w skład mieszkaniowego zasobu gminy Pszczyna (wymogi dotyczą również osób zgłoszonych do wspólnego zamieszkania),
2. Spełnienie kryteriów dochodowych, które są przedstawione w ogłoszeniu o naborze.

Szczegółowe wymogi oraz wizualizacje obiektów można znaleźć na stronie: http://osiedleluizy.pl/

* Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Maria Janosz / pless.pl