- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 5 czerwca 2023
Techniki szpachlowania drewna
Materiał partnera:
Wraz z eksploatacją drewniane powierzchnie mogą ulec niszczeniu, co rzutuje na ich estetyce. Na szczęście są sposoby na to, by ewentualne ubytki wypełnić i zamaskować, przez co nie trzeba wymieniać całej powierzchni. Jedną ze sprawdzonych i popularnych metod jest szpachlowanie drewna.
Uszkodzenia drewna można zniwelować m.in. przez szpachle i kity. Dzisiaj skupimy się na tych pierwszych, a więc szpachlach. Można je wykorzystać do renowacji parkietów, mebli, futryn, ościeżnic i innych drewnianych konstrukcji. Jakie są rodzaje szpachli i jak preparaty tego typu wykorzystać?
Wybór odpowiedniego rodzaju szpachli do drewna
Szpachla do drewna nie zawsze będzie mieć te same właściwości, dlatego przed zakupem należy zweryfikować, co na jej temat pisze producent. Poszczególne rodzaje szpachli różnią się miedzy sobą składem i zastosowaniem. Pierwszym typem jest szpachlówka dwuskładnikowa składająca się z utwardzacza i bazy. Aplikacja szpachli tego typu musi być na dobrze przygotowaną powierzchnię i trzeba ją wykonać od razu po otwarciu.
Następna jest szpachla jednoskładnikowa. Jest łatwiejsza w użyciu i sprawdza się doskonale podczas prac naprawczych przy małych ubytkach. Jest mniej sztywna niż poprzedni preparat. Do wyboru jest jeszcze szpachla modelarska, przy której dopasowuje się preparat, jaki można łączyć z farbą lub lakierem. Do dużych powierzchni zalecana jest szpachla natryskowa.
Przed wyborem szpachli ważne jest sprecyzowanie, jakie drewniane powierzchnie będą nią uzupełniane. Należy określić, czy szpachlowanie drewna będzie wewnątrz budynku, czy na zewnątrz, czy będzie na dużej powierzchni, czy na małej. Istotne są takie parametry jak czas wysychania i wiązania preparatu z drewnem.
Przygotowanie drewnianej powierzchni przed szpachlowaniem
Szpachlowanie nie jest skomplikowane, ale zanim przystąpimy do szpachlowania, ważne jest przygotowanie powierzchni. Na tym etapie wykonuje się szlifowanie drewna. Przy użyciu papieru ściernego usuwa się starą farbę lub lakier. Warto też powierzchnię odtłuścić denaturatem bądź rozpuszczalnikiem. Dzięki temu szpachlowanie drewna będzie efektywniejsze, równomierne i trwałe.
Techniki aplikacji szpachli na drewno
W zależności od tego, jaka szpachla do drewna ma być zastosowana, nieco inaczej będzie wyglądało jej nakładanie. Przy szpachli dwuskładnikowej liczy się szybkość, ale nakłada się ją bardzo łatwo podobnie jak szpachlę jednoskładnikową. Szybkoschnąca będzie też szpachla akrylowa, bo po kilkunastu minutach można nakładać farbę.
Szpachlę najczęściej nakłada się szpachelką. To najprostszy sposób, który jednak może być czasochłonny, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi większa powierzchnia. Wtedy polecane są szpachle natryskowe. W krótkim czasie pozwalają na renowację dużej powierzchni, jak parkiet. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają dużej precyzji i pewnego doświadczenia. Najczęściej konieczne jest późniejsze pokrycie lakierem.
Wykończenie i szlifowanie po szpachlowaniu drewna
Czasem uszkodzenia drewna są głębsze i jednorazowe naniesienie szpachli będzie niewystarczające. W takiej sytuacji po wyschnięciu jednej warstwy nakłada się kolejną. Kiedy preparat wyschnie, a ubytek będzie uzupełniony, pora na ponowne szlifowanie drewna, które pozwoli wyrównać powierzchnię. Dalej stosuje się wysokiej jakości bejcę chroniącą drewno i wnikającą w jego strukturę. Można sięgnąć na przykład po tę marki Vidaron: https://www.vidaron.pl/produkt/bejca-do-drewna. Dla jej utrwalenia następnie powierzchnię pokrywa się lakierem i gotowe.