Filtry
-
-

Jak wybrać dobrą siatkę ogrodzeniową?

Materiał partnera:

Siatka ogrodzeniowa to jeden z najszybszych, a także zdecydowanie najtańszych sposobów na wykonanie bariery wokół swojego domu lub posesji. Do tego jest łatwa w montażu - w większości przypadków bez problemów rozłoży ją nawet osoba bez większego doświadczenia. By jednak do zalet ogrodzenia doszła wytrzymałość, trzeba jeszcze wybrać odpowiednią siatkę. Sprawdź, jak podjąć dobrą decyzję.

siatka ogrodzenie


Jakie są najważniejsze rodzaje siatki ogrodzeniowej?Siatki ogrodzeniowe wykonuje się ze stalowego drutu. W związku z tym są podatne na korozję. Jeśli Twoje ogrodzenie ma nie zardzewieć po pierwszych opadach, powinieneś postawić na siatki ocynkowane lub powlekane PCV.

Te pierwsze siatki są poddawane procesowi ocynkowania ogniowego. To właśnie w wyniku takich działań zyskują odporność na korozję. Jest ona jednak uzależniona od grubości ocynku, wyrażonej w gramach na metr kwadratowy. By siatka ocynkowana przez lata nie rdzewiała, najlepiej wybierać drut z warstwą ocynku minimum 70 g/m2.

W przypadku siatki ogrodzeniowej powlekanej za ochronę przed korozją odpowiada warstwa tworzywa PCV. Taka otulina może znaleźć się zarówno na zwykłym, niezabezpieczonym drucie, jak i na siatce ocynkowanej. W tym drugim przypadku poziom zabezpieczenia przed rdzewieniem jest oczywiście znacznie wyższy. Powłoka PCV chroni przed mrozem i wodą, ale też nadaje siatce kolor - to może być dodatkowy atut takiego rozwiązania.

Jakie parametry siatki ogrodzeniowej należy wziąć pod uwagę?Dobra siatka ogrodzeniowa powinna być zabezpieczona przed korozją, ale to nie koniec czynników, które decydują o jej jakości. Istotna jest również grubość samego drutu. Siatki o większej średnicy drutu są zdecydowanie bardziej solidne oraz stabilne, mniej podatne na odkształcenia. Jeśli szukasz takiej solidniejszej opcji, wybierz siatkę z drutu o średnicy co najmniej trzech milimetrów.

Poszczególne siatki ogrodzeniowe różnią się od siebie również wielkością oczek. Im mniejsze, tym siatka jest bardziej sztywna. Ale jednocześnie także cięższa. Większość siatek ma oczka o wielkości od 50 do 65 milimetrów.

Przy zakupie siatki trzeba wziąć pod uwagę również jej wysokość. Ten parametr nie ma wpływu na jakość ogrodzenia, ale na jego użyteczność już jak najbardziej. Do wyboru masz niskie, metrowe siatki, które mogą wygrodzić na przykład grządki. Ale już na ogrodzenie wokół domu lepiej wybrać siatkę o wysokości 150-170 centymetrów. Porady na temat doboru wysokości siatki znajdziesz na https://nowoczesny.pl/wysokosc-siatki-ogrodzeniowej-jak-dobrac-odpowiednia/.

Podsumowanie: na czym skupić się przy wyborze siatki na ogrodzenie?Kiedy chcesz postawić ogrodzenie z siatki, postaw na siatkę ocynkowaną lub powlekaną PCV. To produkty, które są odporne na korozję i przetrwają na Twojej posesji w dobrym stanie przez wiele lat. Zwróć jednak również uwagę na średnicę drutu, z jakiego została wykonana. Oprócz tego dobierz do swoich potrzeb wielkość oczek siatki oraz jej wysokość.