Filtry
-
-

Od czego zależy efektywność pompy ciepła powietrze-woda?

Materiał partnera:

Pompa ciepła powietrze-woda ma określone zadanie, jakim jest ogrzewanie wody użytkowej lub wody w centralnym ogrzewaniu. Niektóre pompy realizują obydwa te zadania. Warto wiedzieć, że koszty takiego ogrzewania w dużej mierze zależą od efektywności danej pompy. W artykule wyjaśniamy co to jest współczynnik COP, od czego zależy i jak go porównywać, aby wybrać najlepszy model pompy.

pompa ciepła


Współczynnik COP pompy ciepła



Gdy mówimy o sprawności pompy ciepła, mamy na myśli proporcję pomiędzy energią, która oddawana jest do budynku w postaci ciepła, a energią elektryczną, która pobierana jest z sieci. Zależność ta określana jest współczynnikiem efektywności pompy ciepła, czyli w skrócie współczynnikiem COP (Coefficient of Performance). Informuje on ile kWh ciepła przypada na 1 kWh energii elektrycznej. Przykładowo, gdy na pojedynczą kWh energii elektrycznej przypada 3 kWh ciepła, to współczynnik COP wynosi wówczas 3. Alternatywnie można powiedzieć, że sprawność pompy ciepła jest wówczas na poziomie 300%.

W praktyce im wyższy współczynnik COP, tym lepiej. Podany wcześniej przykład COP równego 3 oznacza, że płacimy zaledwie 1/3 tego, ile trzeba byłoby zapłacić, gdyby zamiast pompy ciepła zdecydować się na ogrzewanie elektryczne. Przeglądając parametry różnych modeli pomp możemy spotkać się również ze współczynnikiem SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), który informuje o średniej wartości COP dla całego sezonu grzewczego. Bazuje on jednak na założeniach odnośnie temperatur panujących podczas przeciętnego sezonu grzewczego.

Wydajność pompy ciepła - od czego zależy?



Warto wiedzieć, że sprawność pompy ciepła nie jest taka sama w każdym momencie. Wpływ na to ma między innymi temperatura powietrza na zewnątrz. Gdy spadnie ona poniżej pewnego poziomu, pompa może nawet całkowicie zaprzestać pracować. Z reguły dzieje się tak jednak w przypadku naprawdę niskich temperatur, rzędu -20°C. Analogicznie, gdy temperatura za oknem rośnie, współczynnik efektywności pompy ciepła, również będzie wzrastał. Temperatura powietrza na zewnątrz określana jest jako tzw. źródło dolne. Dokładnie na odwrót jest z temperaturą tzw. źródła górnego, czyli temperaturą, do jakiej woda musi zostać podgrzana w obiegu centralnego ogrzewania. Oznacza to, że im niższa temperatura źródła górnego, tym lepsza wydajność pompy ciepła.

Gdy dokonujemy wyboru pompy ciepła, często porównujemy parametry efektywności, które podawane są przez producentów. To błąd, gdyż parametry te podawane są przy założeniu, że źródło dolne i górne ma pewną określoną temperaturę, ale w każdym przypadku może być ona inna. Porównywanie efektywności pompy ciepła powietrze-woda ma więc sens jedynie wtedy, gdy różne rodzaje pomp będą pracowały w identycznych warunkach temperaturowych. Dobra sprawność pompy ciepła to bardzo ważna sprawa, od której zależy wysokość rachunków ponoszonych na ogrzewanie. Warto zatem wiedzieć, od czego zależy współczynnik COP pompy ciepła i jak go porównywać.

Szeroka oferta pomp ciepła dostępna jest na https://www.bricoman.pl/oze/ogrzewanie/pompy-ciepla