Filtry
-
-

Jakie urządzenia sieciowe są niezbędne dla małej firmy?

Materiał partnera:

W dzisiejszych czasach każda firma - bez względu na jej rozmiar - potrzebuje sprawnej i świetnie skonfigurowanej sieci. To właśnie dzięki niej możliwe jest szybkie przesyłanie danych, a także zapewnienie dostępu do stabilnego łącza internetowego. Oczywiście, nawet niewielka firma powinna liczyć się z koniecznością zainwestowania w poszczególne urządzenia sieciowe. Jednak, które z nich okażą się niezbędne w przypadku niewielkiej organizacji?

router,serwer


Router - niezbędne urządzenie sieciowe dla małych firmJednym z pierwszych urządzeń sieciowych, w które powinny zainwestować małe firmy jest router. Można nawet powiedzieć, że jest o "sprzęt" podstawowy, którego nie może zabraknąć w absolutnie żadnej organizacji. To właśnie za jego pomocą można przekierować ruch sieciowy, a także skorzystać z VPN czy zapory ogniowej. Jednocześnie mniejsze firmy powinny zwrócić większą uwagę na sam wybór urządzenia. Potrzebują one bowiem nieco wyższego poziomu ochrony - szczególnie jeśli chodzi o zagrożenia wynikające z surfowania po sieci. Warto więc zwrócić uwagę na to, by router posiadał dodatkowo:

  • serwer DHCP - dzięki niemu możliwe jest automatyczne przydzielenie adresów IP, a sama konfiguracja sieci będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza;
  • funkcję filtrowania treści.


Wówczas mała firma będzie mogła bezpiecznie korzystać z zasobów Internetu i cieszyć się wyjątkowo szybkim dostępem do sieci.

Access Point czyli punkt dostępowyKolejnym, niezbędnym urządzeniem sieciowym dla małych firm jest access point czyli punkt dostępu. Jego zadaniem jest umożliwienie podłączenia urządzeń bezprzewodowych prosto do sieci. Dla małych firm świetnym rozwiązaniem mogą okazać się punkty dostępu, które dodatkowo posiadają następujące funkcjonalności:

  • WPA2;
  • QoS;
  • kontrola przepustowości.


Jednocześnie przy wyborze samego access point'a warto także uwzględnić szybkość samej transmisji, a także sam zasięg. Można więc paradoksalnie powiedzieć, że punkt dostępu powinien być idealnie dopasowany do potrzeb małej organizacji i ilości urządzeń, które mają być podłączone do sieci.

System monitoringu sieciowego - sposób na skuteczną ochronę w sieciNie da się ukryć, że małe organizacje bardzo często padają ofiarą ataków sieciowych. Nie chodzi tu jedynie o ataki bazujące na wyłudzeniu danych wrażliwych, ale także o ataki, które mogą doprowadzić do zniszczenia całej infrastruktury istniejącej w danej firmie. Właśnie dlatego system monitoringu sieciowego może być niezbędnym urządzeniem, które zapewni przedsiębiorstwu jeszcze skuteczniejszą ochronę. Wspomniany już system monitoringu sieciowego ma za zadanie monitorować wszelakie aktywności w sieci i kontrolować poszczególne działania. W ten sposób jest on w stanie szybko wykryć potencjalne zagrożenie oraz awarie. Małe firmy - przy wyborze takiego systemu - powinny zwracać uwagę przede wszystkim na to, by system monitoringu sieciowego można było łatwo skonfigurować oraz by dostarczył on czytelne raporty. Wówczas będzie on mógł spełnić swoją rolę w jak najlepszy sposób.