- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 22 marca 2023
Drivery - czym są i jakie mają zastosowanie w projektach związanych z automatyką domową?
Materiał partnera:
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak działają obecne w ich domu urządzenia elektroniczne. Gdy zagłębimy się w ich budowę, możemy natknąć się na obecne w nich drivery. Jakie mają one jednak funkcje i w jakich urządzeniach domowych można je znaleźć?

Czym są drivery i za co odpowiadają?
Rozwój technologii sprawił, że domy każdego z nas wypełnione są najróżniejszymi sprzętami elektronicznymi. Wiele osób nie zastanawia się nad ich budową i po prostu używa ich zgodnie z przeznaczeniem. Są jednak i tacy, którzy z przyjemnością zagłębiają się w świat elektroniki i myślą także o tworzeniu własnych projektów. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najprostsze urządzenia składają się z wielu połączonych ze sobą podzespołów. Zawarte w nich układy scalone to skomplikowane konstrukcje, przy produkcji których podejmowano wiele starań, by na długo zachowały swoją sprawność.
Jednymi z podzespołów, które odpowiadają za właściwą pracę elektroniki są drivery. Słowo to często tłumaczone jest jako „sterowniki”, co dobrze oddaje ich zastosowanie. Są ono bowiem odpowiedzialne za sterowanie układami scalonymi i urządzeniami elektromechanicznymi. Drivery odpowiadają za dostarczenie odpowiednich sygnałów wejściowych i tym samym kontrolują pracę urządzenia.
Rodzaje i funkcje driverów
Choć podstawowy zakres zadań driverów jest wspólny dla wszystkich urządzeń, to w zależności od ich przeznaczenia mogą mieć one także różne inne właściwości. Mogą one na przykład wzmacniać, przetwarzać lub generować sygnał. Drivery mogą działać także na różnych poziomach napięć, przez co odpowiadają na potrzeby różnych układów scalonych. Dodatkowo w zależności od potrzeb, mogą one także zawierać dodatkowe układy zabezpieczające.
Gdzie stosowane są drivery?
Drivery stosowane są w wielu różnych urządzeniach elektrycznych. Niektórym mogą kojarzyć się one z zaawansowanymi układami przemysłowymi lub silnikami elektrycznymi i chociaż faktycznie są tam one obecne, to warto pamiętać, że mają one także zastosowanie w wielu urządzeniach domowych. Znaleźć można je na przykład w pralkach, lodówkach, urządzeniach audio czy też instalacjach LED.
Dlatego właśnie często osoby hobbistycznie zajmujące się elektroniką napotkają się z potrzebą, by kupić driver w celu naprawy urządzenia lub konstrukcji własnego projektu. Trzeba wtedy pamiętać, by zdecydować się na urządzenie wysokiej jakości i o parametrach odpowiednich do naszych potrzeb. Przykładem polecanego drivera jest ULN2803ADW, który często jest wybierany ze względu na swoją uniwersalność. Sprawdzi się on w wielu projektach, również tych związanych z automatyką domową. Jeżeli więc jesteś pasjonatem elektroniki, z pewnością będzie on mógł Ci posłużyć w przyszłości w wielu pracach.