Filtry
-
-

Przepisanie licznika gazu krok po kroku - jak to zrobić?

Materiał partnera:

Przepisanie licznika gazu jest konieczne, kiedy zmienia się rzeczywisty odbiorca tego paliwa: w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, czy w przypadku śmierci właściciela mieszkania lub domu. Dzięki temu dostawca gazu będzie wystawiał rachunki na właściwą osobę. Przepisanie licznika gazu wcale nie jest skomplikowane. Jak wyglądają formalności?

palnik gazowy
fot. ridvanarda


Kiedy przepisanie licznika gazu jest konieczne?



Przepisanie licznika gazu jest niezbędne w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania: kupna lub sprzedaży nieruchomości, wprowadzenia się do nowego lokum lub wyprowadzki, a także w sytuacji, kiedy dom lub mieszkanie przejmiemy w spadku. Przypisanie licznika gazu do rzeczywistego odbiorcy, czyli korzystającego z tego paliwa w danym lokum, pozwoli na wystawianie przez dostawcę rachunków na właściwą osobę.

Ważne jest przepisanie licznika gazu po śmierci właściciela nieruchomości. W przeciwnym razie dostawca gazu będzie cały czas wystawiał na niego faktury. W przypadku awarii instalacji gazowej, czy przepisania licznika na najemcę pojawi się problem. Uprawnioną osobą nadal będzie zmarły. Dopóki nie przepiszemy licznika gazu na nowego właściciela, nie będziemy mogli podjąć żadnych działań.

Licznik można przepisać na małżonka zmarłego, jeśli ma prawo do lokalu. Do dopełnienia formalności wystarczy akt zgonu. Natomiast jeśli nieruchomość po zmarłym nabywamy w spadku, wymagane będzie również sądowe orzeczenie o nabyciu spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia. W takiej sytuacji możemy wybrać też nowego sprzedawcę, a dotychczasowy sprzedawca gazu nie naliczy kary umownej za rozwiązanie umowy przed terminem.

Jak przepisać licznik gazu na siebie? Dokonanie cesji, czyli przepisania licznika gazu, pozwala właścicielowi rozwiązać umowę z dostawcą gazu i rozliczyć się za jego zużycie. Analogicznie nowy właściciel podpisuje umowę i może korzystać z gazu na tych samych warunkach. W tym celu konieczne jest przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego między stronami. Wskazuje on stan licznika w momencie jego przekazania. Na jego podstawie sporządzana jest faktura rozliczeniowa dla poprzedniego abonenta. Od daty wskazanej na dokumencie rozpocznie się naliczanie opłat dla nowego odbiorcy. Możemy posłużyć się gotowym wzorem protokołu ze strony www naszego dostawcy gazu.

Kara za nieprzepisanie licznika gazu - co nam grozi?



Czy w prawie jest przewidziana kara za nie przepisanie licznika gazu? Zgodnie z obowiązującymi przepisami licznik gazu nie musi być przepisany na nazwisko nowego właściciela czy najemcy lokalu. Warto jednak o to zadbać, ponieważ konsekwencje takiego zaniedbania mogą być bardzo przykre. Dlaczego? Wyobraźmy sobie sytuację, w której wprowadzamy się do nowego mieszkania. Korzystamy z gazu, a rachunki przychodzą na nazwisko poprzedniego właściciela, który jednak ich nie opłaca przez dłuższy czas. Gaz zostanie nam odcięty do czasu uregulowania zadłużenia.

Przepisanie licznika gazowego - gdzie i jak to zrobić?



Ile kosztuje przepisanie licznika gazowego? Cesja licznika prądu i gazu jest bezpłatna. Gdzie przepisać licznik gazu? Sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy należy dostarczyć do naszego dostawcy gazu. Można to zrobić na kilka sposobów: osobiście, przez infolinię lub przez formularz on-line. Do dopełnienia formalności potrzebne będą również: wypowiedzenie umowy kompleksowej poprzedniego właściciela, dokument potwierdzający prawo do lokalu oraz umowa kompleksowa nowego właściciela.

Pamiętajmy, że przepisanie licznika gazu nie musi oznaczać przejęcia dotychczasowej umowy, zwłaszcza jeśli nie jest ona korzystna. Możemy wybrać nowego sprzedawcę gazu. W trakcie porównania oferty sprzedawców, często przydaje się kalkulator zużycia gazu. Pozwala łatwo i szybko przeliczyć zużycie gazu na inne jednostki rozliczeniowe.

W związku z podwyżkami ceny gazu dla firm coraz częściej spotyka się przepisanie licznika gazu z firmy na osobę fizyczną. Na taki krok decydują się zarówno zakłady usługowe, jak i duże obiekty. Przejście na taryfę dla gospodarstw domowych jest dla firm dużą oszczędnością: cena za gaz dla gospodarstw jest dwukrotnie niższa niż dla przedsiębiorstw. W wielu przypadkach takie rozwiązanie jest jednak kontrowersyjne, a nawet niezgodne z regulaminem świadczenia usług przez dostawców gazu.

Aby korzystać z gazu ziemnego, konieczne jest przyłącze gazowe. Jeśli zmieniamy miejsce zamieszkania, pamiętajmy o przepisaniu liczników od prądu i gazu. Przepisanie licznika nie jest skomplikowane i nic nie kosztuje. Warto pamiętać, że możemy wykorzystać tę okazję także do zmiany sprzedawcy gazu.