- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 21 stycznia 2023
Jak wykonać elewację w dworkowym stylu?
Materiał partnera:
Odpowiednia elewacja dodaje budynkom charakteru sprawia, że stają się stylowe i przyciągają uwagę. Ale to nie wszystko. Dzięki elewacji można odmienić nawet stary dom. Klasyczne tynki przechodzą jednak do lamusa. Ciekawym wyborem wydaje się tutaj boniowanie, dzięki któremu możecie stworzyć elewację w iście dworskim stylu.

Czym jest boniowanie elewacji?
Dworski styl niewątpliwie ma w sobie klasykę, ale też styl retro. Sprawia, że dom staje się jeszcze bardziej reprezentacyjny. Rzecz jasna kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednie ozdabianie elewacji budynku, czyli boniowanie. Co ciekawe ta metoda znana była nawet w Starożytności i aktualnie jest inspiracją dla współczesnego dekorowania. Samo boniowanie elewacji polega na obróbce krawędzi z kamiennych bloków, co umożliwia podkreślenie zewnętrznych ścian. Jest to typowo stare boniowanie, aktualnie jest ono zdecydowanie łatwiejsze, gdyż tworzy się imitacje żłobień. Można też nacinać rowki na zewnętrznych ścianach. Boniowanie można wykonać na całej powierzchni, ale też zaakcentować tylko określone fragmenty, np. filary, cokoły bądź narożniki. Boniowanie można wykonać w wersji pionowej lub poziomej. Decydując się na wersję poziomą, można uzyskać ciekawe proporcje parteru, ale też foremny zarys całego domu. Wybierając np. boniowanie pionowe, można stworzyć wrażenie smuklejszego, ale też większego budynku. Co ciekawe boniowanie dobrze prezentuje się na ścianach pokrytych klasycznym tynkiem czy też wykończonych tynkiem cienkowarstwowym na ociepleniu. Metody boniowania są więc różne.
Jak wykonać boniowanie?
Boniowanie można wykonać na wiele sposobów. W przypadku elewacji ociepleniowej, boniowanie wykonuje się w warstwie termoizolacji. W materiale termoizolacyjnym wycinana się bruzdy, w których umieszcza się profile elewacyjne z tworzywa sztucznego o określonych kształtach - listwy do boniowania. Dobierając odpowiednią szerokość i głębokość rowków, sposób wyprofilowania krawędzi oraz wykończenia powierzchni można osiągnąć ciekawe efekty, wykorzystujące grę światła i cienia.
Aby uzyskać bruzdy można odpowiednio ułożyć płyty styropianowe lub z wełny mineralnej, ale można też wyciąć żłobienia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że samodzielne wykonanie szczelin jest trudniejsze i niezbędne jest stosowanie wycinarki. Także frezowanie pozwala na samodzielne wykonanie rowków. Należy je wykonać gdy już przyklei się materiał izolacyjny do ścian. Styropian łatwo topi się pod wpływem wysokiej temperatury, co ułatwia wypalanie żłobień. Kropką nad "i" takiej pracy będzie tutaj wykończenie. I tutaj niezbędne są listwy elewacyjne.
Jakie listwy elewacyjne sprawdzą się najlepiej do boniowania?
Do wykończenia boni sprawdzi się listwa do boniowania PVC zamknięta z elementem traconym z siatką. Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie technologiczne. Listwa ma zewnętrzne zamknięcie w kształcie płaskownika. Jej montaż jest niezwykle prosty. Decydując się na to rozwiązanie można przyspieszyć prace. Zamknięcie zapewnia, że do środka listwy nie dostają się żadne zanieczyszczenia, usztywnia też listwę, co zapewnia uzyskanie równych wgłębień. Do tego wszystkiego nie ma strat kleju i innych materiałów, a zacieranie tynku pomiędzy boniami odbywa się niezwykle szybko ponieważ prace prowadzi się na listwach, tynkowanie przebiegają więc znacznie sprawniej. Po zakończeniu montażu należy usunąć element tracony, otrzymując czyste i proste wgłębienia. Alternatywą dla listew PVC z elementem traconym są te bez takiego elementu. Listwy do boniowania PCV pozwalają na uzyskanie prostych i równych rowków także w prosty sposób. Do tego wszystkiego pozwalają na wykończenie elewacji szybciej niż w przypadku użycia kątowników z siatką. Kolejnym rodzajem boni są listwy do boniowania w wersji mini. Ten rodzaj listew nie wymaga wykonywania wgłębień w elewacji, nakleja się je na powierzchni. Znajdują zastosowanie nie tylko do wykonania ozdobnych boni, ale też np. do rozdzielania kolorów na elewacji.