Filtry
-
-

Dlaczego piaskowanie konstrukcji jest konieczne przed jej malowaniem?

Materiał partnera:

Stal jest bardzo popularnym materiałem charakteryzującym się dużą wytrzymałością na oddziaływanie termiczne oraz wszelkiego rodzaju obciążenia. Materiał ten jest ceniony za łatwość obróbki, formowania oraz możliwości łączenia ze sobą różnych stopów. Ze stali wykonuje się wszelakie elementy konstrukcyjne oraz części maszyn. Wiele z tych produktów musi być dodatkowo zabezpieczana przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. W tym celu na materiale wykonuje się dodatkowe procesy, np. piaskowanie.

piaskowanie konstrukcji


Dlaczego konieczne jest dodatkowe zabezpieczanie stalowych konstrukcji?Konstrukcje wykonane ze stali często są narażone na kontakt z różnymi oddziaływaniami i substancjami, a przez to z czasem mogą niszczeć. Głównym zagrożeniem dla stali jest korozja, która powstaje przez utlenianie się żelaza. Żelazo jest podstawowym składnikiem stali, a jego utlenianie powoduje niszczenie materiału. Skutkiem tego jest pogorszenie wyglądu przedmiotów oraz osłabienie ich wytrzymałości. Jeśli do danego produktu nie jest możliwe użycie mniej podatnej na korozję stali (np. przez nieodpowiednie parametry wytrzymałościowe lub zbyt wysokie koszty) zaleca się pokrycie elementu odpowiednimi powłokami ochronnymi.

Do stworzenia powłoki ochronnej elementów ze stali można wykorzystać wiele różnych substancji. Powinny być one dobrane do warunków, w jakich pracuje materiał oraz do istniejących zagrożeń. Najczęściej wybieranymi produktami są lakiery i farby oraz powłoki z aluminium lub cynku (które zmniejszają ryzyko pojawienia się korozji). Przed tymi czynności konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jednym z procesów przygotowawczych materiał jest piaskowanie konstrukcji stalowych. Czynność ta ma na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, np. starych powłok malarskich, istniejących ognisk rdzy, śladów smarów i tłuszczu.

Na czym polega piaskowanie?Piaskowanie jest procesem przygotowującym powierzchnie stalowego elementu do malowania lub nałożenia innych powłok ochronnych. W ramach tego procesu każdy element jest czyszczony za pomocą drobnego ścierniwa, o specjalnie dobranej wielkości piasku. Dzięki silnemu strumieniowi powietrza, jest on wprawiany w ruch, a ziarna na ścierniwie uderzają w powierzchnię metalu z dużą energią. Ostre krawędzie i nieregularne kształty piasku pozwalają usunąć wszystkie rodzaje ciał obcych znajdujących się na materiale. Oprócz tego piaskowanie wyrównuje i wygładza powierzchnie. Proces musi być przeprowadzany w szczelnych komorach, ponieważ drobiny ścierniwa wyrzucane są z bardzo dużą prędkością. Ten sposób umożliwia także recykling materiału. Efektem piaskowania jest czysta i gładka powierzchnia, pozbawiona wszelkich niedoskonałości.

Dlaczego konieczne jest wykonanie piaskowania przed malowaniem?Proces piaskowania pozwala wyrównać powierzchnię, oraz nadać jej odpowiednią przyczepność i chropowatość. Dzięki temu nałożona później warstwa farby lub lakieru będzie bardziej trwała. Przy pomocy piaskowania można pozbyć się wszelkich ubytków spowodowanych rdzą. Ten niezwykle precyzyjny proces usuwa wszystkie pozostałości po starych lakierach i farbach. Dzięki temu, świeża powłoka będzie dobrze przylegać oraz nie odejdzie wraz z częściami starych powłok. Piaskowanie wykonane przed malowaniem lub lakierowaniem jest niezbędne, aby świeżo nałożona warstwa farby, lakieru lub innego produktu wyglądała estetycznie, oraz była trwała i równa.

Rodzaje piaskowaniaPiaskowanie elementów metalowych może być wykonywane na dwa sposoby: na sucho i mokro. Do piaskowania na sucho potrzebne jest odpowiednie ścierniwo (dobrane do danej powierzchni) oraz sprężone powietrze. Konieczny jest więc pistolet i kompresor. Kompresor zasila pistolet, za pomocą którego wyrzucane jest sprężone powietrze razem z materiałem ściernym.

Drugim sposobem piaskowania jest piaskowanie na mokro. W odróżnieniu od metody na sucho, tutaj ścierniwo wyrzucane jest wraz z wodą. Sposób ten nie jest odpowiedni dla wszystkich powierzchni. Do wykonania piaskowania na mokro potrzebna jest myjka ciśnieniowa, posiadająca odpowiednią funkcję. Dodatkową zaletą metody na mokro jest ograniczenie pylenia, za co wpływa zastosowanie do procesu wody.

Do piaskowania można wybrać różne rodzaje ścierniwa. Przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę na trzy ważne kwestie: twardość i granulację materiału oraz wybraną technologię piaskowania (na sucho lub mokro).

Dostępnymi na rynku materiałami ściernymi są:

  • szklane mikrokulki,
  • piasek kwarcowy,
  • żużel pomiedziowy,
  • szklany granulat,
  • śrut plastikowy,
  • mikrokulki ceramiczne,
  • elektrokorund,
  • węglik krzemu


Piaskowanie konstrukcji stalowych małopolskie lub Śląsk to usługa, która Cię interesuje? Jeśli zależy Ci na skutecznym zabezpieczeniu na długie lata, zapraszamy do skorzystania z usług renomowanej firmy Rs-mal.