Filtry
-
-

Jak zrobić i zamontować sztukaterię?

Materiał partnera:

Sztukaterię w wersji gotowej można zakupić bezpośrednio od producenta tego rodzaju dekoracji ściennych. Niemniej jednak można również spróbować wykonać ją samodzielnie. Sztukateria może być wykonana z drewna czy płyty mdf, ale jednak najbardziej popularna jest ta ze polistyrenu ekstrudowanego, poliuretanu albo styropianu. Te ostatnie są najlżejsze i łatwe w montażu. Jak zrobić i zamontować sztukaterię dekoracyjną?

Linkhouse


Po pierwsze: wybór materiału i przygotowanie projektuNa samym początku trzeba zdecydować się, z jakiego materiału będą wykonane sztukateryjne dekoracje. Najłatwiej przy samodzielnym projekcie postawić na klasyczną i elegancką boazerię angielską albo listwy przypodłogowe czy też przysufitowe. Jeśli chodzi o rozety czy też palisady, to zdecydowanie lepiej jest wybrać gotowe elementy, gdyż w tym przypadku naprawdę trudno jest wykonać wymyślne wzory samodzielnie, czyli wyciąć w wybranym materiale, choć na pewno nie jest to niemożliwe. Najlepiej zdecydować się na poliuretan albo polistyren ekstrudowany, gdyż są mocne, trwałe i odporne na uszkodzenia. W przypadku styropianu trzeba się bowiem liczyć z tym, że szybko mogą pojawić się drobne ubytki. Skoro materiał już wybrany, to czas na projekt. W tym przypadku po rozrysowaniu go na kartce papieru można przygotować paski taśmy malarskiej i przykleić je na ścianie. Dzięki temu będzie wiadomo dokładnie, w którym miejscu kleić. Przed zakupem listew należy policzyć ile ich potrzeba, biorąc pod uwagę długość tych dostępnych w sklepie. Po zakupie można przejść do dalszej pracy.

Po drugie: przycinanie listew na odpowiednie długościW kolejnym kroku można zabrać się już za przycinanie listew. Aby praca szła sprawnie, gdy chce się wszystkie ściany w danym pomieszczeniu pokryć boazerią angielską, warto zaopatrzyć się w skrzynkę uciskową oraz ręczną piłę. Listwy należy przycinać pod kątem 45 stopni na wybraną wielkość. Przy użyciu wyżej wymienionych narzędzi można to zrobić szybko i dokładnie. Rozmiar piły należy dopasować do skrzynki uciskowej ułatwiającej cięcie listew.

Po trzecie: klejenie sztukaterii przy użyciu kleju montażowegoGdy już wszystkie listwy są docięte, można przejść do klejenia. No może nie całkiem, bo trzeba wypoziomować listwy na ścianie, a do tego celu najlepiej sprawdzi się poziomica laserowa. Klej montażowy najlepiej nakładać falistą linią pośrodku listwy, oczywiście na całej jej długości, dzięki temu można ograniczyć wyciekanie spoiny na boki. Dzięki czerwonej linii wyznaczonej przez dalmierz przyklejenie pierwszej listwy i kolejnych będzie więcej niż proste. Przyklejając listwy można odklejać paski taśmy malarskiej jeden po drugim. Lepiej nie odklejać wszystkiego od razu, bo jednak taśma znacząco ułatwia pracę, zarówno poziomowanie, jak i klejenie. Kleje montażowe oczywiście muszą być dopasowane do rodzaju materiału. Zatem, gdy wykonujecie montaż sztukaterii z polistyrenu ekstrudowanego, dopasujcie przeznaczony do materiału klej. Podczas klejenia listew należy dociskać je do ściany. Szczeliny w miejscu łączenia listew można wypełnić masą szpachlową do sztukaterii.

Po czwarte: malowanie elementów sztukaterii dekoracyjnej na wybrany kolorKiedy wszystkie elementy boazerii zostaną przyklejone na ścianę i całość się zwiąże, można pomyśleć o wykończeniu. Standardowo takie listwy występują w białym kolorze. Jednak można je przemalować. Można też postawić na pomalowanie środkowej części, czyli elementów wewnątrz obramowania ze sztukaterii. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się do stylistyki angielskiej, ale sprawdzi się również do salonu w stylu glamour. Można nawet pokusić się po połączenie sztukaterii i tapetowania. Listwy sztukateryjne mogą stanowić również wyróżnienie elementów znajdujących się na ścianie, jak choćby ramek ze zdjęciami czy obrazu w ramie, a nawet dekoracyjnego oświetlenia w postaci kinkietów. Oczywiście można zastosować też listwy przypodłogowe czy przysufitowe do podświetlenia, które można podkreślić taśmami LED. Taka aranżacja wnętrza będzie naprawdę wyjątkowa. Odrobina kreatywności wystarczy, by odmienić dane wnętrze.