Filtry
-
-

Czy to dobra pora na sprzedaż i kupno mieszkań?

Materiał partnera:

Rok 2022 przyniósł spore zamieszanie na rynku nieruchomości. Wysoka inflacja poskutkowała wzrostem stóp procentowych i podwyżkami cen materiałów budowlanych. To z kolei sprawiło, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy to dobry czas na inwestycje. Wątpliwości dotyczą zresztą zarówno kupujących, jak i sprzedających. Jak obecnie wygląda sytuacja i jakie są prognozy?

mieszkanie, drzwi, klucz, dom
fot. sxc.hu


Czy warto inwestować w nieruchomości w 2022 roku?Spore wahania na rynku nieruchomości oraz niestabilna sytuacja finansowa w kraju wywołana nagłym wzrostem inflacji i wojną za wschodnią granicą Polski na pozór skutecznie zniechęcają do inwestowania w nieruchomości.

Okazuje się jednak, że zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż w Katowicach i wielu innych polskich miastach wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie. Analitycy prognozują również wzrost popytu na nieruchomości w kolejnych latach. Z czego to wynika?

Powodów jest co najmniej kilka, a wśród nich można wymienić:

  • rosnące ceny materiałów budowlanych,
  • wzrost popytu na mieszkania na wynajem,
  • chęć zabezpieczenia oszczędności przed inflacją,
  • prognozowany wzrost cen mieszkań.


Sprawdź, w jaki sposób te czynniki wpływają na coraz większe zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż w Katowicach i innych polskich miastach.

Zakup mieszkania jako lokata kapitałuKupienie mieszkania w 2022 roku może okazać się bardzo trafiona inwestycją. Jest tak przede wszystkim ze względu na „szalejącą” inflację. Wartość pieniądza spada w szybkim tempie, dlatego trzymanie oszczędności na koncie bankowym de facto oznacza straty.

Zakup mieszkania pozwala uchronić się przed tym procesem — nie ma ryzyka, że wartość nieruchomości w kolejnych latach spadnie. Dlatego, nawet jeśli nie szukasz nowego miejsca do zamieszkania, warto rozważyć opcję ulokowania pieniędzy w pewnej inwestycji.

Nieruchomości są uznawane za jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału, szczególnie w tak niepewnych czasach, z jakimi mamy do czynienia aktualnie.

Zakup mieszkania pod wynajem w 2022 rokuObecnie dobrym wyborem jest również zakup mieszkania pod wynajem. Jest tak przede wszystkim dlatego, że dostępność lokali do wynajęcia stała się dość mocno ograniczona. Wiąże się to z przybyciem do Polski bardzo dużej grupy uchodźców z Ukrainy, którzy poszukują swojego miejsca do życia. Jednocześnie nie maleje liczba studentów i osób pracujących, którzy także są zainteresowanie najmem.

Ceny wynajmu utrzymują się więc na stosunkowo wysokim poziomie, a zainteresowanych nie brakuje. Jeśli planujesz zakup mieszkania, aby osiągać z niego dochód pasywny, z pewnością ten rok sprzyja takim inwestycjom.

Czy warto sprzedać mieszkanie w 2022 roku?Analitycy podpowiadają, że tak. Przede wszystkim dlatego, że ceny są wyższe niż w 2021 roku, więc można liczyć na większy zysk. Ich wzrost wynika z niskiej dostępności mieszkań w stosunku do popytu oraz wysokich cen materiałów budowlanych. Wartość nieruchomości rośnie, a zainteresowanie nimi nie maleje.

Dlatego właśnie wydaje się, że 2022 roku jest idealny na podjęcie takiej decyzji, jeśli masz mieszkanie na sprzedaż w Katowicach lub innym mieście. Co ciekawe, popularnością cieszą się nie tylko lokale w największych aglomeracjach, ale także położone na prowincji.

To wszystko sprawia, że bieżący rok jest dobrym momentem na podejmowanie decyzji o sprzedaży lub zakupie mieszkania. Jeśli nosisz się z takim zamiarem od dłuższego czasu, ale nie jesteś pewien, czy obecnie warto to robić, wszelkie symptomy wskazują, że jest to właściwa chwila. Takie inwestycje zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem, jednak analitycy są zgodni, że obecnie trudno jest stracić zarówno na zakupie, jak i na sprzedaży nieruchomości.