Filtry
-
-

Gdzie zamieszkać w Warszawie? Wybór mieszkania i lokalizacji

Materiał partnera:

Warszawa - stolica Polski oraz największe miasto w naszym kraju. To miejsce pełne innowacji, rozwoju, nauki oraz bardzo dobrze płatnych miejsc pracy. Nie dziwi więc, że co roku przyjeżdżają tutaj młodzi ludzie chcący osiedlić się na stałe. Jak można się jednak domyślić, rynek nieruchomości w Warszawie jest całkiem zróżnicowany. W zależności od lokalizacji możemy zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy za metr kwadratowy. Cena ma oczywiście spory wpływ na prędkość zaludniania się dzielnic nowymi mieszkańcami.

Gdzie zamieszkać w Warszawie? Wybór mieszkania i lokalizacji


W Warszawie sporą popularnością cieszą się mieszkania w Śródmieściu. Nie są one jednak tanie! Ceny oscylują w okolicach 10 - 30 tys. zł. Atrakcyjna lokalizacja wpływa również na wysoką cenę mieszkań z rynku wtórnego, co zaciera różnicę z mieszkaniami developerskimi. Równie atrakcyjnymi dzielnicami Warszawy są: Żoliborz, Praga, a także Mokotów. Tutaj ceny mieszkań rozpoczynają się od 10 tysięcy zł. Wiele młodych małżeństw nie może jednak pozwolić sobie na zakup tak drogich nieruchomości, szczególnie biorąc pod uwagę wciąż pędzącą inflację i problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego opiewającego na wysokie kwoty. Bardzo dobrą alternatywą w tym wypadku okazuje się być zakup mieszkania na obrzeżach Warszawy. Tu ceny są niższe, a i mniejsze natężenie ruchu, oraz zniwelowany jest zgiełk.

Kupno mieszkania na obrzeżach WarszawyJak już wspominaliśmy, kupno mieszkania w centrum Warszawy to bardzo duży wydatek. Dlatego młode małżeństwa z dziećmi, które poszukują większych metraży, decydują się na dzielnice oddalone od centrum. Pod tym kątem na sporą uwagę zasługują bliskie okolice stolicy, takie jak Pruszków, Białołęka, czy też dzielnice Rembertów i Wesoła. Tutaj cenny oscylują od 5 do 10 tys. za metr kwadratowy. Co więcej, są to spokojne okolice pełne rodzin z dziećmi, otoczone zielenią i oddalone od zgiełku miasta. To kolejny atut dla tych, co cenią sobie spokój i bezpieczeństwo. W zależności od dzielnicy, czas dojazdu do centrum miasta oczywiście oscyluje od 30 do 75 minut i więcej, w zależności od korków. Można oczywiście skorzystać z metra, jeżeli jednak mieszkamy na obrzeżach, do najbliższej stacji należy również dotrzeć autobusem bądź tramwajem.

Apartament Warszawa jaka lokalizacja?Każdy, kto poszukuje swojego mieszkania, posiada już określoną wizję idealnego M, albo chociaż wstępnie określone oczekiwania. Nie jest to oczywiście łatwa decyzja, ponieważ zalicza się do tych, które wpływają nie tylko na sferę finansową, ale również i na całe przyszłe życie. Oczywiście wybierając swoje pierwsze bądź kolejne mieszkanie, zwracamy uwagę na piętro, metraż, widok z okna, rozmieszczenie pomieszczeń oraz na dodatkowe elementy takie jak komórka lokatorska czy miejsce postojowe dla samochodu. Poszukując lokalizacji swojego przyszłego mieszkania, sprawdzamy, ile czasu zajmie nam dojazd do centrum miasta, sklepów, urzędów i szkół. Jest to ważny aspekt, ponieważ będzie rzutował na późniejsze, ewentualne trudności z dojazdem do pracy, czy dostępem dzieci do szkół. Należy więc wybierać mądrze, a nie pod wpływem impulsu. Warto jednak pamiętać, że spora odległość na mapie, naszej nieruchomości od centrum, nie zawsze oznacza, że będziemy jechać dłużej. Dobrze skomunikowana lokalizacja z metrem, tramwajem, autobusem czy koleją, znacznie ułatwia szybkie dotarcie do celu.

Wybór lokalizacji apartamentu w Warszawie, nie należy więc do najłatwiejszy zadań. Dużo zależy od budżetu, jakim dysponujemy oraz od zdolności kredytowej. Pod uwagę należy także wziąć cel, w jakim kupujemy nieruchomość. Czy będzie to mieszkanie dla rodziny bądź na użytek własny, czy też pod wynajem. W pierwszym przypadku znacznie lepiej wybrać obrzeża Warszawy, czyli Białołęka lub Pruszków. Jeżeli jednak chcemy wynajmować bądź później korzystnie odsprzedać, to najlepiej postawić na lokalizację w centrum stolicy.

Warto wspomnieć, że Warszawa posiada dużo terenów zielonych, co pomaga zapomnieć o zgiełku miasta i daje szansę na odpoczynek. Około 81% mieszkańców posiada w relatywnie niewielkiej odległości od domu parki, ogrody, alejki i bulwary. Najwięcej jest ich na Śródmieściu, Żoliborzu, na Ochocie, w Mokotowie i Włochach.

Najspokojniejsze dzielnice Warszawy - czyli gdzie jest bezpieczniej zamieszkaćJak wspominają statystyki, do najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy w ostatnim czasie należy Wilanów, Ursynów, Wesoła, Żoliborz i Ursus. Natomiast najmniej bezpieczne są Praga-Północ, Śródmieście oraz Ochota. Poszukując mieszkania dla swojej rodziny, powinniśmy rozważyć nieruchomości położone w okolicach Bielan i Żoliborza, Ursynowa i Wesołej. Można również pokusić się o mieszkanie położone w Pruszkowie lub Białołęce - są to obrzeża Warszawy, zamieszkałe w głównej mierze przez młode rodziny z dziećmi oraz studentów. Dla wychowania potomka raczej nie nadają się dzielnice takie jak: Rembertów, Włochy i Praga-Północ.

Dzielnice Warszawy dla osób lubiących aktywny wypoczynekJeżeli należymy do osób lubiących aktywność fizyczną, powinniśmy wybierać mieszkania położone w bliskiej odległości od placówek sportowych. Tu najlepiej postawić na dzielnicę Ursynów, Wilanów i Wesołą. Dla tych, co często biegają, dobrym wyborem może okazać się okolica Bielan.

Wymienione dzielnice słyną również z przyjazności co do zwierząt, więc jeśli posiadacie czworonoga, to właśnie w nich znajdziecie idealne lokalizacje na swoje M.

W Warszawie wciąż powstają nowe nieruchomości budowane przez znanych i cenionych deweloperów takich jak Janpul. Duży prestiż oraz wiele zrealizowanych inwestycji zapewnia bezpieczeństwo i pewność, że nasze wymarzone mieszkanie zostanie wybudowane i przekazane na nasze ręce bez żadnych problemów. To ważny aspekt, szczególnie że na zakup nieruchomości przekazujemy oszczędności swojego życia, bądź zadłużamy się na wiele lat. Warto więc przed zakupem dokładnie sprawdzić dewelopera oraz jego projekty. Tylko w ten sposób ze spokojem przejdziemy całą procedurę zakupu i będziemy się cieszyć z nowego mieszkania przez długie lata.