- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 26 września 2022
Odkrycie ciała zmarłego w mieszkaniu - kto powinien wykonać dezynfekcję pomieszczeń?
Materiał partnera:
W następstwie odkrycia ciała zmarłego w mieszkaniu konieczne jest przeprowadzenie jego gruntownej dezynfekcji. Nie ma przy tym znaczenia, czy śmierć nastąpiła w sposób naturalny, czy doszło do niej na skutek wypadku, samobójstwa czy zabójstwa. Sprzątanie mieszkania po zmarłym wymaga odpowiedniej wiedzy i właściwego sprzętu, dlatego każdorazowo powinno być wykonywane przez specjalistów.

Jak przebiega dezynfekcja mieszkania po odkryciu w nim zwłok?
Dezynfekcja mieszkania po odkryciu w nim zwłok przebiega etapami. W pierwszej kolejności konieczne jest określenie stopnia skażenia i oszacowanie wielkości strat, od których bezpośrednio zależy wybór metod, jakie zostaną wykorzystane w trakcie czynności sprzątających. Następnie pomieszczenia, które mają zostać zdezynfekowane, zostają dokładnie opróżnione ze wszystkich znajdujących się w nich mebli, przedmiotów oraz śmieci. Na tym etapie konieczne może być zerwanie tapet, skucie tynków, a także zdemontowanie podłogi i termiczne czyszczenie sufitu.
W dalszej kolejności wykonywana jest dezynfekcja wstępna, czyli odkażanie mieszkania i usuwanie pozostałości po zmarłym. Następnie przeprowadzane są mechaniczne usuwanie zabrudzeń oraz dezodoryzacja służąca usunięciu trupiego odoru. Dodatkowo wykonane mogą być zabiegi uzupełniające dezynfekcję oraz czyszczenie wartościowych przedmiotów.
Kto przeprowadza dezynfekcję domu po zmarłych?
Dezynfekcję domu po zmarłych przeprowadzają profesjonalne firmy sprzątające, spełniające wymagania wynikające z obowiązujących na terenie danego kraju przepisów. W Polsce firmy tego typu muszą działać zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Ustawy z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz odpowiednich aktów zmieniających. Wskazują one na obowiązek:
- posiadania przez firmę sprzątającą po zgonach zezwoleń na odbiór i transport odpadów medycznych,
- używania specjalistycznego sprzętu czyszczącego i odkażającego,
- stosowania atestowanych środków chemicznych.
Osoby zatrudniane przez firmy świadczące usługi sprzątania pomieszczeń po zmarłych są zobowiązane do odbycia specjalistycznych szkoleń funeralnych umożliwiających im zdobycie niezbędnych kwalifikacji zawodowych.

Metody wykorzystywane w celu dezynfekcji pomieszczeń po zmarłych
W celu dezynfekcji pomieszczeń po zmarłych profesjonalne firmy sprzątające stosują sprawdzone metody wykorzystujące specjalistyczne narzędzia oraz atestowane środki czyszczące. Do najczęściej stosowanych metod zaliczają się neutralizacja płynów ustrojowych, tkanek oraz krwi, mechaniczne usuwanie zabrudzeń, dezodoryzacja, ozonowanie, zamgławianie, mikrodyfuzja oraz czyszczenie suchym lodem.
Neutralizacja płynów ustrojowych, tkanek oraz krwi
W celu przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń po zmarłych konieczne jest w pierwszej kolejności dokonanie neutralizacji pozostałości po zmarłej osobie, czyli pozostawionych przez nią płynów ustrojowych, tkanek oraz krwi. Do neutralizacji wykorzystywane są specjalistyczne środki czyszczące - odplamiacze białkowe, odplamiacze o neutralnym pH oraz odplamiacze o kwaśnym pH. Zabiegi neutralizacyjne przeprowadzane na powierzchni dywanów, materaców oraz mebli tapicerowanych wykonywane są z użyciem odkurzaczy piorących z funkcją natryskowo-ssącą.
Mechaniczne usuwanie zabrudzeń
Metoda mechanicznego usuwania zabrudzeń pozwala oczyścić mieszkanie po zgonie i zabezpieczyć zabrudzenia w specjalnych pojemnikach. Wykorzystuje ona specjalistyczne urządzenie GTX 40 w technologii SGP.
Dezodoryzacja
Dezodoryzacja to metoda stosowana przez profesjonalne firmy dezynfekujące pomieszczenia po zmarłych w celu usunięcia utrzymujących się w mieszkaniu nieprzyjemnych zapachów. Wykonywana jest w ramach uzupełnienia zabiegów czyszczących i pozwala skutecznie zwalczać trupi odór nawet na dużych powierzchniach.

Ozonowanie
Ozonowanie jest metodą pozwalającą na usuwanie z powietrza nieprzyjemnych zapachów oraz zawieszonych w nim szkodliwych substancji. Cechuje się większą skutecznością niż inne metody wykorzystujące chemiczne środki dezynfekujące. Polega na nasyceniu powietrza ozonem przy użyciu przemysłowego generatora DS-46-RHR. Dzięki swoim właściwościom ozon wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami i rozbija je na nieszkodliwe czynniki proste, by następnie rozłożyć się do postaci tlenu.
Zamgławianie
Inną metodą wykorzystywaną przez profesjonalne firmy sprzątające w dezynfekcji pomieszczeń po zmarłych jest zamgławianie z użyciem zamgławiacza Airfog ULV w metodzie kapsułkowej.
Mikrodyfuzja
Metodą pozwalającą na skuteczne pozbycie się z pomieszczeń po zmarłym bakterii, wirusów, grzybów oraz drobnoustrojów, jest metoda mikrodyfuzji, polegająca na nasyceniu powietrza mgłą ze środkiem dezynfekującym. Przeprowadzana jest przy pomocy specjalistycznego dyfuzora w celu uzupełnienia pozostałych zabiegów dezynfekcyjnych.
Czyszczenie suchym lodem
Do czyszczenia i dezynfekcji znajdujących się w mieszkaniu zmarłego wartościowych przedmiotów profesjonalne firmy sprzątające wykorzystują metodę czyszczenia suchym lodem.
Zlecenie dezynfekcji mieszkania po zmarłym profesjonalnej firmie sprzątającej daje gwarancję usunięcia z pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń biologicznych, dzięki czemu mieszkanie jest bezpieczne do dalszego użytkowania.
Jeśli szukasz firmy, która profesjonalnie podejdzie do kwestii sprzątania domu lub mieszkania po zmarłym, skorzystaj z pomocy firmy Vector.
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
WWW: vector-uslugi.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź