Filtry
-
-

Dlaczego warto zdecydować się na rolety zewnętrzne na okno?

Materiał partnera:

Chociaż Polska nie należy do najbardziej słonecznych krajów świata, czasami nie chcemy, żeby do naszego wnętrza wpadało zbyt wiele słońca. Dlatego w naszych oknach montujemy rolety. Tutaj wyróżnić możemy produkty do przeznaczenia wewnętrznego, jak standardowe żaluzje oraz rolety zewnętrzne. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego lepiej wybrać te drugie.

Linkhouse


Rolety zewnętrzne aluminiowe mają szereg różnego rodzaju atutów - począwszy od kwestii oświetlenia, przez temperaturę, aż po hałas. Dowiedz się, co zyskujesz, decydując się na montaż rolet zewnętrznych.

Walka z hałasemZacznijmy od najbardziej nieoczywistej z zalet, jakie niosą za sobą rolety zewnętrzne. O wygłuszenie pomieszczenia dbamy zazwyczaj montując płyty kartonowo-gipsowe albo za pomocą specjalnych ekranów wygłuszających. Drzwi zewnętrzne również kupujemy ze specjalną warstwą, chroniącą od hałasów dobiegających z zewnątrz. Ale jak w tej kwestii może pomóc obecność rolet zewnętrznych? Rolety okienne montowane po zewnętrznej stronie budynku mogą stanowić dodatkową izolację. Dlatego jeśli nasze okna wychodzą np. na ruchliwą ulicę albo intensywnie uczęszczany deptak, warto wiedzieć, że niektóre rolety zewnętrzne wyciszają hałas w znacznym stopniu. Dobre właściwości akustyczne wynikają przede wszystkim z wykorzystanego do produkcji materiału oraz miejsca montażu. Budowa rolety sama w sobie nie wpływa na poziom hałasu wewnątrz, jednak jeśli produkt zostanie wzbogacony pianką poliuretanową, a po opuszczeniu roleta szczelnie się zamyka, całość może stanowić skuteczną izolację akustyczną. Nadmierny hałas to coś, z czym musi zmierzyć się każdy, kto miesza w centrum miasta, w którym gwar słychać nie tylko w godzinach szczytu. Nie każdy potrafi się przyzwyczaić to tego, że dźwięki praktycznie nie dają nam odpoczynku. Na szczęście niektóre rolety zewnętrzne wyciszają hałas i stanowią dodatkową barierę dla uporczywego hałasu.

Rolety zewnętrzne i temperaturaCzy zamontowane rolety okienne mają wpływ na temperaturę wewnątrz domu bądź mieszkania? Oczywiście, że tak i to duży! Należy zwrócić uwagę, że w słoneczne dni trudno o skuteczniejsze rozwiązania, które pozwolą całkowicie wyeliminować promienie słoneczne, a wraz z nimi skwar, który wlewa się do pomieszczeń. Roleta to skuteczny sposób na ochronę salonu czy sypialni latem, kiedy nawet krótkie otwarcie drzwi sprawia, że do mieszkania wpada fala upalnego powietrza. Dlaczego akurat rolety zewnętrzne na okno są najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii? Warto w tym miejscu porównać je z tradycyjnymi, grubymi zasłonami, którymi odgradzamy się od słońca w upalne dni. W tym przypadku promienie docierają bezpośrednio do szyby i przedostają się do pomieszczeń. Różnica jest tylko taka, że wewnątrz panuje ciemność, a ciepłe powietrze, zamiast rozchodzić się po przestrzeni, kumuluje się między oknem a zasłoną. Prawa fizyki sprawiają jednak, że gorące powietrze i tak najpierw zbiera się pod sufitem, a z czasem skutecznie wypełnia pomieszczenia. Zatem zasłony tylko spowalniają proces nagrzewania się domu. Rolety zewnętrzne z kolei nie pozwalają ciepłu wedrzeć się do naszego mieszkania. Promienie są skuteczne odbijane od aluminiowej konstrukcji, wobec czego do pomieszczeń trafia minimalna ilość ciepła. W przypadku rolet mamy też znacznie więcej możliwości. Część produktów z silnikami może być obecnie częścią systemu smart home, wobec czego istnieje możliwość zdalnego sterowania roletą, np. za pomocą aplikacji mobilnej w telefonie. W efekcie, jeśli dzień okazał się niespodziewanie upalny, a my jesteśmy w pracy, możemy sterować roletami zdalnie i opuścić je także jeśli nie ma nas w domu.

Warto również dodać, że rolety zewnętrzne w kwestii temperatury działają korzystnie w obie strony, czyli skutecznie chronią też przed utratą ciepła zimą. Jak wiadomo najwięcej ciepła ucieka z pomieszczeń przez szczeliny w oknach, dlatego chociażby montuje się pod nimi kaloryfery. Tym czasem oprócz kwestii hałasu, rolety to także izolacja termiczna, zapewniająca lepsze parametry utraty ciepła zimą.

Rolety zewnętrzne a bezpieczeństwoJedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka jest bezpieczeństwo. W domu bądź mieszkaniu gromadzimy zazwyczaj cały nasz dobytek, dlatego wiele osób miewa uzasadniony lęk przed m.in. włamaniem. Do tego może dojść łatwo przez okno. To także z tego względu mieszkania na parterze cieszą się mniejszą popularnością niż lokale na pierwszym piętrze. Jak w tej kwestii pomagają rolety zewnętrzne? Wystarczy wybrać model antywłamaniowy, którego konstrukcja zbliżona jest do bram garażowych czy rolet używanych w sklepowych boksach. Rolety tego typu posiadają specjalny system, który m.in. uniemożliwia podwinięcie ich od zewnątrz. Kiedy są zatem opuszczone, zabezpieczają przed włamywaczami, a także skutecznie chronią okno przed wybiciem.

Dlatego bez względu na to czy interesuje cię chronione pomieszczenie, odporność na dźwięki czy przyjemna temperatura, którą utrzymuje mieszkanie, zamontowanie rolety zewnętrznej to korzystne rozwiązanie do każdego domu.