mojelokum.pl - Chcieli zamieszkać na pięknym osiedlu. Zostali wykiwani?
Filtry
-
-

Chcieli zamieszkać na pięknym osiedlu. Zostali wykiwani?

Mimo zapewnień dewelopera, który postanowił na Sarnim Stoku wybudować mieszkania, inwestycja nie doszła do skutku. Gorzej, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania, przed jego odbiorem wpłaciły spółce pieniądze.

Inwestycja Green Park obecnie · fot. nadesłane przez czytelnika, który zakupił mieszkanie


"Inwestycja 'Green Park' usytuowana jest w Bielsku-Białej na widokowym osiedlu Sarni Stok pomiędzy laskiem, a nową zabudową mieszkaniową. Panująca tam cisza i spokój tworzą niepowtarzalny klimat. Apartamentowce zaprojektowaliśmy z myślą o klientach poszukujących mieszkań w miłej i spokojnej okolicy, ale równocześnie w niedalekiej odległości od ważnych dla codziennego życia miejsc handlowo-rekreacyjnych" - taki opis umieszczony na stronie internetowej niewątpliwie zachęca do zakupu mieszkania w tak opisanej lokalizacji. Szkoda tylko, że wiele na to wskazuje, że to tylko ładny opis. Rzeczywistość Green Parku na Sarnim Stoku w Bielsku-Białej wygląda jednak już nie tak pięknie...

- Zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego, stanowiącego integralną część zawartych umów deweloperskich, zostało zaplanowanych osiem etapów, które miały być realizowane od maja 2019 roku do końca października 2020 roku. Natomiast zgodnie z zapisami w umowach deweloperskich do 31 marca 2021 roku zawarte miały być umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i przeniesienia ich własności na nabywców - opisują zaniepokojeni rozwojem sytuacji osoby, które postanowiły zakupić mieszkanie w Green Park.

Jak dodają, zgodnie z zapisami w umowach deweloperskich „w przypadku opóźnienia się przez dewelopera z zawarciem umowy przeniesienia prawa własności, nabywcy przysługuje kara umowna za okres opóźnienia w wysokości 0,001 procenta ceny za każdy dzień opóźnienia. W przypadku mieszkania o wartości 200 tysięcy złotych daje to kwotę ok. 730 złotych rocznie”.

Inwestycja Green Park - wizualizacje · fot. www.greenpark.pl


Tymczasem w marcu bieżącego roku zaniepokojeni nabywcy, mając na uwadze, że budynek jest dopiero w stanie surowym, od ponad roku postęp prac na budowie jest znikomy, a kontakt z deweloperem jest prawie niemożliwy, zwrócili się do kancelarii adwokackiej z prośbą o interwencję.

"W dniu 1 kwietnia bieżącego roku adwokat w imieniu nabywców zwróciła się do dewelopera z wezwaniem do wyjaśnienia kwestii rachunku powierniczego, wyjaśnienia powodów tak znacznych opóźnień oraz wskazania czy są planowane jakiekolwiek działania celem zakończenia inwestycji. Odnośnie kwestii rachunku powierniczego deweloper do dnia dzisiejszego nie udzielił żadnej odpowiedzi, natomiast przesłał nowy harmonogram prac, zgodnie z którym w okresie 15 maja do 26 czerwca miało być wykonane pokrycie dachu, od 2 czerwca miały rozpocząć się prace związane z wykonaniem elewacji, a od 26 czerwca miały rozpocząć się prace związane z wykonaniem tynków cementowo-wapiennych. Do dnia dzisiejszego pokrycie dachu nie zostało wykonane, a jeżeli chodzi o elewację i tynki wewnętrzne prace nie zostały rozpoczęte" - czytamy w mailu przysłanym do naszej redakcji.

Wobec takiego stanu rzeczy nabywcy sami wystąpili do banku powierniczego z wnioskami o stan konta powierniczego. Jak się jednak okazało, w większości przypadków na rachunku powierniczym poszczególnych osób stan konta jest bliski "0".

- Po analizie stwierdzono, że deweloper wypłacił 90 procent środków z rachunku powierniczego, natomiast zaliczki rezerwacyjne nie zostały przez dewelopera przelane na rachunek powierniczy. Zgodnie z treścią umów deweloperskich deweloper zobowiązał się do przekazania tych zaliczek na rachunek powierniczy przed zawarciem umowy przeniesienia własności - opisują nabywcy.

I jak, podkreślają, wynika z tego, że "w chwili obecnej deweloper jest w posiadaniu prawie wszystkich środków wpłaconych za mieszkania przez nabywców (100 procent ceny każdego mieszkania), budynek pozostaje w stanie surowym, a w opustoszałym obiekcie na próżno szukać ekip wykonujących jakiekolwiek prace, choćby te, które zostały przedstawione przez dewelopera w nowym harmonogramie".

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dewelopera. Niestety, na naszą wiadomość nikt nie odpisał.

Do sprawy będziemy wracać.

raz / bielsko.info