Filtry
-
-

Jak chronić dom przed hałasem?

Materiał partnera:

Każdy z nas potrzebuje chwili ciszy, odpoczynku od odgłosów pędzących samochodów, ryku kosiarek czy pił spalinowych.

Jak chronić dom przed hałasem?


Czasem pianie koguta przyprawia o ból głowy, a szczególnie o czwartej rano. Ta bezwzględna cisza jest pożądana szczególnie w naszym własnym domu, bo przecież to on ma być naszą ostoją. Jak skutecznie wygłuszyć dźwięki z otoczenia?

Jak zapewnić ciszę w domu?Aby skutecznie ochronić się przed hałasem z zewnątrz, należy o tym pomyśleć już na etapie budowy domu. Kluczowe jest zadbanie o profesjonalną izolację miejsc łączenia ścian i stropów oraz zastosowanie odpowiednich przegród akustycznych dotyczących ścianek działowych, podłóg i sufitów.

Dobrze jest pomyśleć też o miękkim dociepleniu budynku i zamiast styropianu wybrać wełnę skalną lub mineralną. Wełny chronią nie tylko przed hałasem zewnętrznym, ale również przed rozprzestrzenianiem się dźwięków między pomieszczeniami, bo przecież równie ważne jest to, aby w sypialni nie było słychać tętniącego życiem pokoju dziennego czy kuchni.

Odpowiednie drzwi i okna ochronią przed hałasemDom to nie tylko ściany, to także okna i drzwi, dlatego wybierajmy te dźwiękoszczelne i najwyższej jakości. Jeśli z różnych powodów nasze okna nie zadowalają nas swoim parametrem tłumienia dźwięków, to warto pomyśleć o okiennicach, które pomogą odizolować się od nocnych pogwizdywań pociągów, szumu silników samochodowych czy ujadających w oddali psów.

Tutaj także zwróćmy uwagę nie tylko na hałas z zewnątrz, ale także ten powstający wewnątrz domu, a zatem drzwi do poszczególnych pomieszczeń powinny chronić i przed tymi odgłosami w środku budynku.

Co jeszcze można zrobić, aby zapewnić ciszę w domu?To, co mamy wokół domu, również ma wpływ na akustykę i ciszę w jego wnętrzu. Im bujniejsza roślinność - drzewa, krzewy i kwiaty - tym lepiej ochronią one dom przed hałasem, a także zabezpieczą przed niesłyszanymi dla ucha drganiami, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Otoczenie działki gęstym żywopłotem czy w miarę szczelnym ogrodzeniem przyniesie korzyści i spowoduje, że odgłosy z ulicy nie będą już tak intensywne.

Dom przede wszystkim powinien być oazą spokoju, do którego wracamy po długim dniu pracy lub nauki i wiemy, że nic nie zburzy tej ciszy, którą powinien nam zapewnić. Przy tym należy pamiętać, że to właśnie my sami o ten dom musimy zadbać, aby pozostał ostoją i by żaden niepożądany hałas nie był stanie wyprowadzić nas z równowagi.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie chronić dom przed hałasem, znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/87543/akustyka-w-budynku-a-rozne-rodzaje-halasu/.