Filtry
-
-

Gniazda natynkowe - nie tylko do obiektów przemysłowych

Materiał partnera:

Jeszcze do niedawna gniazda natynkowe można było znaleźć głównie w halach produkcyjnych, magazynach i innych obiektach przemysłowych. W ostatnim czasie ten trend zaczął się zmieniać, dlatego natynkowe gniazdo coraz częściej pojawia się w aranżacjach wnętrz i zachwyca nowoczesnym designem. Gdzie najczęściej montuje się tego typu osprzęt, co sprawia, że jest chętnie wybierany przez użytkowników i jakie są jego zalety? 

Gniazda natynkowe - nie tylko do obiektów przemysłowych


Czym wyróżniają się gniazda natynkowe?Gniazdo natynkowe można w łatwy sposób odróżnić od podtynkowego. Jak sama nazwa wskazuje, jego główną cechą jest montaż na ścianie, a w związku z tym, że ukryte są w nim niezbędne przewody, gniazdo wyraźnie odstaje od powierzchni ściany. Montaż natynkowy jest łatwy i nie wymaga kucia w ścianie, co pozwala ograniczyć koszty instalacji gniazd. Wymiana uszkodzonych gniazdek również nie stanowi większego problemu. To, że natynkowe gniazdo odstaje od ściany, bywa niekiedy uznawane za wadę tego rozwiązania - głównie dlatego, że nie ma możliwości dosunięcia mebli do ściany. Gniazda natynkowe mają jednak również bardzo dużo zalet i mogą być stosowane praktycznie wszędzie tam, gdzie występuje taka potrzeba. 

Zalety gniazd natynkowychDo najważniejszych zalet tego rozwiązania zaliczamy:

  • Łatwy montaż - dzięki temu, że gniazdo natynkowe montuje się na tynku, montaż nie wymaga kucia w ścianie, jak w przypadku gniazd podtynkowych.
  • Szerokie zastosowanie - tego typu osprzęt sprawdza się w mieszkaniach, biurach, halach produkcyjnych, garażach i innych miejscach. Można go również montować wszędzie tam, gdzie instalacja gniazda podtynkowego jest niemożliwa, na przykład ze względu na zbyt cienkie ściany.
  • Niski koszt montażu - prosty montaż wiąże się również z mniejszymi kosztami założenia gniazd.
  • Zwiększona wytrzymałość - w sprzedaży dostępne są zarówno gniazda standardowe, jak i takie o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych i wodoodpornych. 


Gdzie można zamontować gniazda natynkowe?Ze względu na łatwy montaż gniazda natynkowe montuje się przede wszystkim tam, gdzie estetyka odgrywa drugorzędną rolę. Chodzi przede wszystkim o hale magazynowe i produkcyjne, garaże, piwnice, kotłownie i wszelkiego rodzaju obiekty przemysłowe oraz pomieszczenia gospodarcze. Dzięki temu, że nie trzeba kuć w ścianie, natynkowe gniazdo pozwala w znacznym stopniu ograniczyć koszty montażu.

Tego typu gniazda sprawdzają się również jako elementy instalacji przydomowej - oczywiście pod warunkiem, że są przystosowane do montażu zewnętrznego. Wybierając gniazdo natynkowe zewnętrzne, koniecznie zwróć uwagę na jego parametry, gdyż taki osprzęt powinien być odporny na deszcz i uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej sprawdzają się gniazda hermetyczne, które stosuje się także w łazienkach.

Rosnącą popularnością cieszy się w ostatnich latach montaż gniazd natynkowych w lokalach użytkowych i mieszkaniach. Wszystko ze względu na niesłabnącą popularność stylu industrialnego, który czerpie pełnymi garściami z estetyki obiektów przemysłowych. W takich wnętrzach mile widziane są więc nieosłonięte elementy izolacyjne,  a także surowe materiały, takie jak drewno, beton czy cegła. Nic więc dziwnego, że miłośnicy stylu industrialnego chętnie sięgają po gniazda natynkowe, czyli elementy charakterystyczne dla budynków przemysłowych. Dotyczy to zarówno mieszkań, jak i biur, restauracji, hoteli czy sklepów. 

Gniazda natynkowe do zadań specjalnychOsprzęt natynkowy może wyróżniać się specjalnymi właściwościami, które sprawiają, że nadaje się do zastosowań specjalnych. Takie gniazda bywają nazywane wandaloodpornymi, gdyż są solidne oraz odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą i uszkodzeniami mechanicznymi. Gniazda o właściwościach wandaloodpornych można montować na przykład w szkołach, halach sportowych, centrach młodzieżowych, więzieniach czy budynkach użyteczności publicznej.  Najlepsze gniazda z tej kategorii są odporne na ogień, narzędzia i ciężkie urządzenia, a do ich wykonania stosuje się materiał izolacyjny z grubościenną aluminiową pokrywą.