Filtry
-
-

Chcesz zaprosić owady do ogrodu? Zbuduj im domek!

Materiał partnera:

Każdy ogród potrzebuje owadów po to aby żyć i prezentować się wyjątkowo. Są one nie tylko pożyteczne, ponieważ przyczyniają się do zapylania roślin, ale także ułatwiają walkę z pasożytami i szkodnikami. Aby zaprosić je na swoją działkę wystarczy zbudować domek dla owadów, dzięki któremu owady chętniej będą nas odwiedzać. Jak to zrobić?

Chcesz zaprosić owady do ogrodu? Zbuduj im domek!


Domek dla owadów - dlaczego warto?Nie od dzisiaj wiadomo, że budowa prostego domku dla owadów jest łatwa. Materiały do jego stworzenia można znaleźć wszędzie, dlatego koszty są niewielkie. Podstawowymi elementami hotelu dla owadów są puste patyki, kawałki kory oraz kawałki drewna. Warto również zaopatrzyć się w narzędzia, śruby, siatkę, kawałki sklejki, kątownik oraz drewnianą skrzynkę. Jeśli czas nie pozwala na zbudowanie domku dla owadów samodzielnie, zawsze można kupić gotowy hotelik: http://sklep.poradnikogrodniczy.pl/domek-dla-owadow-pozytecznych-id-1272.

Domek dla owadów krok po krokuPo przygotowaniu materiałów do budowy domku należy zacząć od zrobienia daszku. Aby to zrobić należy równo odmierzyć dwa kawałki sklejki lub cienkiej deski, a następnie je wyciąć. Szerokość deseczek powinna być równa głębokości skrzynki. Teraz pora na umocowanie daszku. Można zrobić to poprzez nawiercenie otworów i przymocowanie śrubami lub dobicie daszku gwoździami. Do budowy nie używamy kleju, ponieważ jego zapach może odstraszać owady. Następnie można już formować poszczególne piętra domku dla owadów, układając na sobie drewniane patyczki oraz fragmenty drewna. Należy pamiętać, aby przyległy one ściśle do siebie, w przeciwnym razie wnętrze domku może być niespójne. Warto również odgrodzić piętra domku deseczką.

domekdlaowadow1


Aby domek prezentował się ładnie można układać z materiałów mozaiki, większa różnorodność może także zachęcić owady do odwiedzenia hoteliku. W kolejnym kroku z największej sklejki wycinamy przednią ścianę domku, nawiercamy w niej otwory, przez które owady będą mogły wchodzić do wnętrza. Podobne kanaliki wycinamy w pieńkach przygotowanych wcześniej. Teraz przy pomocy kątownika łączymy pod kątem prostym przednią ścianę domku z drugą półką i dokręcamy do ścian hoteliku. Półkę zapełniamy pustymi łodygami oraz bambusowymi rurkami. Na ostatnim piętrze domku układamy pieniek z drewna sosnowego lub dębowego (z uprzednio nawierconymi dziurkami) i układamy wokół niego suche łodygi, na tyle ściśle aby konstrukcja się trzymała. Na samym końcu można pokryć drewniany domek farbą lub lakierem lnianym, co sprawi, że dłużej będzie prezentować się znakomicie. Domek można również zawiesić na ścianie, jeżeli z tyłu domontujemy zawieszkę.

Jakie miejsce będzie najlepsze na powieszenie domku?Do tego celu najlepiej wybrać słoneczne i osłonięte od wiatru miejsce. Dobrze aby hotel dla owadów znajdował się pod zadaszeniem. W pobliżu hoteliku powinny również rosnąć kwiaty miododajne takie jak wrzosy, ostróżki, macierzanki czy malwy. Bliskość kwiatów ułatwi owadom bowiem znalezienie pożywienia. Jeżeli ulokujemy nasz domek w dobrym miejscu będą zamieszkiwać go pożyteczne owady np. pszczoły, natomiast jeśli źle wybierzemy miejsce możemy spodziewać się w naszym ogrodzie szkodników takich jak złotooki czy łowiki, które mogą wyrządzić szkody w uprawach lub uprzykrzyć odpoczynek w ogrodzie. Wybór miejsca na postawienie domku jest więc bardzo istotny. Najlepiej umieścić więc hotelik dla owadów na altance, tarasie czy pod daszkiem ulokowanym po wschodniej stronie. Hotelik można także ustawić pomiędzy drzewkami lub krzewami owocowymi. Najlepsza pora do budowy domku dla owadów to wczesna wiosna, ponieważ jest to czas składania jaj lub jesień, kiedy potrzebują one schronienia. Dobrze jednak aby gotowe domki znajdowały się w ogrodzie przez cały rok.