Filtry
-
-

Idealna aranżacja tarasu - porady i inspiracje

Materiał partnera:

Taras to nie tylko wizytówka Twojego domu - to przede wszystkim miejsce, gdzie stworzyć swoją prywatną oazę, w której będziesz relaksować się i spędzać wolny czas. Z tego powodu tak ważne jest, by stanowił strefę komfortu, w której po prostu czujesz się dobrze. Urządzenie tarasu może wiązać się z wieloma dylematami i wyzwaniami. Przeczytaj nasze porady i inspiracje i dowiedz się, w jaki sposób stworzyć idealną aranżację.

Idealna aranżacja tarasu - porady i inspiracje


Zadbaj o spójność aranżacji tarasuZanim zaczniesz budowę i aranżowanie tarasu, warto się odrobinę zastanowić i przemyśleć spójną wizję całości - w przeciwnym wypadku na etapie realizacji może się okazać, że poszczególne elementy są mało funkcjonalne i kłócą się ze sobą. Bardzo ważną rolę w tym kontekście odgrywa wybór odpowiedniej nawierzchni. Powinna być ona elegancka i solidna. Dzięki temu taras będzie atrakcyjnie się prezentował i dobrze pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Materiał, z którego zostanie wykonana, musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Możesz zdecydować się na wysokiej jakości naturalne drewno. Innym ciekawym rozwiązaniem są płyty tarasowe z betonu, które są dostępne w wielu wariantach - na przykład o fakturze imitującej skały wapienne.

Już na samym początku tworzenia projektu pomyśl, jaki styl Ci się podoba. Powinien on harmonijnie wpisywać się w otoczenie. Jeżeli lubisz minimalistyczne rozwiązania, dobrze sprawdzą się meble z technorattanu, nowoczesne oświetlenie i pojedyncze rośliny. W przypadku gdy preferujesz styl skandynawski lub prowansalski, warto wykorzystać drewniane lub żeliwne meble, romantyczne dodatki - lampiony i poduszki oraz wybrane rośliny z danej strefy klimatycznej.

Idealna aranżacja tarasu - porady i inspiracje


Prywatność i komfort dzięki pergoliJeżeli chcesz, by Twój taras stał się ustronną strefą relaksu, warto zadbać o to, by zapewniał odpowiednią prywatność. W przeciwnym razie wścibskie spojrzenia sąsiadów czy przechodniów z ulicy mogą utrudniać Ci wypoczynek. Bardzo ważne w tym kontekście jest umiejscowienie tarasu na posesji i odpowiedni rozkład mebli. Niewątpliwie sprawdzi się również pergola, na przykład pergola kratka. Ma ona wiele zalet: nie tylko zapewnia prywatność, ale i jest bardzo dekoracyjna, organizuje przestrzeń i chroni podczas złej pogody przed deszczem i wiatrem czy silnymi promieniami słonecznymi. Zwróć uwagę na rozmieszczenie mebli, donic z kwiatami czy grilla - warto rozstawić wyposażenie w rogach tarasu, tak aby nie zagraciło przestrzeni.

Stylowe meble i rośliny na tarasieZwieńczeniem aranżacji tarasu będą stylowe meble i odpowiednio dobrane rośliny. Zawsze warto zdecydować się na zestaw mebli ogrodowych. Przyda się miejsce do siedzenia - modne krzesła np. Vidaxl krzesła, ławki lub pufy. W każdym przypadku potrzebny będzie stół lub ława. Jeżeli przestrzeń jest ograniczona, możesz zdecydować się na meble składane, które będziesz wyjmować np. jedynie w sezonie letnim lub gdy przyjdą goście.

Szukając prostego sposobu na to, by całkowicie odmienić charakter tarasu, warto zwrócić uwagę na rośliny. Ogromna ilość gatunków powoduje, że można łatwo dopasować je do całkowicie odmiennych aranżacji. Może przypadnie Ci do gustu wrzos, maciejka, lawenda, pelargonie lub surfinie? Warto eksperymentować również z kształtami i wzorami donic, skrzynek i kwietników.