Filtry
-
-

Drzwi tarasowe i balkonowe - z niskim progiem czy bezprogowe?

Materiał partnera:

Bezpieczeństwo domowników staje się kluczowe podczas projektowania wnętrz. Liczą się też otwarte przestrzenie bez barier. Dlatego próg balkonowy eliminowany jest do niezbędnego minimum, a często całkowicie się z niego rezygnuje. Jakie zalety i wady ma rozwiązanie z niskim progiem i bezprogowe? Przeczytaj!

Drzwi tarasowe i balkonowe - z niskim progiem czy bezprogowe?


Drzwi tarasowe i balkonowe - dlaczego warto obniżyć próg?Inwestorzy decydują się na okna tarasowe przesuwne bezprogowe z dwóch powodów. Biorą pod uwagę bezpieczeństwo i walory estetyczne. Obniżenie progu lub zupełne jego wyeliminowanie jest wygodne dla każdego domownika - bez względu na jego wiek i sprawność fizyczną. Trzeba zauważyć, że nawet młode osoby czasem potkną się o wystający powyżej poziom podłogi próg. Zdarza się, że jego wysokość sięga nawet 7 cm, co staje się sporą barierą zwłaszcza podczas szybko wykonywanych czynności. Jednak zniwelowany próg balkonowy ma też inną zaletę.

Kolejny czynnik zachęcający do tego, by zamontować drzwi balkonowe bezprogowe to estetyka wnętrza. Dzięki zniwelowaniu widocznej bariery przestrzeń tarasu lub balkonu płynnie łączy się z salonem lub pokojem. Efekt zespolonych wnętrz optycznie powiększa mieszkanie dom i zachęca do pełnego korzystania z dobrodziejstw bezprogowych przejść. Kolejny plus to możliwość dowolnego rozwierania takich drzwi balkonowych - pozbawione progu mogą być otwierane do wewnątrz, jak i na zewnątrz.

drzwi-tarasowe-budvar-min-1920x1280


Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/drzwi-tarasowe-przesuwne-pvc/

Jak realizuje się obniżenie progu w drzwiach i oknach balkonowych?Dla usystematyzowania definicji warto rozdzielić pojęcia niskiego progu i systemu bezprogowego. Drzwi tarasowe z niskim progiem to rodzaj stolarki wyposażony w próg o maksymalnej wysokości 20 mm od poziomu wykończonej podłogi. Decyduje o tym norma DIN 18030. Takie drzwi balkonowe z niskim progiem mogą występować w formie uchylno-rozwiernych, ale również okien lub drzwi tarasowych przesuwnych. Bez względu na sposób ich otwierania próg zawsze wystaje ponad posadzkę ok. 2 cm. Zwykle jest on wykonywany z aluminium lub tworzywa sztucznego, a jego profil płynnie łączy się wykończeniem tarasu.

Po drugiej stronie znajdują się drzwi tarasowe bezprogowe, nazywane również oknami tarasowymi. Ich konstrukcja bazuje na schowanej futrynie pod poziomem posadzki. Jedynym widocznym elementem są gumowe uszczelki, które podczas przesuwania drzwi unoszą się delikatnie. W momencie zamykania opadają, co umożliwia zniwelowanie mostków termicznych i szczelin przepuszczających wilgoć. Takie okna tarasowe bezprogowe mogą również posiadać system wysuwającej się uszczelki, dzięki czemu skrzydło nie musi się unosić i opadać.

Czy drzwi bezprogowe i z niskim progiem mają jakieś wady?Minusy takich rozwiązań mają związek z koniecznością wykonywania dodatkowych czynności porządkowych i konstrukcyjnych. Można się domyślić, że okno tarasowe bezprogowe lub wyposażone w niewielki próg nie jest barierą dla deszczu. Zwłaszcza gdy skrzydło jest uchylone, a deszcz mocno zacina do wewnątrz, w pomieszczeniu może znaleźć się sporo wody. Poza tym należy pamiętać o regularnym odśnieżaniu tarasu, by nie dopuścić do zamarzania pokrywy śnieżnej na elementach stolarki okiennej i drzwiowej. Chociaż guma jest odporna na pewne zmiany temperatur, to jednak zamarzająca woda wewnątrz może powodować zmiany wymiarowe i trudności z zamykaniem drzwi i okien.

Planując konstrukcje z niskim progiem lub bezprogowe należy wziąć pod uwagę prawidłowe wykończenie progu przy drzwiach balkonowych. Zwłaszcza systemy pozbawione widocznej bariery wymagają zastosowania dodatkowej termoizolacji, by usunąć potencjalne mostki termiczne. Zimne powietrze dostaje się do pomieszczenia dołem, więc należy zadbać o ułożenie solidnych warstw ocieplenia poziomego i pionowego przy otworach okiennych.

Okna i drzwi balkonowe bezprogowe i z niskim progiem - czy warto?Praktyczność tych rozwiązań i poprawa komfortu życia domowników sugerują, że takie systemy są bardzo korzystne. Warto jedynie pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji takiej stolarki. Ważne jest też zastosowanie zadaszenia nad wejściem balkonowym lub tarasowym, które zapobiega ściekaniu wody po szybie.