- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 8 marca 2022
Planowanie ogrodu warzywnego
Materiał partnera:
Ogród może być nie tylko wizytówką każdej posesji, lecz także miejsce, w którym uprawiane będą warzywa czy też zioła.
Coraz więcej osób poszukuje ekologicznych rozwiązanie do swoich ogrodów, a także rozpoczyna samodzielną uprawę wielu gatunków warzyw. W ten sposób można spożywać wysokiej jakości warzywa, które pozbawione będą jakichkolwiek chemicznych dodatków, a także sztucznych nawozów. Dlatego też warto przynajmniej niewielką część swojego ogrodu przeznaczyć na warzywnik. Jednakże przed rozpoczęciem uprawy warzyw należy odpowiednio zadbać o glebę.
W tym celu już jesienią można rozpocząć podnoszenie jakości gleby przez zwiększenie w niej udziału substancji odżywczych. Doskonale sprawdzi się kompost lub dobrze rozłożony obornik. Są to w pełni naturalne nawozy, niezwykle bogate w składniki odżywcze konieczne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin oraz warzyw. Co więcej jak udowadniają liczne badania naukowe stosując naturalne nawozy w swoim ogrodzie można nie tylko zwiększyć efektywność wzrostu roślin, lecz również poprawić ich wartości smakowe oraz odżywcze. Jest to zatem bardzo istotne w przypadku uprawy warzyw. Kompost musi być jednak odpowiednio wymieszany z glebą, gdyż tylko wówczas dostarczy on substancje odżywcze do roślin. W tym celu najlepiej jest wykorzystać glebogryzarki, na przykład dostępne w ofercie Stiga.
Wysokiej jakości glebogryzarki marki Stiga będą w stanie idealnie wymieszać kompost z glebą, a także wyrównać całą powierzchnię działki. Ponadto glebogryzarka bardzo spulchnia glebę, a także rozdrabnia drobne części roślin czy też korzenie. Dzięki temu tworzy się idealne warunki do wzrostu i rozwoju warzyw. W tak przygotowaną glebę można rozpocząć siew warzyw. Jednakże część gatunków można sadzić z rozsady. Są to na przykład selery, pory, pomidory a także liczne zioła.
Domowy ogródek warzywny
Planując warzywnik należy jeszcze zwrócić uwagę na to i jakie gatunki warzyw będą ze sobą sąsiadowały. Jest to niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju, a także ograniczenia ilości występujących chorób oraz szkodników. Doskonałym rozwiązaniem jest na przykład bliskie sąsiedztwo truskawek, selerów, a także pomidorów. Są to rośliny, które mają stosunkowo podobne wymagania odżywcze, dzięki czemu przebywając w sąsiedztwie doskonale się one rozwijają.
Należy natomiast zdecydowanie unikać sadzenia obok siebie pomidorów oraz ziemniaków. Prowadzi to bowiem do szybkiego rozprzestrzeniania się choroby jaką jest zgorzel ziemniaczana. Jest to choroba grzybowa, która bardzo szybko infekuje wszystkie pomidory. Tym samym ich uprawa wówczas nie będzie możliwa, gdyż pomidory zaatakowane tym właśnie grzybem obumierają bardzo krótkim czasie. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest także sadzenie obok siebie cebuli oraz porów. Są to także rośliny o podobnych wymaganiach pokarmowych.
o więcej bardzo ekologicznym i praktycznym rozwiązaniem jest sadzenie Na rabatach warzywnych aksamitek. Są to kwiaty o stosunkowo intensywnym zapachu, który jednak nie jest zbyt przyjemne. Tym samym skutecznie odstraszają mszyce, a także nicienie.