- Udostępnij ()
- Wydrukuj
- 8 grudnia 2021
Grill ogrodowy węglowy - jak wybrać najlepszy?
Materiał partnera:
Co prawda do sezonu grillowego zostało jeszcze kilka miesięcy, ale niektórzy już teraz tęsknią za beztroskim przyrządzaniem potraw na świeżym powietrzu. Wbrew pozorom jesień i zima to dobry czas na rozpoczęcie przygotowań do kolejnego sezonu. Można wtedy upolować gorące okazje na sprzęt do grillowania w postaci posezonowych promocji.

Okres wiosenno - letni to doskonały moment na jak najczęstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu - i to zarówno w celach rekreacyjnych czy sportowych, jak i typowo relaksacyjnych czy towarzyskich. Wśród Polaków bardzo dużą popularnością cieszy się grillowanie, które już od wielu lat stanowi jedną z ulubionych weekendowych rozrywek. Gdy tylko wychodzi słońce, a temperatura powietrza idzie do góry, to w wielu przydomowych ogródkach rozstawiane są grille, przy których biesiadują zarówno domownicy, jak i zaproszeni goście.

Takie spędzanie czasu jest bardzo przyjemne, bo umożliwia nie tylko spotkanie się z rodziną czy przyjaciółmi, ale także spożycie dobrego posiłku. Jednak aby takie spotkanie przy grillu w ogrodzie w ogóle było możliwe, to niezbędne jest odpowiednie urządzenie. Takim urządzeniem jest grill, który na rynku dostępny jest w wielu wersjach i wariantach. Jak wybrać ten najlepszy? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.
Grill węglowy czy gazowy?
Pierwszym dylematem, przed którym stoi osoba kupująca grill do ogrodu jest jego rodzaj. W tym przypadku godnym polecenia jest przede wszystkim grill ogrodowy węglowy, w którym wykorzystuje się brykiet lub węgiel drzewny. Do jego zalet należy zaliczyć przede wszystkim powszechną dostępność oraz stosunkowo niewielką cenę. A dodatkowym plusem jest to, że potrawy przyrządzane na takim grillu są odpowiednio przypieczone i charakteryzują się wyrazistym smakiem oraz aromatem.

Jedyne wady grilla węglowego - zwłaszcza w porównaniu do tego gazowego - to dosyć długi czas rozpalania i konieczność posiadania pewnych umiejętności w tym zakresie. Jednak są to na tyle drobne mankamenty, iż w żaden sposób nie wpływają na funkcjonalność i praktyczność takiego urządzenia.
Grill węglowy do ogrodu - podstawowe rodzaje
Osoba kupująca grill ogrodowy węglowy ma do wyboru kilka rodzajów takiego urządzenia. Do tych najpopularniejszych należy zaliczyć:
- grill jednorazowy (gotowy zestaw stworzony z aluminium, który wystarczy podpalić, a po zużyciu wyrzucić do kosza)
- grill blaszany przenośny (lekki model posiadający nogi lub kółka, dzięki czemu jest mobilny i może być przenoszony w dowolne miejsce)
- grill żeliwny (urządzenie stabilne, odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury, ale jednocześnie stosunkowo ciężkie, co znacząco utrudnia jego transport)
- grill stacjonarny (grill umieszczony w stałym miejscu i wykończony cegłą, betonem lub kamieniem)

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów grilla do ogrodu posiada swoje plusy i minusy. Dlatego też przy wyborze konkretnego modelu warto kierować się indywidualnymi potrzebami, preferencjami i możliwościami.
Dobry grill węglowy do ogrodu - podstawowe cechy
Dobry grill węglowy wykorzystywany w ogrodzie powinien charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Dlatego też decydując się na jego zakup warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Wśród nich te najważniejsze to:
- materiał odporny na rdzewienie (na przykład żeliwo, stal nierdzewna czy dobra jakościowo emalia)
- pokrywa posiadająca możliwość regulowania dopływu powietrza (ogranicza grillowanie przy "otwartym" ogniu, a jednocześnie umożliwia przygotowywanie potraw przy niezbyt korzystnej aurze)
- popielnik (który pozwala na usunięcie popiołu powstającego podczas grillowania)
- termometr zapobiegający przypaleniu potraw (może być umieszczony w pokrywie)
- uchwyty (co ważne - nie przewodzące ciepła)
- stabilna podstawa (zapobiegająca wywróceniu się grilla)
Oprócz cech wpływających przede wszystkim na bezpieczeństwo i praktyczność urządzenia warto też zwrócić uwagę na to, czy grill posiada dodatkowe cechy zwiększające jego funkcjonalność. Tutaj można wymienić ogrzewacz powietrza, dmuchawę, pokrowiec, płyty do smażenia czy dodatkowe sztućce w walizce.
Grillowanie w ogrodzie to niewątpliwie jeden z przyjemniejszych sposobów na spędzenie ciepłego dnia. Jednak aby było to zajęcie bezpieczne i dające radość, to warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie. Zakup solidnego grilla to gwarancja bezpiecznego i wieloletniego użytkowania.