POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem. Poradnik agenta nieruchomości

Materiał partnera:

W dzisiejszych czasach niewiele osób jest stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Oznacza to, że większość mieszkań kupowanych jest na kredyt hipoteczny. To oznacza spłatę niemałego kredytu przez wiele długich lat. Nierzadko jednak zdarzają się sytuacje, w których właściciel mieszkania staje przed koniecznością jego sprzedaży na długo jeszcze przed spłatą kredytu. Wielu właścicieli mieszkania zadaje sobie wówczas pytanie, czy to w ogóle jest możliwe, a jeśli tak, to jak taka transakcja przebiega.

Linkhouse


Mieszkanie z kredytem - czy można sprzedać?Mieszkanie z kredytem hipotecznym oczywiście można sprzedać. Nie ma ku temu żadnych przeszkód. Co ważne, mieszkanie można sprzedaż już po kilku latach od jego zakupu, kiedy do spłaty pozostała jeszcze znaczna część kredytu. Ważne jest jednak, aby taką transakcję przeprowadzić w sposób właściwy. Dlatego istotne jest, aby wcześniej się do tego dobrze przygotować. Mowa tu o tym, aby zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują przy sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym. Dzięki temu cała procedura przebiegnie znacznie szybciej, a w jego trakcie nie pojawią się żadne niemiłe niespodzianki. Jak zatem sprzedać mieszkanie z kredytem?

Uzyskanie zaświadczenia bankowegoSprzedaż mieszkania z kredytem rozpocząć należy od uzyskania właściwego zaświadczenia bankowego. W tym celu należy skontaktować się z bankiem, w którym zaciągnęło się kredyt. Bank wystawić powinien zaświadczenie dotyczące kredytu, czyli specjalny dokument, który informuje o aktualnej sytuacji związanej z kredytem. Przede wszystkim zaświadczenie zawierać powinno informacje o pozostałej kwocie do spłacenia. Dotyczy to kapitału i wszystkich innych kosztów kredytu hipotecznego. Zaświadczenie informować powinno również o terminie spłaty kredytu.

Wystawienie mieszkania na sprzedażPo uzyskaniu zaświadczenia bankowego mieszkanie można wystawić na sprzedaż. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest samodzielne wystawienie mieszkania na sprzedaż na różnych portalach ogłoszeniowych związanych z tematyką nieruchomości. Drugi sposób to skorzystanie z pomocy biura nieruchomości. To drugie rozwiązanie z pewnością jest znacznie wygodniejsze. Biuro nieruchomości w umieniu właściciela zajmie się wszystkimi formalnościami. Wystawi mieszkanie na sprzedaż i poszukiwać będzie zainteresowanych i potencjalnych kupców. Co ważne, w ogłoszeniu sprzedaży koniecznie znaleźć musi się informacja o obciążeniu nieruchomości hipoteką. Nie powinno się tej informacji ukrywać, ponieważ mogłoby to wprowadzić potencjalnego kupca w błąd. W momencie pojawienia się osoby, zainteresowanej kupnem mieszkania spisać należy umowę przedwstępną sprzedaży. Przy transkacji sprzedaży warto korzystać z usług doświadczonych agencji nieruchomości jak np: biuro Cosmopolitan z Warszawy. Ofertę i kompetencję biura możesz sprawdzić na domenie internetowej firmy.

Podział kwoty i wykreślenie hipoteki
Przy sprzedaży mieszkania z kredytem pamiętać trzeba, że taka nieruchomość ma formalnie dwóch właścicieli. Pierwszy z nich jest osoba, która mieszkanie kupiła na kredyt. Drugim właścicielem jest bank. Oznacza to, że przy sprzedaży mieszkania bankowi należy się określona kwota od transakcji. Kwota ze sprzedaży mieszkania musi być zatem podzielona na dwie transze. Jedna część trafia do sprzedającego mieszkanie. Druga trafia do banku. Ostatni krok to wykreślenie dotychczasowej hipoteki. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Wiosek złożony musi być na właściwym formularzu, a do niego dołączyć należy zaświadczenie o spłacie kredytu. Sąd po rozpatrzeniu wniosku wykreśli dotychczasową hipotekę z księgi wieczystej.