Filtry
-
-

Kamienica na pszczyńskim Rynku wystawiona na sprzedaż

Kamienica mieszczańska z końca osiemnastego wieku zlokalizowana przy Rynku 21 została wystawiona na sprzedaż za 2 mln 400 tys. złotych.

Kamienica na pszczyńskim Rynku wystawiona na sprzedaż - 09.2021 · fot. Biuro Nieruchomości Otlik, pless.pl


Kamienica została zbudowana w roku 1750. Obecnie w części usługowej działa lokal Briff (Kiedyś Galeria Muzyczna). Kamienica ma ciekawą historię. Początkowo pełniła rolę siedziby Poczty Książęcej, a następnie - po odzyskaniu niepodległości - pierwszej Poczty Polskiej na terenie Rzeczypospolitej.

Budynek składa się z kilku kondygnacji użytkowych, w tym:

  • parter z bezpośrednim wejściem od strony rynku to dwa lokale użytkowe pełniące obecnie funkcję gastronomiczną 124 m2 ( wynajęty), 67 m2 (wolny),
  • I piętro: dwa mieszkania o powierzchni ok. 140 m2 oraz 107 m2,
  • II piętro: dwa mieszkania o powierzchni: ok.137 m2 oraz 106 m2,
  • poddasze mieszkalne: dwa mieszkania o powierzchni ok. 60 m2 oraz 44 m2.


Nieruchomość położona jest na dużej działce o powierzchni 695 m2. W skład obiektu wchodzi również jednokondygnacyjny budynek dawnej wozowni o powierzchni ok 143 m2 z wejściem od ulicy Warownej.

W sprzedaży pośredniczy pszczyńskie biuro Otlik. Jak poinformował nas agent nieruchomości, Dariusz Otlik, obecny charakter budynku - usługowo-mieszkalny - nie powinien się zmienić po przejęciu obiektu przez nowego właściciela. Funkcjonowanie lokalu gastronomicznego nie jest zagrożone. Jak się dowiedzieliśmy, zainteresowanych zakupem było kilku potencjalnych nabywców. Jednym z nich jest pasjonat historii, a zakup nie jest traktowany przez niego czysto biznesowo.

- Nikt nie zamierza w budynku robić rewolucji. Przewiduje się jedynie przywrócenie dawnej świetności i blasku tej nieruchomości, bo jest ona wpisania do rejestru zabytków i jest to zabytek ważny w skali kraju. Po odzyskaniu niepodległości była to siedziba pierwszej Poczty Polskiej na terenie Rzeczypospolitej. Klienci, którzy oglądają tę kamienicę, kładli na ten fakt nacisk. Jedna z osób mówiła nawet o pomyśle stworzenia w tym miejscu muzeum. Na pewno budynek po sfinalizowaniu transakcji czeka gruntowny remont. W tym momencie jego stan jest zły. Mówimy tu m.in. o wymianie dachu, stropów, czy remoncie elewacji. Lokale na dole nie zmienią swojego charakteru i tam nie będą realizowane remonty. W ich wnętrzach są zabytkowe sklepienia łukowe, a pomieszczenia są w dobrym stanie technicznym. Zapewne koszt remontu kamienicy będzie dużo wyższy niż obecna cena budynku podana w ogłoszeniu - powiedział nam Dariusz Otlik.

ar / pless.pl