Filtry
-
-

Jaką palisadę wybrać?

Materiał partnera:

Kiedy aranżujesz swój ogród i chcesz uporządkować przydomową przestrzeń, by ta była funkcjonalna, ale też świetnie się prezentowała, musisz sięgnąć po dobrej jakości materiały budowlane. Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć przy projektowaniu ogrodu, jest wykorzystanie palisad. Jakie wybrać i jak je wykorzystać? Poznaj cenne wskazówki!

semmelrock-nordic-maritime-paliszada


Palisady ogrodowe - czym są i jakie mają zastosowanie?semmelrock-palisada-okragla


Palisady ogrodowe, tak jak i obrzeża czy inne elementy małej architektury, pełnią funkcje użytkowe oraz estetyczne. Zdadzą egzamin, gdy zechcesz odgrodzić część terenu, umocnić skarpy albo stworzyć efektowne rabaty kwiatowe. Sporym zainteresowaniem cieszą się także wtedy, gdy celem jest wydzielenie trawników, chodników i grządek.

W bogatej ofercie producentów dostępne są palisady z różnych materiałów. Może to być palisada betonowa, palisada drewniana, palisada granitowa, palisada metalowa, palisada drewnopodobna, palisada plastikowa czy palisada kamienna. Wybór tworzywa warto uzależnić od funkcji, jakie będzie dany element sprawował w ogrodzie.

Oprócz tego warto też zastanowić się nad kształtem - może to być palisada kwadratowa lub palisada okrągła. Każda z nich ma swój urok i może lepiej dostosować wariant do potrzeb aranżacyjnych.

Palisady ogrodowe - jak wykorzystać?J
  • edną z opcji jest wykorzystanie palisady jako materiału wykończenia schodów zewnętrznych lub tarasowych. W tym wariancie świetnym wyborem będzie palisada betonowa lub palisada granitowa - są one solidne, trwałe i wytrzymałe.
  • Granica terenu - decydując się na estetyczne palisady, można podzielić ogród na strefy - np. oddzielić ścieżkę od trawnika czy rabaty kwiatowe od warzywnika.
  • Murek oporowy - palisada betonowa, palisada metalowa czy palisada kamienna, wykorzystane w ten sposób, sprawdzą się jako wzmocnienie skarpy czy wsparcie rabaty.
  • Elementy małej architektury - odpowiednio wykorzystane elementy mogą być świetnym rozwiązaniem w tworzeniu takich obiektów, jak wędzarnia, palenisko, ławki czy piaskownica dla dzieci. Tutaj dobrym wyborem będzie np. palisada drewnopodobna z betonu lub palisada kamienna.


Rodzaje palisad - charakterystyka i zastosowaniesemmelrock-nowe-obrzeze-palisadowe


Jaki rodzaj palisady wybrać do swojej aranżacji? Przygotowaliśmy kilka inspiracji i wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie!

Palisada drewnianaPalisada drewniana czy plastikowa? Jeśli się wahasz, którą z nich wybrać, to spieszymy z wyjaśnieniami. Pierwsze prezentują się niezwykle efektownie i będą doskonałe do wydzielenia stref w ogrodzie w stylu naturalnym. Niemniej są one małoodporne na warunki atmosferyczne, dlatego tutaj lepiej zdecydować się na palisady drewnopodobne z betonu. Plastikowe z kolei prezentują się mniej elegancko, ale mają lepsze właściwości.

Palisada plastikowaJest to niskobudżetowe rozwiązanie, które wyróżnia trwałość, funkcjonalność i nieduża cena. Niemniej palisady plastikowe są niezbyt dekoracyjne i nie będą prezentowały się efektownie w ogrodzie. Można je jednak wykorzystać jako wspomaganie tymczasowe.

Palisada metalowaTen wariant jest wykonany z wysokiej jakości, powlekanej, stalowej blachy. Łatwo się go montuje i demontuje, a ponadto są one odporne na zarysowania, zniszczenia i działanie innych czynników. Sprawdzą się przy wydzielaniu stref ogrodowych, choć jednak ustępują miejsca palisadom betonowym pod względem estetyki.

Palisada betonowaBetonowe elementy uzupełniające cechuje wytrzymałość, trwałość i design. W ofercie producentów dostępnych jest wiele różnych kolorów, kształtów i rozmiarów. Jaką palisada wysokość powinna mieć? Jaki kształt? Tu wiele zależy od potrzeb i upodobań. Na przykład palisada okrągła będzie doskonała do otoczenia drzewek i odgrodzenia ich od trawników, z kolei palisada kwadratowa znajdzie zastosowanie przy wytyczaniu ścieżek i rabat.

Palisada kamiennaPalisady granitowe lub te wykonane z innego rodzaju kamienia, prezentują się niezwykle efektownie. Świetnie dopasują się do każdego stylu ogrodu, a do tego dobrze zniosą obciążenia i zmienne warunki atmosferyczne. Z powodzeniem można je więc wykorzystywać jako wzmocnienie skarp czy do budowania murków oporowych. Dobrze zniosą nawet bardzo duży napór.

Palisada cena - ile to kosztuje?Kiedy przychodzi do zakupu materiałów budowlanych, można obawiać się wysokich cen. Tutaj jednak wiele zależy od tego, jaki typ palisad się wybierze. Najtańsze są palisady plastikowe - zależnie od wariantu, zapłacimy za nie kilka do kilkunastu złotych za sztukę. Znacznie droższe są palisady granitowe - przykładowo wariant o wymiarach 120x8x8 cm kosztuje ok. 90 zł za sztukę. W dobrej cenie są również palisady betonowe - w Semmelrock można kupić je już po ok. 10 zł/sztukę.