Filtry
-
-

Na co zwracać uwagę wybierając lampę?

Materiał partnera:

Oświetlenie w domu czy mieszkaniu jest jednym z najważniejszych aspektów. Potrafi nadać ciepła, intymności oraz podnieść walory estetyczne pomieszczenia. Na co zwracać uwagę przy wyborze najkorzystniejszego, nowoczesnego oświetlenia?

Na co zwracać uwagę wybierając lampę?


Styl wnętrzaOświetlenie nowoczesne sprawdzi się w wielu różnych aranżacjach wnętrz - od stylu klasycznego do industrialnego. W zależności od potrzeb możemy wybierać między różnymi kształtami i kolorami, które łatwo dopasujemy do naszych indywidualnych potrzeb i pięknie udekorujemy pokój. Na rynku znajdziemy lampy w kształcie kapelusza, kuli czy w innych, fantazyjnych, niebanalnych formach, które sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, o różnym stylu.

Rodzaj lampyNa rynku znajdziemy między innymi takie rodzaje jak:

  • lampy wiszące - najpopularniejsze i najchętniej wybierane. Są bardzo łatwe w montażu - poradzi sobie z nimi nawet amator, można je dopasować do każdego stylu oraz dobrze oświetlają dane pomieszczenie, w którym są zamontowane,
  • lampy stojące/podłogowe - zapewniają dodatkowe źródło oświetlenia, w sytuacji, gdy jest nam potrzebne, np. podczas czytania książki, pisania, malowania czy uczenia się. Ten rodzaj lamp jest doceniany za funkcjonalność, wygodę i multum opcji aranżacyjnych,
  • lampy stołowe - idealne uzupełnienie oświetlenia w takich pomieszczeniach jak biuro, jadalnia czy sypialnia. Dzięki lekkiemu, rozproszonemu światłu, nadaje pomieszczeniu dozę intymności, pozwala się zrelaksować, a w przypadku nocnej nauki czy pracy, pozwala się skupić,
  • lampy ścienne - potrafią oświetlić całe pomieszczenie, jak i pewnych, ważnych dla nas obszarów. Dzięki tego typu oświetleniu możemy udekorować całą ścianę, wybierając odpowiednią ilość źródeł światła oraz ich kształt, kolor i wielkość. Można je także powiesić na każdej wysokości i idealnie dobrać pod siebie i swoje potrzeby.


Materiał i jakość wykonaniaWarto wybrać lampy dobre jakościowo, które posłużą nam na wiele sezonów, bez uszkodzeń mechanicznych, przetarć czy odprysków. Możemy wybierać między wieloma materiałami, użytymi do produkcji lampy, takimi jak:

  • szkło,
  • miedź,
  • tworzywa sztuczne,
  • metal,
  • tkaniny,
  • chrom


Rodzaj pomieszczeniaInna lampa będzie nam potrzebna w łazience, inna w sypialni czy biurze. W przypadku kuchni, gdzie zazwyczaj dużo się dzieje i potrzeba dużo światła, warto wybrać kilka rodzajów lamp, by zapewnić komfortowe oświetlenie. Jeśli chodzi o sypialnię, zazwyczaj wystarcza lampa wisząca lub ścienna, a do tego na stoliku nocnym stojąca. W łazience za to sprawdzą się lampy ścienne, które odpowiednio oświetlą pomieszczenie.