POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-

Usługi deweloperskie kontra koronawirus

Niezaprzeczalnie pandemia zmieniła świat o 180 stopni. Sytuacja związana z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-COV-2 znacząco wpłynęła na zasady obowiązujące na rynku nieruchomości, wprawiając w konsternację niejedną osobę poszukującą nowego mieszkania. Odpowiemy na najpopularniejsze pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące cen nieruchomości w dobie koronawirusa.

Usługi deweloperskie kontra koronawirus” dla firmy Dombud


Jak odczuli zmiany deweloperzy?Przedsiębiorcy każdej branży odczuli ogromną różnicę w utrzymaniu i pozyskaniu nowych klientów. Rynek pierwotny odczuł tę sytuację tym dotkliwiej, że w przeciągu zaledwie kilku miesięcy znacząco spadło zainteresowanie nie tylko zakupem mieszkania, ale również ich prezentacją. Oficjalny związek zrzeszający członków związanych z rynkiem nieruchomości w oficjalnym piśmie do premiera zawarł swoje obawy, wnosząc o odroczenie składek dla ZUS-u.

Dodatkowe obostrzenia związane wirusem odroczyły datę wykonania lub dokończenia niektórych inwestycji, a co za tym idzie wpłynęły negatywnie na płynność zarobków firm deweloperskich.

Ceny mieszkań rosną?Prognozy na przyszłość nie są zbyt pocieszające dla osób zainteresowanych kupnem własnej nieruchomości. Ceny będą rosły, jednak nie jest to wynikiem jedynie koronawirusa. Jakie inne czynniki mają na to wpływ?

  • deficyt gruntów i podnoszenie ich cen przez właścicieli ziemskich,
  • popularność najmu krótkotrwałego,
  • zbyt mała liczba mieszkań w stosunku do mieszkańców,
  • wzrost wynagrodzeń w firmach deweloperskich i komponentów budowlanych,
  • dziedziczenie nieruchomości.


Trend cenowy na rynku mieszkaniowym utrzymuje się na wysokim poziomie, ceny mieszkań z rynku wtórnego powoli doganiają ceny nieruchomości z rynku pierwotnego. Co ciekawe - w obliczu koronawirusa na popularności straciło zjawisko tzw. flipping mieszkaniowy, polegający na sprzedawaniu zakupionych mieszkań o obniżonym standardzie z rynku wtórnego, aby następnie sprzedać je o kilka-kilkanaście procent drożej.

Co z umową deweloperską?Zgodnie z treścią ustawy deweloperskiej obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusem nie jest wystarczającym powodem do rozwiązania umowy z deweloperem. Warunkiem koniecznym do jej “podważenia” jest otrzymanie zgody od przedstawiciela firmy deweloperskiej. Co więcej, epidemia nie jest wystarczającym powodem do odroczenia lub zatrzymania spłat za zaciągnięte raty. Opóźnienie w opłatach może nastąpić jedynie w przypadku, kiedy prace budowlane dewelopera przesuną się w czasie, spowalniając cały proces.

Jak mieszkać w czasie pandemii koronawirusa?Rynek pierwotny niezależnie od sytuacji jest zawsze w cenie. Pomimo zbiegających się wartości za mieszkania pochodzące z rynku wtórnego i pierwotnego, te drugie z nich mają jedną, znaczącą przewagę - odpowiadają potrzebom współczesnych standardów obowiązujących w budownictwie. Jedno jest pewne - wartość mieszkania od firmy deweloperskiej w długofalowej perspektywie znacznie przewyższa mieszkania z rynku wtórnego, budząc również większe zaufanie.

Gdzie szukać wartościowych i nowoczesnych mieszkań? Deweloper w Katowicach znany jako Dombud S.A. realizuje nawet najbardziej skomplikowane projekty, pracując niezależnie od sytuacji pandemicznej. Nieruchomość to nieoceniona inwestycja, której wartość będzie zawsze w cenie.