POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-

Koszt i etapy aranżacji ogrodu: Jak urządzić ogród krok po kroku?

Materiał partnera:

Każdy właściciel domu z ogrodem pragnie, by strefa zielona była odpowiednio zaaranżowana - piękna i funkcjonalna. Zanim jednak zdecydujesz się na posianie kwiatów czy sadzenie roślin i drzew, warto zapoznać się ze wskazówkami, jak urządzić ogród krok po kroku. Poszczególne etapy warto właściwie zaplanować, a przy tym wykonać kosztorys. W artykule podpowiadamy, ile kosztuje aranżacja ogrodu oraz jakie materiały wybrać, by były dobrej jakości i dopasowane do stylu Twojej przydomowej przestrzeni.

Koszt i etapy aranżacji ogrodu: Jak urządzić ogród krok po kroku?


Najpierw kostka czy ogrodzenie? Etapy urządzania ogroduZanim zrobisz projekt ogrodu, zalecamy, aby zastanowić się nad swoimi upodobaniami - ogród warto dopasować bowiem do estetyki elewacji domu i własnych preferencji. Co więcej, kluczowy jest też dobór materiałów pod kątem możliwości finansowych - w tym z pewnością przydatny będzie nasz artykuł, w którym podpowiadamy, ile kosztuje aranżacja ogrodu oraz podajemy orientacyjny koszt podjazdu i nowoczesnego ogrodzenia. Na początku jednak zastanówmy się od czego zacząć nasze plany - najpierw kostka czy ogrodzenie? A może lepiej zacząć od tarasu lub budowy altany?

semmelrock-plyty-la-linia-szary-granit


Eksperci Semmelrock przygotowali kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze!

 • Projektowanie ogrodu należy rozpocząć od uporządkowania działki i wyznaczenia stref - wytyczyć, gdzie mają być ścieżki, gdzie strefa relaksu, jak ma wyglądać podjazd do garażu itp.
 • Teren pod projektowanie ogrodu należy oczyścić i właściwie przygotować - przekopać glebogryzarką lub szpadlem i usunąć z niego rozłogi chwastów.
 • Konieczne jest wykonanie niwelacji terenu - najlepiej zasypać warstwami grubości 30 cm i dokładnie zagęścić.
 • Kolejnym etapem jest zaplanowanie i wykonanie instalacji elektrycznej - 12 lub 24 V można na własną rękę, a wysokonapięciową z pomocą osoby posiadającej właściwe uprawnienia. W kolejnym kroku poleca się zainstalowanie ewentualnego systemu nawadniającego.
 • Kiedy instalacje są gotowe - pora rozstrzygnąć: najpierw kostka czy ogrodzenie? Fachowcy nie mają wątpliwości, że najlepiej zacząć od zaplanowania rozmieszczenia furtki, bramy czy miejsc na śmietniki, wybrania kostki brukowej dostosowanej do ruchu kołowego (np. Chaber Aparthotel) i ułożenia jej. Zwykle bowiem najpierw poleca się układanie kostki, a dopiero później wykonanie ogrodzenia.
 • Gdy podjazd i ogrodzenie gotowe, można zająć się ogrodem - zbudować małą architekturę, zasiać trawniki, stworzyć grządki z warzywami, posadzić kwiaty, zaaranżować skarpy itp.


Ile kosztuje aranżacja ogrodu?semmelrock-szlachetna-kostka-brukowa-naturo-luminoso-płukana5


Od czego zależy cena aranżacji ogrodu? Jak wycenić projekt funkcjonalnego ogrodu, kiedy mamy ograniczony budżet? Ile kosztuje ułożenie kostki za metr, a ile budowa altany murowanej czy wykładanie podjazdu? Na podstawie cen rynkowych przygotowaliśmy zestawienie, które na pewno pomoże Ci stworzyć wstępny kosztorys. Dzięki temu dowiesz się, ile kosztuje aranżacja ogrodu takiego, jaki Ci się marzy!

Ile kosztuje ułożenie kostki za metr?Cena kostki brukowej nie jest stała i zależy od wielu czynników - m.in. grubości, kształtu, koloru. Dla przykładu, przedstawimy ceny kostki brukowej od czołowego producenta, firmy Semmelrock:

 • Kostka brukowa przemysłowa BEHATON grubości 6cm w kolorze szarym kosztuje 51,41 zł za m², a w kolorze czerwonym i grafitowym 56,58 zł za m².
 • Standardowa kostka brukowa NARDO o wymiarach 10x20x8 cm w kolorze szarym kosztuje 55,10 zł za m², a w czerwonym i grafitowym 60,27 zł za m².


Informacje te jednak nie rozwiewają wszelkich wątpliwości. Kiedy już masz wybrany materiał, pora dowiedzieć się, ile kosztuje ułożenie kostki za metr. Jeśli nie planujesz układać jej na własną rękę - musisz znaleźć specjalistów i wliczyć jeszcze ich koszty pracy. Tutaj musisz pomnożyć ilość m² swojego podjazdu i ścieżek przez stawkę, jaką mają brukarze. Ta waha się od ok. 50 do 70 zł za m².

Ile kosztuje budowa altany murowanej?Kiedy rozważasz, jak urządzić ogród krok po kroku, nie możesz zapominać o elementach małej architektury. Chcesz wiedzieć orientacyjnie, ile kosztuje budowa altany murowanej? Wiele zależy od projektu, czyli wielkości i wybranych materiałów. Możemy jednak zrobić pewną symulację - adekwatnie do wybranych wymiarów altany ogrodowej, policzyć koszt jej budowy na podstawie średnich cen.

semmelrock-arenito-plyty-elewacyjne


 • Płyty elewacyjne - płyta Arenito wymiarach 60/30/1,5 cm kosztuje 39,36 zł/sztukę, a Alberino o tych samych wymiarach 19,68 zł/sztukę.
 • Płyty tarasowe - nimi możesz wyłożyć ścieżkę prowadzącą z tarasu do altany, jak i samo wnętrze altanki. Ich ceny są zróżnicowane, ale np. m² płyt Bradstone Travero o wymiarach 38,5/38,5/3,5 kosztuje 36,04 zł/sztukę, z kolei płyt Lusso Tivoli o wymiarach 29,5/29,5/4,3 to koszt 23,86 zł/sztukę.
 • Bloczki betonowe - ich cena także różni się pod względem poszczególnych produktów. Na przykład cena bloczków Semmelrock Bradstone Argento wynosi 34,56 zł/sztukę, a kamieni na filar z tej serii 80,69 zł/sztukę.
 • Cegły - u różnych producentów, różne są ceny. Niemniej możemy przyjąć, że cegła pełna 120 x 250 x 65 mm kosztuje ok. 1,2 zł/sztuka, cegła elewacyjna modularna Lode 250 x 60 x 65 mm 1,7 zł, a pełna cegła elewacyjna 250 x 120 x 65 mm ok. 4 zł.


Koszt budowy podjazduvecta


Najpopularniejszym materiałem na podjazd jest bez wątpienia kostka brukowa. Ma ogrom zalet - jest łatwa w układaniu, nieskomplikowana w czyszczeniu, elegancka i bardzo estetyczna. Czy jednak opłaca się ją stosować? Jaki jest koszt budowy podjazdu z kostki?

Jednym z rozwiązań są płyty ażurowe, doskonałe na podjazd z uwagi na cenę - sztuka o wymiarach 60/40/10 cm kosztuje 14,76. Inną propozycją są: szara kostka brukowa o grubości 10 cm, której cena wynosi 67,40 zł za m² czy kostka Vecta grubości 8cm w cenie 71,09 zł za m².