Praca Pszczyna Praca Pszczyna
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-

Karnisze - podpowiadamy na jakie warto się zdecydować

Czy są dobre i złe karnisze? Nie ma złych, ale są dobre i lepsze. Karnisz dobiera się do swoich potrzeb i do stylu wnętrza. Zobacz, czym warto się kierować.

Karnisze - podpowiadamy na jakie warto się zdecydować


Karnisz szynowy czy drążkowyKarnisz szynowy i drążkowy służą dokładnie do tego samego, ale ich wygląd jest skrajnie różny. Drążkowy karnisz jest dekoracyjnym dodatkiem, natomiast szynowy trudno uznać za elegancki. Niewątpliwie jego zaletą jest bardzo minimalistyczny wygląd i możliwość wyprofilowania zakończeń. To także jedyna opcja, jeśli marzy nam się automatyczne sterowanie firanami i zasłonami.

Karnisz drążkowy jest niezbędny przy zasłonach i firanach na przelotkach bądź szelkach. Ponadto nie da się nie docenić jego dekoracyjnej funkcji. Jest wyraźnie widoczny nad oknem i mimowolnie przyciąga wzrok. Jeśli dobrze go dobierzemy, będzie wyznacznikiem stylu w mieszkaniu.

Karnisz z drążkiem okrągłym czy kwadratowymDo przelotek na pewno z okrągłym i to niezależnie od stylu wnętrza. We wszystkich innych przypadkach trzeba się rozejrzeć po pomieszczeniu i określić jego styl. Karnisze okrągłe lepiej sprawdzają się w tradycyjnych wnętrzach: rustykalnych, vintage, francuskich, angielskich, prowansalskich, nowojorskich i retro. Z kolei karnisze, które są w przekroju kwadratowe lub prostokątne, to propozycja do wnętrz nowoczesnych, zwłaszcza tych, w których dominującą funkcję dekoracyjną pełnią motywy geometryczne. Sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim, industrialnym, boho, Hampton i w niektórych odmianach glamour.

Karnisz metalowy czy drewnianyZdecydowanie lepiej sprawdzają się nowoczesne, lekkie i bardzo mocne metalowe karnisze. Karnisze drewniane są ciężkie i stosunkowo mniej trwałe. Po dłuższym używaniu wyraźnie widać łukowate wygięcie w środkowej części drążka. Niestety wiele takich karniszy wypacza się z czasem, zwłaszcza jeśli są obciążone ciężkimi zasłonami.

Jeśli zależy nam na drewnianym wyglądzie, warto poszukać metalowego karnisza stylizowanego na drewniany. Dzięki temu i wilk będzie syty i owca cała. Wnętrze będzie spójne i utrzymane w jednolitym stylu, a na karniszu będzie można powiesić dowolne zasłony, nawet bardzo ciężkie.

Nowoczesne metalowe karnisze to hit ostatnich lat i raczej nie oddadzą już palmy pierwszeństwa drewnianym. Za ich wyborem przemawia trwałość i lekkość, która znacznie ułatwia montaż na ścianie bądź suficie.

Karnisz minimalistyczny czy zdobionyTu wiele zależy od tego, czy dopasowujemy karnisz do wnętrza, czy też wnętrze chcemy dopasować do stylu karnisza. W tym drugim przypadku po prostu wieszamy taki karnisz, jaki nam się podoba, później dobieramy dekoracyjne dodatki w podobnym stylu.

Natomiast jeśli chcemy dopasować karnisz do już istniejącego i zaaranżowanego w określonym stylu wnętrza, musimy zachować czujność.

Do wnętrz urządzonych minimalistycznie najlepiej pasują proste, matowe karnisze z dyskretnym wykończeniem. We wnętrzach urządzonych „na bogato” można sobie pozwolić na więcej, wybierając bardzo oryginalne i duże zakończenia. W takich wnętrzach dobrze sprawdzają się karnisze metalowe o wykończeniu satynowym - to synonim elegancji i dobrego smaku.

Przeczytaj także: Jak dobrać karnisze do mieszkania