Praca Pszczyna Praca Pszczyna
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-

Ulga termomodernizacyjna - zwrot podatku za ocieplenie

Materiał partnera:

Ministerstwo Finansów ujawniło całkiem sporo informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej. Jest to bardzo ciekawy temat, gdyż odliczamy ją od naszego dochodu do kwoty wynoszącej 53 000 zł. Limit jest ustalany na podstawie przedsięwzięć termomodernizacyjnych, jakie są realizowane w danych budynkach, które są własnością podatnik lub jest on ich współwłaścicielem.

Ulga termomodernizacyjna - najważniejsze informacjeOdliczenie jest wykonywana od podstawy naszego obliczonego podatku. Z ulgi mogą korzystać podatnicy, którzy swoje dochody opodatkowali według skali lub równej 19% stawki podatku. Prawo do odliczenia mają także osoby, które opłacają ryczałt od wszystkich przychodów ewidencjonowanych.

Ulga termomodernizacyjna odnosi się do wydatków, jakie zostały poniesione przez danego podatnika. Może nim być właściciel oraz współwłaściciel jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Musi być on wyposażony w tytuł prawny, który mówi o jego prawie do własności danej nieruchomości. Kolejnym warunkiem możliwości odliczenia jest zakończenie danego przedsięwzięcia w ciągu 36 miesięcy. Czas jest liczony od końca roku podatkowego, w którym wydatek został poniesiony. Więcej informacji o warunkach odliczeń znajdziesz na stronie: https://columbusenergy.pl/2019/04/25/ulga-termomodernizacyjna-kiedy-mozna-z-niej-skorzystac/

Wyjaśnienia mówią nam, czym właściwie jest jednorodzinny budynek mieszkalny. Do grupy takich nieruchomości zaliczamy budynki w zabudowie szeregowej, grupowej, bliźniaczej oraz budynki wolnostojące. Jego zadaniem jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, a jego konstrukcja jest całościowa. Nie możemy zapomnieć o tym, że możliwe jest wydzielenie maksymalnie dwóch lokali mieszkalnych lub jednego lokalu użytkowego i mieszkalnego, których powierzchnie nie jest większa niż 30% powierzchni budynku. W momencie odliczenia budynek musi być określony statusem budynku mieszkalnego.

Dodatkowe informacje na temat ulgi termomodernizacyjnejKiedy nie mamy technicznej możliwości zamontowania instalacji, także fotowoltaicznej, w danym jednorodzinnym budynku mieszkalnym, to ulga może zostać odebrana mimo tego, że zostania zainstalowana na innym budynku. Ulga termomodernizacyjna jest możliwa tylko w wypadku stojącego już budynku, nie obejmuje ona nieruchomości, które dopiero są budowane. Ponadto warto zauważyć, że podatnik nie musi przeprowadzić audytu energetycznego, również przed samą realizacją projektu termomodernizacyjnego. Odliczenie wydatków odbywa się na podstawie faktur, jakie są wystawiana przez podatnika. Jeśli otrzymamy zwrot naszych wydatków, bez względu na formę, będziemy musieli dodać go do naszego dochodu.

Jaki jest cel ulgi termomodernizacyjnej?Termomodernizacja to projekt, którego zadaniem jest ograniczenie zapotrzebowania budynku na energię. Według ustawy w jej ramach możemy pozwolić sobie na:

 • Ulepszenie, które spowodują, że zapotrzebowanie na energię, jaka jest dostarczana w celu ogrzewania, czy podgrzewania wody użytkowej, a także ogrzewania budynku mieszkalnego. Do takich celów możemy zaliczyć wymianę okien, czy zastosowanie izolacji na zewnętrznych ścianach.
 • Zmiany, po których wprowadzeniu straty pierwotnej energii w ciepłowniczych sieciach lokalnych zostaną zmniejszone. Musi jednak zostać spełniony warunek mówiący o tym, że budynki mieszkalne, do których sieć dostarcza energię, wywiązują się z danego zakresu oszczędności energii zawartego w prawie budowlanym lub zostały wykonane działania, których zadaniem jest zmniejszenie zużycia energii w danym budynku, na przykład został wymieniony kocioł.
 • Zastosowanie przyłączeń technicznych, których zadaniem jest scentralizowanie źródła ciepła, na przykład zakup węzła cieplnego oraz sprzętu odpowiedzialnego za programowanie temperatury.
 • Częściowa lub całkowita zamiana obecnych źródeł energii na odnawialne, na przykład pompy ciepła czy instalację fotowoltaiczną.


Wydatki, które może objąć ulga termomodernizacyjna


Odliczeniu mogą zostać podjęte materiały budowlane, usługi oraz urządzenie. Co do nich należy?

Urządzenia:

Zbiornik na olej lub gaz;
Pompa ciepła z wymaganym sprzętem;
Kondensacyjny kocioł olejowy bądź gazowy z osprzętem;
Węzeł cieplny z koniecznym programatorem temperatury;
Spełniający dane wymogi kocioł na paliwo;
Przyłącze do sieci gazowej bądź ciepłowniczej;
Kolektor słoneczny lub panele fotowoltaiczne z wymaganymi urządzeniami;


Materiały budowlane:

 • Używane do docieplania balkonowych płyt, fundamentów czy przegród budowlanych takie, które wchodzą w skład instalacji dociepleń bądź są wykorzystywane w celu uniknięcia wilgoci;
 • Wykorzystywane do instalacji grzewczej oraz systemu elektrycznego ogrzewania bądź do podgrzewania użytkowej wody.
 • Okna, drzwi balkonowe czy bramy garażowe;
 • Konieczne do montażu systemu wentylacji mechanicznej;


Usługi:

 • Przeprowadzanie audytu energetycznego, czy innych koniecznych analiz;
 • Docieplenie fundamentów, płyt balkonowych czy przegród budowlanych;
 • Wymiana zewnętrznej stolarki;
 • Wymiana części instalacji grzewczej, zainstalowanie systemu ogrzewania wody użytkowej czy wprowadzanie do budynku zupełnie nowej, grzewczej instalacji;
 • Montaż instalacji fotowoltaicznej, kotła olejowego lub gazowego, kolektora słonecznego, wentylacji mechanicznej czy pompy ciepła;
 • Prace hydrauliczne;
 • Zamiana źródła ciepła na stałe paliwo;