POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-

Funkcjonalne oświetlenie łazienki. Na co zwracać uwagę przy jego aranżacji?

Materiał partnera:

Łazienka, choć zazwyczaj jest jednym z najmniejszych pomieszczeń w domu, wymaga szczególnej uwagi przy aranżacji oświetlenia. Rzadko ograniczamy się w niej do jednego typu opraw. Kluczowy jest podział pomieszczenia na strefy funkcjonalne i przypisanie do każdej z nich pełniącego konkretne zadanie oświetlenia. Niezliczona ilość inspiracji, z jakimi spotykamy się w katalogach i czasopismach branżowych, a także liczne poradniki na ten temat mogą dostarczyć gotowych rozwiązań.

Bardzo ważnym etapem aranżacji oświetlenia w łazience jest projektowanie instalacji. Dopiero później przychodzi czas na wybór konkretnych opraw i ich montaż w pomieszczeniu. Planując wystrój, należy określić, ile źródeł światła pojawi się w pomieszczeniu i jaki typ oświetlenia najlepiej sprawdzi się w każdej strefie funkcjonalnej.

Oświetlenie ogólne - o tym trzeba pamiętaćNiezależnie od metrażu łazienki zawsze powinno się w niej pojawić montowane na suficie oświetlenie ogólne. Oprawy, którym powierzamy to zadanie, współcześnie są zdecydowanie bardziej zróżnicowane od asortymentu, jaki dostępny był 20, czy 30 lat temu. Dzięki temu łazienki mogą prezentować przeróżne aranżacje, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

Zadaniem oświetlenia ogólnego jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Rozproszone światło powinno dotrzeć do jego wszystkich zakamarków, dzięki czemu wykonywanie takich czynności jak sprzątanie pomieszczenia, czy pranie nie powinno stanowić problemu.

W charakterze oświetlenia ogólnego w łazience bardzo często montowane są plafony. Oprawy montowane płasko do sufitu nie zajmują wiele miejsca, mogą za to skutecznie oświetlić całe wnętrze. Ich duża różnorodność i szeroki wybór pozwala na aranżację łazienki na wiele różnych sposobów. Przykłady łazienkowych plafonów można znaleźć na stronie Lampy.it.

Oprócz plafonów w roli oświetlenia ogólnego spotkamy się także z oprawami wpustowymi, które montuje się w podwieszanym suficie. Najczęściej jest to zestaw kilku opraw rozmieszczonych równomiernie w całym pomieszczeniu. Takie oświetlenie doskonale komponuje się z pomieszczeniami w stylu nowoczesnym. Jest skromne, minimalistyczne, a zarazem eleganckie.

Jako oświetlenie ogólne można też zamontować oprawy typu spotlight, które umożliwiają kierowanie snopa światła w konkretne miejsce. Zamontowane na suficie wielopunktowe spoty, choć oferują światło kierunkowe, również doskonale sprawdzają się w tej roli. Wśród ich wielu zalet można wymienić efektowny design i możliwość komponowania z wnętrzami w stylu industrialnym.

Oświetlenie funkcyjne w strefie lustraBardzo istotne ze względu na funkcjonalność łazienki jest oświetlenie strefy lustra. Tu niezbędne jest jasne i odpowiednio skierowane światło. Nie może wywoływać zjawiska olśnienia i razić użytkowników w oczy. Kluczowy jest zatem zarówno wybór odpowiednich opraw, jak i sposób ich montażu. Zamontowane na odpowiedniej wysokości światło z jednej strony nie będzie wywoływać dyskomfortu u przeglądających się w lustrze osób, z drugiej - dobrze oświetli twarz. Warto zwrócić uwagę, by przy spoglądaniu w odbicie nie powstawały na twarzy cienie, które będą utrudniać wykonywanie wielu czynności.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o oświetleniu w strefie lustra? W tym przypadku bardzo ważny jest wybór opraw o odpowiednich parametrach. Jednym z nich jest wysoki stopień oddawania barw, który powinien wynosić co najmniej Ra 80. Dzięki temu emitowane przez oprawę światło będzie zbliżone do światła dziennego i nie wystąpi efekt przekłamania kolorów. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza przy wykonywaniu makijażu.

W roli oświetlenia funkcyjnego w strefie lustra bardzo dobrze sprawdzają się kinkiety. Zazwyczaj montuje się je po obu stronach lustra, a w niektórych przypadkach nad nim. Bardzo modnym w ostatnich latach rozwiązaniem jest montaż przy lustrze lamp wiszących, które przyjmują formę kilku nieosłoniętych kloszem żarówek zawieszonych na różnej wysokości. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się we wnętrzach prostych, minimalistycznych, na przykład industrialnych albo utrzymanych w stylu nowoczesnym.

Sposób oświetlenia łazienki ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonalności. Najwięcej uwagi poświęcamy zwykle oświetleniu ogólnemu oraz oprawom montowanym w strefie lustra. Warto jednak pamiętać, że w niektórych wnętrzach indywidualnego podejścia będzie wymagało również oświetlenie strefy kąpielowej. W tym przypadku można zdecydować się na stonowane i sprzyjające relaksowi oświetlenie.