Praca Pszczyna Praca Pszczyna
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-

Na co koniecznie zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Materiał partnera:

Planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego ale nie wiesz, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo transakcji? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przed kupnem wymarzonego "em".

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania


Przyjrzyj się lokalizacjiJednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie mieszkania jest jego lokalizacja. Wywiera ona ogromny wpływ na komfort codziennego życia, w tym również czas, jaki zmuszeni będziemy poświęcić na dojazdy do pracy czy też szkoły. Kupując mieszkanie warto zatem sprawdzić opcje komunikacji, a zatem drogę dojazdową oraz połączenia komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Pamiętajmy, że zakup mieszkania jest inwestycją na lata. Nie oczekujmy więc, że otoczenie nie ulegnie zmianie. Niemniej jednak zmiana zmianie nierówna. Aby uniknąć przykrych niespodzianek wpływających na obniżenie komfortu życia, należy dokładnie zapoznać się z prospektem informacyjnym. Wspomniany dokument powinien zawierać informacje o planowanych w promieniu kilometra inwestycjach. Poza tym warto przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego.

Poznaj deweloperaGodny zaufania deweloper to pewność bezpiecznej inwestycji. W związku z powyższym kolejnym krokiem na drodze do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest sprawdzenie wybranej firmy deweloperskiej. W jaki sposób tego dokonać? W pierwszej kolejności upewnijmy się czy firma nie jest w stanie likwidacji lub upadłości. Informacji na ten temat należy szukać w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto także skontrolować wyniki finansowe dewelopera. Spółki notowane na giełdzie publikują raporty, które umożliwią zapoznanie się z obecną kondycją finansową inwestora. O uczciwości firmy świadczyć może rachunek bankowy, na który będziemy wpłacać pieniądze. Ważne, aby był to rachunek powierniczy. Rachunek powierniczy otwarty gwarantuje, że bank będzie przekazywał deweloperowi wpłacane pieniądze w miarę postępu budowy. W przypadku rachunku zamkniętego, inwestora otrzyma środki dopiero po zakończeniu budowy. Na samym końcu przyjrzyjmy się zrealizowanym przez firmę inwestycjom. Stan budynku po kilku latach od wybudowania będzie stanowił świadectwo jakości jego wykonania.

Sprawdź gruntDeweloper powinien mieć prawo do dysponowania gruntem. Informacji tego rodzaju należy szukać w księdze wieczystej. Najlepiej, jeżeli inwestor jest właścicielem ziemi. Zakup mieszkania od firmy, która posiada jedynie prawo do dysponowania gruntem związany jest natomiast z ryzykiem wzrostu opłat. Poza tym warto sprawdzić czy działka lub budynek nie są obciążone służebnością lub hipoteką inną, niż interesująca nas budowa.

Wczytaj się w umowęInwestora na obowiązek podpisania z kupującym tzw. umowy deweloperskiej. Przed jej zawarciem należy dokładnie wczytać się w treść dokumentu. Im więcej szczegółów dotyczących inwestycji (zarówno nieruchomości, jak i warunków sprzedaży) będzie ona zawierać, tym lepiej dla kupującego. Wśród najistotniejszych informacji, jakie powinny zostać uwzględnione w treści opisywanego dokumentu wymienić należy zapisy dotyczące terminów i kwot, w tym odszkodowania za niewywiązanie się z warunków umowy.

Nie odbieraj mieszkania "w ciemno"Przed obiorem mieszkania należy skontrolować jakość wykonania. Jeśli posiadamy wiedzę z zakresu budownictwa to - wyposażeni w plan mieszkania, kątownik, taśmę mierniczą oraz poziomicę - sprawdźmy metraż, układ pomieszczeń, stan okien, kąty, nachylenie podłóg, ścian, parapetów oraz balkonu, gładkość/suchość ścian i sufitów, sprawność instalacji (elektrycznej, wodnej, gazowej, grzewczej) i wentylacji, a także rozmieszczenie włączników i gniazdek elektrycznych.

Jeśli natomiast nie posiadamy wiedzy z zakresu budownictwa udajmy się do mieszkania wraz z fachowcem, który wykona za nas wymienione powyżej pomiary i doświadczonym okiem oceni stan odbieranego lokalu.

Ciekawą ofertę mieszkań we Wrocławiu w atrakcyjnej cenie znajdziesz na stronie dewelopera WPB sp. z o.o., firmy która od ponad 60 buduje mieszkania i domy we Wrocławiu.